Felbukkant az ellen-Greta a klímaváltozás körüli vitában

A korához képest meglepően éretten beszélő Naomi Seibt kifejti, hogy véleménye szerint milyen tényezők és érdekeltségek állnak az éghajlatváltozás elleni lobbi mögött.

Zetelaki Réka
2019. 08. 06. 17:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, végleg háttérbe szorultak a politikusok, és mára a tinédzserek álltak a klímaváltozás körüli vita élére – legalábbis a felszínen. Először a globális felmelegedés elleni harcot vezető Greta Thunberg svéd gimnazista tett szert világhírre; ő a világ országait járva szólítja az utcára a fiatalokat. A versenyvitorlással utazó 16 éves aktivistával azonban nem mindenki ért egyet, így hamarosan terjedni kezdtek az interneten a klímaszkeptikusok videói is.

„A politika és a média klímaszentté avatja Gretát. Akinek más a véleménye, elbújik. De nem minden fiatal dől be a propagandának” – írja a jelenségről a német MM News oldal. Németországban „ellen-Greta” névvel illetik azt a 18 éves lányt, aki tízperces videóban osztotta meg saját kutatásainak eredményeit, feltárva, hogy „mi áll a klímahisztéria mögött”.

A korához képest meglepően éretten beszélő Naomi Seibt kifejti, hogy véleménye szerint milyen tényezők és érdekeltségek állnak az éghajlatváltozás elleni lobbi mögött, milyen szerepet játszik az ENSZ, és hogyan akarják a politikusok átvenni az ellenőrzést életünk minden területe felett. A videó azonnal terjedni kezdett, de 75 ezer megtekintés után a YouTube – ideiglenesen – törölte azt.

A lány egy videóinterjúban elmondja, a politikával 2015-ben, a migrációs válság kapcsán kezdett el foglalkozni. Szerinte nem egyszerű Németországban az elfogadottal szembeni álláspontot vallani, de ő mégis arra buzdítja a többi fiatalt, hogy vállalják a kockázatot, és meg fogják találni az új barátaikat is. Szerinte „a klímaváltozás az új hisztéria, ami nagyon veszélyes”.

Naomi Seibt hozzáteszi, megérti és sajnálja azokat, akik félnek, és ez befolyásolja őket a döntéseikben, például nem akarnak olyan pártra szavazni, amely nem akar a klímaváltozás kérdésével foglalkozni. A fiatal lány édesanyja egyébként a szélsőjobboldalinak nevezett Alternatíva Németországnak (AfD) párt aktivistája, amely nyíltan kiállt a Greta-mozgalom ellen.

Az uniós választásokat megelőzően „klímaagymosás” és „klímapánik” címszavakkal folytatott kampányt, a svéd aktivistát pedig – aki egyébként Asperger-szindrómával él – gyógyszeres kezelésre küldte. A szkeptikus oldal szószólói között felbukkan több fiatal influenszer (véleményformáló) is, sőt akad olyan, aki klímaharcosok videóira reagál. Ilyen például a német Jason HD, aki az uniós választások előtt a német közösségi médiába berobbanó Razon nevű zenei producer éghajlatváltozással kapcsolatos érvelését cáfolja pontról pontra.

A fiatalok egyébként nehezményezik, hogy a politikusok legyintenek a véleményükre, és azt hangoztatják, nem értenek ezekhez a kérdésekhez. Mivel az aktivisták – mindkét oldalon – közvetve vagy közvetlenül politikai szempontból is állást foglalnak, felmerül a kérdés, áll-e a háttérben valamilyen szervezet vagy politikai párt. Ezzel azonban már csak blogok foglalkoznak, a mainstream (fősodorbeli) média többnyire kerüli a kérdést.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.