Közép-Európa együttesen változtatna az unión

Orbán Viktor szerint az EU működésének egyik előfeltétele a földrajzi kiegyensúlyozottság, egyik régió sem maradhat képviselet nélkül, Közép-Európa pedig nagy régió, amelynek magjában ott vannak a V4-ek.

Pataky István (Nagyszeben)
2019. 05. 10. 12:24
ORBÁN Viktor
Az informális találkozón tízpontos nyilatkozatot fogadtak el a vezetők Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abban mindenki egyetért, hogy változásokra szükség van, de egyelőre inkább szándéknyilatkozatok és vélemények hangzottak el az Európai Unió (EU) jövőjével kapcsolatban – így foglalta össze Orbán Viktor a tegnapi, nagyszebeni informális csúcstalálkozón történteket.

A miniszterelnök elmondta, az európai parlamenti választások után, június végén próbálnak az uniós tagállamok összeállítani egy olyan dokumentumot, amely a legfontosabb változtatásokat tartalmazza.

Lapunk azon kérdésére válaszolva, hogy a közép-európai országok közös álláspontot képviselnek-e majd az uniós intézmények új vezetőinek kiválasztásakor, Orbán Viktor kijelentette, az EU működésének egyik előfeltétele a földrajzi kiegyensúlyozottság.

„Egyik fontos régió sem maradhat képviselet nélkül, Közép-Európa pedig nagy régió, amelynek magjában ott vannak a V4-ek, így nyilvánvaló, a visegrádiak folyamatosan tárgyalnak arról, hogy milyen irányba, s milyen személyi felelősségi rendszerben kell haladnia az uniónak” – fogalmazott a kormányfő.

Leszögezte, Magyarország csak olyan dokumentumot támogat Európa jövőjéről, amelyik egyértelműen bevándorlásellenes, és csak olyan vezetők élvezhetik a támogatását, akik bevándorlásellenesek. Ez a magyar álláspont, de inkább közép-európai álláspont is – tette hozzá Orbán Viktor.

Az informális találkozón tízpontos nyilatkozatot fogadtak el a vezetők
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

A Theresa May brit miniszterelnök távolmaradása miatt csak huszonhét uniós államvezető tegnap elfogadott egy, az EU jövőjét szép jelszavakban összefoglaló nyilatkozatot, amely egyelőre semmin sem változtat.

A tízpontos dokumentum a következőkre vonatkozik: védelem, szolidaritás a nehéz időkben, közös megoldások iránti nyitottság, a demokrácia és a jogállam védelme, az eredményekre helyezett hangsúly a legfontosabb ügyekben, a méltányosság elvének tiszteletben tartása, az EU ambícióinak megfelelő eszközök használata, az eljövendő nemzedékek jövőjének védelme, illetve hogy Európa felelősségteljes globális vezető lesz.

Angela Merkel jelképes jelentőségűnek nevezte, hogy a román uniós elnökség idején az erdélyi Nagyszebenben ülésezik az Európai Tanács, és azt is, hogy az EU–27-ek vezetői Európa napján, a Schuman-nyilatkozat évfordulóján és a „nagy bővítés után” tizenöt évvel tanácskoznak az unió jövőjéről.

– A véleményeink különböznek, de keressük a közös nevezőt, olyan intézkedéseket akarunk hozni, amelyek segítenek megőrizni a jólétet, biztonságot. Ugyanakkor meg akarjuk őrizni az európai értékeket is, amelyeket az EU-n kívül is népszerűsíteni akarunk – mondta érkezésekor a német kancellár.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.