London hadihajót küld a Hormuzi-szorosba

Külföldi csapatok jelenléte a Perzsa-öbölben nem biztonságosabbá tenné a helyzetet, hanem még feszültebbé – mondta Róháni iráni elnök.

Magyar Nemzet
2019. 07. 29. 11:48
null
A Stena Impero körül köröz egy iráni gyorsnaszád Fotó: MTI/AP/Tasnim Hírügynökség/
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iráni elnök vasárnap óva intette Európát attól, hogy haditengerészeti egységet küldjön a Hormuzi-szoroshoz. Haszan Róháni a kijelentésével arra reagált, hogy Nagy-Britannia az európai országoknak közös haditengerészeti missziót javasolt: európai irányítású tengerhajózás-védelmi egység létrehozását. A címzettek közül többen jelezték, hogy nekik is érdekük a stratégiai fontosságú szoroson keresztüli hajóforgalom biztonságának megőrzése, ennél fogva nem zárkóznának el a csatlakozástól. – Külföldi csapatok jelenléte a Perzsa-öbölben nem biztonságosabbá tenné a helyzetet, hanem még feszültebbé – mondta Róháni. Egy szóvivője mindehhez hozzátette: Irán elvárja az Európai Unió összes tagállamától, hogy ne támogassa a provokatív brit javaslatot.

A Stena Impero körül köröz egy iráni gyorsnaszád
Fotó: MTI/AP/Tasnim Hírügynökség/

A brit védelmi minisztérium ugyancsak vasárnap közölte, hogy a maga részéről már lépett a misszió ügyében: megérkezett egy második brit hadihajó az öbölbe a tartály- és más hajók védelmére. Ben Wallace brit védelmi miniszter bejelentette: London diplomáciai megoldással szeretné elérni, hogy biztosítsák a hajózás szabadságát a Hormuzi-szorosban, de haditengerészete továbbra is vigyázni fogja a brit hajókat.

A brit hatóságok emlékeztettek: a Hormuzi-szoroson halad át a globálisan forgalmazott nyersolaj 20 és a cseppfolyósított földgáz 25 százaléka. A térségbe küldött két brit hadihajó egyike a Duncan nevű romboló, a másik a Montrose nevű fregatt. Öbölbe vezénylésük oka, hogy Irán a múlt héten lefoglalta a Stena Impero brit tartályhajót, válaszul arra, hogy július elején a brit királyi tengerészgyalogság Gibraltárnál lefoglalta a Grace 1 nevű iráni tartályhajót azzal a gyanúval, hogy Szíriá­ba akart kőolajat szállítani, megsértve az Európai Unió által a szíriai rezsimmel szemben bevezetett szankciókat – emlékeztet az MTI.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.