Nagy lendületet adtak a május végi európai parlamenti választások a Jog és Igazságosság (PiS) nemzeti-konzervatív lengyel kormánypártnak, amely 45,38 százalékos eredményével legyőzte a szavazatok 38,47 százalékát megszerző ötpárti ellenzéki összefogást.
A legfrissebb felmérések arról tanúskodnak, hogy a jogállamiság és a szabadságjogok eltiprásával, a nyugati média és az uniós intézmények részéről állandó nyomás alá helyezett PiS az idei őszi parlamenti választásokon is felülmúlja a széttöredezett ellenzéket, s újabb négy évre szerzi meg az abszolút többséget a varsói törvényhozás alsóházában. A PiS-t a szavazók 44 százaléka támogatná, ha most lennének a választások, a legerősebb ellenzéki pártot, a jobboldali-liberális Polgári Platformot (PO) 22 százalék. Rajtuk kívül mindössze a néhány hónappal ezelőtt alapított baloldali párt, a Tavasz lépné át az ötszázalékos bejutási küszöböt. A 2015-ös választási vereség óta egy helyben toporgó PO-nak tehát nem hozta meg a sikert a teljesen eltérő ideológiájú pártokkal való összefogás, szövetségeseik az elmúlt hónapokban jelentéktelen politikai szereplőkké váltak: a felmérések szerint a kereszténydemokrata Néppárt három, a Baloldali Demokratikus Szövetség két, a Modern nevű liberális párt egy százalékot érne el, míg a Zöldek támogatottságát nem is mérik a közvélemény-kutatók.
Mi vagyunk a lengyel szuverenitás, a lengyel függetlenség, a felfelé ívelő fejlődés garanciája – indokolta a PiS népszerűségét a májusi EP-siker után Jaroslaw Kaczynski, a párt elnöke, Lengyelország erős embere. Elemzők véleménye szerint a siker többek között a szociális és családtámogatási programok népszerűségén, illetve a gazdaság rendbetételén alapszik, amely részben az elmaradt áfabefizetések behajtásából ered. – A PiS hiába költött sokat, a költségvetésbe mégis több pénz folyt be – mondta korábban lapunknak Igor Janke politikai elemző. A központi statisztikai hivatal és a pénzügyminisztérium adatai alapján az egy évvel ezelőtti 14,7 százalékról tavaly 7,2 százalékra csökkent az áfarés, vagyis az áfakötelezettség és az adóhatóság részéről ténylegesen beszedett áfa összegének különbözete. Ilyen mértékű áfaréscsökkenés egyetlen másik EU-tagállamban sem volt tapasztalható az elmúlt években.