– A választási szlogenje szerint újrahangolná Európát. Mit ért pontosan ezalatt, mely területeken van szükség reformokra?
Trump gyors békét akar Ukrajnában
Oroszország is érdekelt lehet egy tűzszünetben Trump tanácsadója szerint.
– A választási szlogenje szerint újrahangolná Európát. Mit ért pontosan ezalatt, mely területeken van szükség reformokra?
– Az Európai Unió jelenleg hamisan szól, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) soraiban pedig szentül hiszünk benne, hogy jobb együttműködésre van szükség a tagállamok és az uniós intézmények között. Nagy vonalakban ezt takarja a Hangoljuk újra Európát! szlogen. Van olyan csúcsjelölt, aki nemrég ellenségként utalt a kormány- és államfőket tömörítő Európai Tanácsra. Szerintem ez elfogadhatatlan, az Európai Bizottságnak inkább ki kellene szolgálnia a tanácsot, ahelyett, hogy folyamatosan kioktatja az európaiakat. Az Európai Unióban újra meg kell találnunk a nemzeti és uniós hatáskörök közötti egyensúlyt.
– Mit szól hozzá, amikor épp ezen nézetei miatt nevezik önt az euroszkeptikus csúcsjelöltnek?
– Csak nevetek rajta. Az európai elit érzi, hogy folyamatosan veszíti el a polgárok bizalmát, és pánikol. Ennek a lenyomata a rengeteg bélyeg: egyszerűbb az ellenfeleket szkeptikusnak vagy nacionalistának nevezni. Nem hívnám magam euroszkeptikusnak, ha viszont mindenképp jelzőkbe bocsátkozunk, akkor az eurorealista szót használnám. De ahogy már mondtam, az efféle bélyegeknek semmi értelme.
– A populista jelzőt nem említette, pedig igencsak nagy hangsúlyt kap a kampányban.
– Hasonló a helyzet a populista szó esetében is. Azok kapják meg ezt a jelzőt, akik a fősodortól eltérő módon vélekednek az európai projekt valamelyik részéről. Az, hogy a média és a brüsszeli politikusok egy része egyenlőségjelet rak a választási kampány és a populizmus elleni harc közé, számomra egyértelművé teszi, hogy nem igazán tudják, milyen politikai célokat fogalmazzanak meg. „Több és több Európát” – mindenre nem lehet ez a válasz.
– Ez azt jelenti, hogy az ECR az olasz Matteo Salvinire is baráti erőként tekint?
– Semmiképp sem szeretném véleményezni Matteo Salvini erőfeszítéseit, hogy új politikai szövetséget építsen. Annyit viszont mondhatok, hogy részünkről egészen egyértelmű: már bírunk egy jól felépített képviselőcsoporttal. Az megint más kérdés, hogy nyitottak vagyunk az egyeztetésekre, ha egy párt csatlakozni kíván az ECR-hez. Most amúgy sincs sok értelme arról elmélkedni, hogy Salvini mihez kezd majd a választások után. Van egy olyan érzésem, hogy számos kijelentése inkább belpolitikai célokat szolgál.
– A Fidesszel is nyitottak az egyeztetésekre?
– Hasonló választ tudok adni: ez Orbán Viktor döntése kell hogy legyen. Tudtommal a Fidesz még mindig az Európai Néppárt tagja, de mi természetesen nyitottak vagyunk a tárgyalásokra, ha egyszer majd döntés születik a szakításról. Az mindenesetre bizonyos, hogy a miniszterelnökük és a Fidesz kiváló kapcsolatot ápol a lengyel Jog és Igazságosság tagpártunkkal.
– Ez azt jelenti, hogy nincs szó konkrét tárgyalásokról?
– Nincs. Ahogy már mondtam, nyitottak leszünk az egyeztetésekre, miután Orbán Viktor elhatározza magát a kilépés mellett. Amikor tíz évvel ezelőtt elhagytuk a néppártot és megalakítottuk az ECR-t, nekünk is elsősorban ideológiai problémánk volt az EPP-vel, hiszen az a jobbközép helyett egyre inkább a politikai spektrum közepe felé tolódott. Már akkor voltak olyan hangok, amelyek balosnak nevezték a néppárt politikáját. Ezt a közeljövőben csak az teheti még nyilvánvalóbbá, ha Manfred Weber a szocialista Frans Timmermansszal akar szövetkezni a választások után.
– Mit gondol arról, hogy a Fidesz megvonta a támogatást Webertől?
– Ez egy újabb teher a néppárti csúcsjelölt vállán. Azt pedig régóta tudjuk, hogy Weber helyzete amúgy sem egyszerű.
– Pontosan mire gondol?
– Nem titok, hogy még a néppárton belül is sokan vannak azon a véleményen, hogy Weber nem a lehető legerősebb csúcsjelölt.
– A rendszer mégis Webernek és Timmermansnak, a nagy pártcsaládok jelöltjeinek kedvezhet.
– Az már most egyértelmű, hogy Timmermans egy szerinte progresszív szövetséget épít, amit én csak zöld–piros koalíciónak hívok. A Zöldek mellett ugyanis még a szélsőbaloldallal is barátkozik a hatalomszerzés érdekében. Sőt, Emmanuel Macront és más liberális szereplőket is kerülget. Azt javaslom, hogy a zöld–piros koalícióval szemben hozzunk létre egy jobbközép szövetséget. Ahogy már utaltam rá, a néppárt sajnos nem mutat rá hajlandóságot, hogy ezt az együttműködést erősítse. Inkább Timmermansszal flörtölnek. De még nem késő, meggondolhatják magukat.
– A közvélemény-kutatások a liberálisok erősödését vetítik előre. Van rá esély, hogy az ECR megtartsa a jelenlegi pozícióját, és a harmadik legerősebb parlamenti frakció maradjon?
– Könnyedén megtarthatjuk ezt a címet, mert valamennyi tagpártunk jobban teljesít, mint öt évvel ezelőtt. Ha el is veszítenénk a brit konzervatívokat, akkor is be tudnánk tölteni az utánuk keletkező űrt. Viszont egyelőre nem távoznak, így a párt rossz nagy-britanniai teljesítménye ellenére is maradnak brit képviselőink. A cseh és a lengyel tagpártunk is erős, hogy csak két példát említsek.
– Ön volt az első kelet-közép-európai politikus, aki bejelentette, hogy indul a bizottság elnöki posztjáért. Mekkora hátrányt jelent, hogy Csehországból származik?
– Azon vagyok, hogy előnyt kovácsoljak belőle! Törekszem rá, hogy az „új” tagállamok hangja lehessek, mert számomra egyértelmű, hogy nem részesülünk egyenlő bánásmódban. A gazdáink például jóval kevesebb pénzt kapnak, mint a nyugatiak. Azt pedig önök, magyarok is tapasztalják, hogy az európai baloldal folyamatosan támadja a kormányukat. Ugyanez igaz Lengyelország esetében is. Nem szabad csendben maradnunk, igenis tennünk kell valamit ez ellen. Én pedig boldogan kiveszem a részem a feladatból.
Oroszország is érdekelt lehet egy tűzszünetben Trump tanácsadója szerint.
A megállapodás ellenére Izrael továbbra is csapásokat mér fegyveresekre.
A húszik is támogatják a bejelentett fegyverszüneti megállapodást a Gázai övezetben.
Késsel támadt egy férfira egy támadó szombaton Tel-Aviv belvárosában, az elkövetőt egy polgári személy lövésekkel „ártalmatlanná tette” – közölte az izraeli rendőrség.
Orbán Viktor: Soros György elvesztette a csatát Amerikában, Amerikát felszabadította Donald Trump
Marco Rossi eddig nem adott esélyt neki, de most lehetne oka rá
Három csillagjegy, amely megállíthatatlan lesz az idén!
Elon Musk a magyar kormánytól szedte legújabb szlogenjét
"Látványosan gömbölyödik a pocakja" - babát vár a TV2 csinos sztárja?
Bejelentette az okostelefon-gyártó: visszavásárolja a régi mobilokat - ezekre a készülékekre vonatkozik az akció
Északmacedón reakció a botrányra a kézilabda-vb-n: hallgatás, sőt vádaskodás + videó
Mi legyen az ebéd? 2 menü a borús hétvégre
Szoboszlai lehetett volna a Liverpool hőse, végül más lett az
Hatalmas botrány a kézilabda világbajnokság magyar helyszínen
A széteső RB Leipzigban Willi Orbán olyat tett, amire mindenki rácsodálkozott
Kiderült a titok: hét meglepő dolog, amire jó a gyömbér
Oroszország is érdekelt lehet egy tűzszünetben Trump tanácsadója szerint.
A megállapodás ellenére Izrael továbbra is csapásokat mér fegyveresekre.
A húszik is támogatják a bejelentett fegyverszüneti megállapodást a Gázai övezetben.
Késsel támadt egy férfira egy támadó szombaton Tel-Aviv belvárosában, az elkövetőt egy polgári személy lövésekkel „ártalmatlanná tette” – közölte az izraeli rendőrség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.