Az Egyesült Államok kész nyílt párbeszéddel megoldani a kereskedelmi ellentéteket Indiával, ha Újdelhi elhárítja az adminisztratív akadályokat és nagyobb hozzáférést biztosít piacaihoz az amerikai cégeknek – jelentette ki Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a Reuters szerint az Amerikai–Indiai Üzleti Tanács összejövetelén.
Pompeo a hó második felében hatnapos ázsiai körútra indul, amelyen Indiába, Srí Lankára, Japánba és Dél-Koreába látogat. Washingtont felbosszantotta – pedig India az egyik legfontosabb ázsiai szövetségese –, hogy a szigorodó kereskedelmi szabályozás miatt amerikai beruházók tavaly hátrányba kerültek a helyi vállalatokkal szemben. India különösen az elektronikus kereskedelmen szigorított, ami érzékenyen érintette az Amazont és a Walmartot. Ez utóbbi éppen az elmúlt évben vásárolta meg 16 milliárd dollárért az indiai Flipkart online kiskereskedelmi céget – emlékeztet a CNN hírtelevízió portálja.
A barátságtalannak ítélt lépésre válaszul Donald Trump amerikai elnök még május végén bejelentette, hogy június 5-i hatállyal kiveszi Indiát az USA kedvezményes kereskedelmi elbánást biztosító programjából. Százhuszonegy fejlődő ország élhet a program előnyeivel, az innen származó importáruk bizonyos körére nem vet ki vámot az Egyesült Államok. Ez a megtakarított összeg India esetében tavaly meghaladta a hatmilliárd dollárt.

Fotó: REUTERS/DANISH SIDDIQUI
Trump még 2016-os választási kampányában azt ígérte, hogy megválasztása esetén erőteljesen csökkenteni fogja az Egyesült Államok tetemes globális kereskedelmi deficitjét. Így került sor a 2017-es elnöki beiktatása utáni többfrontos kereskedelmi háborújára. Tavaly 142 milliárd dollár volt a kétoldalú árucsere-forgalom értéke Indiával, s a mérleg nyelve erősen az ázsiai ország felé billent.
Ebben persze az is közrejátszott, hogy Indiában akár 150 százalékos vámot is kivetettek bizonyos amerikai árukra. Trump állandóan felhánytorgatta a motorkerékpárokra vagy a whiskey-re kirótt magas vámokat, a pohár azonban akkor telt be neki, amikor már az amerikai tejtermelők és gyógyszergyárak is nyomás alá helyezték a Fehér Házat indiai exportjuk visszaesése miatt. Kellemetlen lépés volt az is Washington részéről, amikor korlátozta az úgynevezett H–1B munkavállalói vízumok kiadását, bár ez főként az amerikai technológiai szektort érintette hátrányosan annak számos indiai alkalmazottja miatt.