Foghíjas frakcióval indulnak harcba Salvini EP-párttársai

Nem folytatnak tárgyalásokat a Fidesszel — hangzott el tegnap Brüsszelben, a Matteo Salvini olasz kormányfőhelyettes befolyása alatt álló Identitás és Demokrácia európai parlamenti frakció sajtóértekezletén. A francia Marine Le Pen szerint a szuverenista csoport képes lehet rá, hogy a következő parlamenti ciklusban nyomás alatt tartsa a politikai fősodort.

2019. 06. 14. 6:44
Az olasz Marco Zanni vezetheti a képviselőcsoportot Fotó: Európai Parlament
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olasz Matteo Salvini jelenlétét mellőzve, de annál nagyobb lelkesedéssel harangozták be tegnap Brüsszelben az új szuverenista–euroszkeptikus, Identitás és Demokrácia elnevezésű európai parlamenti frakció létrejöttét.

Az elmúlt parlamenti ciklusban még Szabadság és Nemzetek Európája néven futott képviselői csoportot az olasz Liga színeiben Marco Zanni fogja vezetni, helyettesei pedig a francia Nicolas Bay, illetve a német Jörg Meuthen lesznek. Mindebből is látszik, hogy a kilenc tagállamból összesen 73 képviselőt magában foglaló frakció gerincét az olasz Liga, a francia Nemzeti Tömörülés és az Alternatíva Németországnak adja. Hozzájuk többek között olyan kisebb pártok csatlakoztak, mint az Osztrák Szabadságpárt, a Finnek Pártja és a Flamand Érdek.

Salviniék számára némileg csalódást keltő lehet, hogy a májusi választások eredménye nyomán a Geert Wilders vezette holland Szabadságpárt eltűnik az Európai Parlamentből, így az euroszkeptikus frakcióból is, ráadásul végül Nigel Farage Brexit Pártját, a lengyel Jog és Igazságosságot, a spanyol Voxot, illetve a Fideszt sem sikerült magukhoz édesgetniük.

Az olasz Marco Zanni vezetheti a képviselőcsoportot
Fotó: Európai Parlament

A magyar kormánypárttal kapcsolatban tegnap Marco Zanni azt hangsúlyozta: nem folytattak tárgyalásokat Orbán Viktor pártjával, hiszen az továbbra is az Európai Néppárt tagja. A Liga politikusa annak a lehetőségét ugyanakkor nem zárta ki, hogy „egyes ügyekben” együttműködjenek a Fidesszel. Az Identitás és Demokrácia viszont egyeztetett a Voxszal, ám a spanyol jobboldali párt végül a szintén EU-kritikus Európai Konzervatívok és Reformerek csoport újjáalakult frakciójában köthet ki. – Mindenki előtt nyitva áll az ajtónk – szögezte le Zanni.

Bár Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés vezetője arról beszélt, hogy a brexit után a harmadik legnagyobb frakcióként folyamatos nyomás alatt tarthatják a politikai fősodort, a számok ennél jelentősen kisebb erőpozíciót vetítenek elő.

Az Identitás és Demokrácia – bár a Szabadság és Nemzetek Európája frakcióhoz képest valóban megduplázta a mandátumainak a számát – jelenleg csupán az EP ötödik legnagyobb képviselőcsoportja.

A választások nyomán megerősödött Zöldek, illetve a Guy Verhofstadt nevével fémjelzett liberálisok is lehagyják őket. A helyzetet tovább árnyalja, hogy immár erőteljes kormányzati szereppel bíró pártok, például Salvini Ligája is őket erősíti.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.