A kereskedelmi tárgyalások újraindításáról egyezett meg az Egyesült Államok és Kína a világ 19 legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdaságát, valamint az Európai Uniót összefogó G20 csoport oszakai csúcstalálkozóján szombaton – számolt be a Hszinhua kínai állami hírügynökség.
A résztvevők megegyeztek a zárónyilatkozat szövegéről
A világ 19 legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdaságát, valamint az Európai Uniót összefogó G20 csoport a jelentős véleménykülönbségek ellenére megegyezett az oszakai csúcstalálkozó közös zárónyilatkozatának szövegéről szombaton. Angela Merkel német kancellár elmondta: az Egyesült Államok elfogadta, hogy a többiek megerősítik a párizsi éghajlatvédelmi egyezmény melletti elkötelezettségüket a zárónyilatkozatban. Washington az utolsó percig amellett kardoskodott, hogy ne említsék a dokumentumban a klímakérdést. Merkel hozzátette: hasonló szövegre kell számítani, mint az előző, Buenos Aires-i csúcstalálkozót lezáró dokumentumé. Ebben az Egyesült Államokat leszámítva mindenki elismerte a párizsi klímamegállapodásban foglaltak megvalósításának fontosságát.
Donald Trump amerikai elnök 2017 nyarán felmondta az egyezményt – amelyet elődje, Barack Obama írt alá -, arra hivatkozva, hogy az túl költséges az Egyesült Államoknak. A megállapodást 2015. december 12-én fogadták el a párizsi klímacsúcson. Az egyezmény aláírói vállalták, hogy fokozott erőfeszítéseket tesznek a globális felmelegedés megállítása érdekében.
A megbeszéléseket az egyenlőség és a kölcsönös tisztelet alapján kezdik újra. Washington ígéretet tett rá, hogy nem vet ki újabb vámokat a kínai termékekre – tette hozzá a Hszinhua.
Az értesülést Donald Trump amerikai elnök is megerősítette, és azt mondta: kiválóan sikerült találkozón vett részt Hszi Csin-ping kínai államfővel.
„Történelmi jelentőségű lenne, ha tisztességes kereskedelmi egyezményt tudnánk kötni” – tette hozzá.
Hszi eközben azt hangsúlyozta, hogy bármiként alakultak is az amerikai-kínai kapcsolatok az elmúlt negyven évben, „egy dolog változatlan maradt: Kína és az Egyesült Államok is hasznot húz az együttműködésből, és veszít a konfrontációval”.