Iráni küldött: Történt előrelépés a bécsi találkozón az iráni atomalku ügyében, de nem elegendő

Történt előrelépés pénteken az iráni atomalku megmentését célzó többoldalú bécsi találkozón, de nem elegendő ahhoz, hogy meggyőzze Iránt: változtassa meg döntését, hogy egyenként felülvizsgálja a megállapodás atomenergiára vonatkozó korlátozásait – mondta az iráni küldött újságíróknak az egyeztetések után.

Forrás: MTI2019. 06. 28. 21:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerződésben részes országok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína, Oroszország és Irán vezető tisztségviselői pénteken Bécsben találkoztak, hogy megvitassák az Iránnal 2015-ben kötött többhatalmi nukleáris megállapodás megmentésének módjait. A TASZSZ orosz hírügynökség szerint a találkozó több mint három órán át tartott.

„Történt előrelépés, de ez még mindig nem elegendő, és nem felel meg Irán elvárásainak” – mondta Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter-helyettes újságíróknak az egyeztetések után. „Jelentést fogok tenni Teheránnak, a végső döntést ott fogják meghozni” – tette hozzá.

Fu Cung kínai küldött szerint azonban Irán „érthető és világos” üzenetét küldte annak, hogy tartja magát a nukleáris megállapodáshoz. Hozzátette: a tárgyalásokat követően az Európai Unió bejelentette, hogy elkészült a Teheránnal folytatott kereskedelem fenntartását célzó bonyolult rendszerrel. Részletekkel azonban nem szolgált.

Madzsíd Taht-Raváncsi iráni ENSZ-nagykövet szerint azonban az Instex önmagában nem lesz elegendő a megállapodás megmentéséhez. Az Instex nevű, nem dolláralapú kereskedelmi csatornát az európai országok hozták létre azért, hogy a szankciókat kikerülve üzletelhessenek Iránnal.

A kérdésre, hogy Kína továbbra is vásárol-e iráni kőolajat az amerikai tiltás ellenére, Fu azt válaszolta: Kína arra törekszik, hogy szavatolja energiabiztonságát, és nem fogadja el az Egyesült Államok diktátumát. Elmondta továbbá: a szerződésben részes országok képviselői ígéretet tettek arra, hogy gazdasági előnyöket biztosítanak Iránnak. A kínai külügyminisztérium fegyverzet-ellenőrzési osztályának vezetője szerint az európai országok ígéretet tettek arra is, hogy felszereléssel látják el Iránt az araki nehézvizes reaktor korszerűsítéséhez.

A kínai küldött szerint sikerült előrelépést elérniük Iránnal, különösen az araki projekttel kapcsolatban.

Mihail Uljanov, aki Oroszország állandó képviselője a nemzetközi szervezeteknél, közölte, hogy a találkozón a résztvevők megerősítették elkötelezettségüket az atomalkut tartalmazó megállapodás iránt.

Az Egyesült Államok tavaly májusban egyoldalúan felmondta az atomalkut, és azóta több szankciót is életbe léptetett az iszlám köztársaság ellen.

Teherán egy évvel később, 2019. május 8-án jelezte, hogy a szerződés többi aláírójának hatvan napja van arra, hogy segítsen kivédeni az amerikai büntetőintézkedések hatásait, és ezzel megmentse az atomalkut.

Az iráni vezetés azt is egyértelművé tette, hogy nem hosszabbítja meg a július 8-án lejáró hatvannapos határidőt, és azzal fenyegetőzött: véget vet az urándúsítás – a megállapodás értelmében 3,67 százalékosra csökkentett – mértékére vonatkozó korlátozásoknak, és folytatja az araki nehézvizes reaktor építését.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.