Elhallgatták az őslakos nők elleni erőszakot

Kellemetlen nap ez Kanada számára. Cserben hagytuk önöket — mondta Justin Trudeau miniszterelnök azon a rendezvényen, amelyen az őslakos közösségek rovására az elmúlt évtizedekben elkövetett bűncselekményeket összegző országos jelentést mutatták be. Csak 1980 és 2012 között több ezer őslakos indián és eszkimó nő tűnt el vagy halt erőszakos halált, a hatóságok pedig szemet hunytak felette.

2019. 06. 05. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Részegesek, kicsapongók, „ellenőrzésre érdemtelen prostituáltak” – a többi közt ezeket az áldozathibáztató minősítéseket ásta elő rendőrségi beszámolókból az az országos jelentés, amely az őslakos nők és kiskorúak elleni bűncselekmények felelőseit volt hivatott feltárni Kanadában. A három év munkájával elkészült, több mint ezeroldalas dokumentumot – amely mintegy kétszáz ajánlást fogalmaz meg az ottawai kormánynak – most mutatták be; végkövetkeztetése szerint Kanada többé nem hunyhat szemet e népirtással felérő bűncselekménysorozat felett. A népirtás kifejezésnél a jelentéstevők az ENSZ meghatározását tartották szem előtt, közölték.

Négyezer indián és eszkimó válhatott áldozattá
Fotó: Reuters

A különböző indián törzsekhez és eszkimó közösségekhez tartozó, jellemzően halmozottan hátrányos helyzetű nők és tinédzserek jobbára közönséges gyilkosok szabad prédái lettek, akik számíthattak arra, hogy áldozataik után úgysem nyomoznak majd érdemben a hatóságok. Az őslakosok a nők négy százalékát teszik ki Kanadában, de az áldozatok között négyszeres a számarányuk. Az elmúlt harminc évben mintegy négyezren válhattak áldozattá – állapították most meg, de a pontos számot valószínűleg soha nem lehet majd megismerni.

– Kellemetlen nap ez Kanadának. Cserben hagytuk önöket. Ez soha többé nem fordul elő – mondta a jelentés bemutatásához kapcsolódó, az ottawai parlament közelében tartott rendezvényen, az őslakos közösségek népviseletben megjelenő képviselői előtt Justin Trudeau liberális miniszterelnök, akinek kormánya előírta a dokumentum elkészítését. – Népünk túl sokáig élt erőszakos kapcsolatban Kanadával – mondta Beverley Jacobs mohawk indián ügyvéd, akit a The New York Times idézett. Marion Buller nyugalmazott bíró szerint teljes paradigmaváltásra van szükség ahhoz, hogy lebontsák a gyarmatosító szemléletet a kanadai társadalomban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.