Először indított rakétát a világűrbe egy kínai magáncég

Először sikerült egy kínai magáncégnek hordozórakétát indítani a világűrbe csütörtökön.

Forrás: MTI2019. 07. 25. 23:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pekingi székhelyű Interstellar Glory Space Technology nevű startup cég – amely iSpace néven is ismert – 20 méter magas Hyperbola-1 rakétája csütörtökön startolt a Góbi-sivatagban lévő Csiucsüan űrközpontból és két műholdat állított Föld körüli pályára – közölte a Hszinhua állami hírügynökség.

A LandSpace és a OneSpace nevű kínai vállalkozások már korábban próbálkoztak hasonlóval, sikertelenül. A kínai állami média a csütörtöki startot „mérföldkőnek” nevezte a kínai magán űripar számára.

Kínában tucatnyi magáncég próbálkozik azzal, hogy megvesse lábát az űriparágban. Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) szerint 2018-ban csak ezek a vállalkozások mintegy 30 rakétakilövést hajtottak végre.

Az űrprogramot azonban az állam elsősorban a katonaság ellenőrzése alá akarja vonni, a kormánynak ambiciózus tervei vannak az űrben. A Holdhoz való újabb utazások mellett Mars-missziót is terveznek, amelynek keretében marsjárót is útnak indítanának a vörös bolygóra. Emellett saját űrállomás építését is tervezik.

Az amerikai magáncégek egyelőre a kínaiak előtt járnak. Elon Musk 2002-ben alapított SpaceX nevű cége rakétáival már számos műholdat küldött fel Föld körüli pályára és szállítmányokat vitt a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Jeff Bezos, az Amazon vezetője Blue Origin nevű cégével is ambiciózus űrutazási terveken dolgozik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.