Konkrét csatlakozási időpont kitűzését sürgette a nyugat-balkáni országok számára Andrzej Duda lengyel elnök pénteken Poznanban, a térség európai uniós integrációjával foglalkozó úgynevezett berlini folyamat csúcstalálkozóján.
A hat nyugat-balkáni ország (Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Észak-Macedónia, Montenegró, Szerbia), valamint – a rendezvény házigazdáján kívül – kilenc uniós tagállam kormány- és államfőinek találkozóján Andrzej Duda kijelentette: „európai közösségként kötelesek vagyunk konkrét csatlakozási időpontot meghatározni, nem a nyilatkozatokat szaporítani”. Lengyelország nem egyezik bele abba, hogy a nyugat-balkáni országok „olyan futóversenyen vegyenek részt, amelyen nem látni a célt” – fogalmazott.
Szorgalmazta, hogy a poznani csúcstalálkozó „ilyen világos nyilatkozattal érjen véget”.
Hangsúlyozta: az új uniós vezetésnek nem szabad mellékvágányra terelnie a bővítési folyamatot, az EU-nak tanúságot kell tennie arról, hogy „az európai projekt eleven”. Sajnálatát fejezte ki, hogy az EU Tanácsa júniusban elhalasztotta a csatlakozási tárgyalások megnyitását Albániával és Észak-Macedóniával.
Felidézte: mindkét állam teljesítette reformvállalásait, az Európai Bizottság ezt pozitívan értékelte, közben pedig az EU-ban politikai vita alakult ki „nem is magáról a csatlakozásról, csupán a csatlakozási tárgyalások megnyitásáról”.
„Az EU-nak nem így kellene viszonyulnia a nehéz reformokat megvalósító országokhoz” – kifogásolta Duda, aki szerint az ilyen hozzáállás aláássa az egész unió hitelességét.
„Az ilyen következetlenséget kihasználják majd a Nyugat-ellenes körök és azok az államok, amelyek a térség euroatlanti ambícióinak gyengítésére törekednek” – vélekedett.
A háromnapos, szerdán kezdődött, szakértői tanácskozásokat is magában foglaló csúcstalálkozó során csütörtökön gazdasági, kül- és belügyminiszteri értekezletet tartottak. Péntek délelőtt Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő megnyitotta a – többek között Angela Merkel német kancellár és Theresa May brit miniszterelnök részvételével rendezett – zártkörű plenáris ülést, melyen, mint Morawiecki elmondta, mindenekelőtt gazdasági témákra összpontosítanak.