Vihart kavart a mentőhajó

A spanyol civil szervezet, a Proactiva Open Arms hajója két hete vesztegel az olasz partok közelében, fedélzetén 147 bevándorlóval.

Zetelaki Réka
2019. 08. 16. 11:12
Open Arms ship enters Italian waters
Várakozás az Open Arms fedélzetén. Hat ország vállalta a menedékkérők átvételét Fotó: MTI/EPA/Francisco Gentico
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A kikötők zárva maradnak az embercsempészek és külföldi bűntársaik előtt. Láthatjuk, hogy enélkül a határozottság nélkül az Európai Unió soha nem mozdította egy ujját sem, Olaszországot és az olaszokat magára hagyta mindeddig – fogalmazott tegnap Matteo Salvini olasz belügyminiszter kora esti sajtótájékoztatóján. A Liga kormánypárt vezetője azt követően fakadt ki, hogy a spanyol civil mentőhajó ügye nyomán újabb szóváltásba keveredett Giuseppe Conte kormányfővel. Conte tegnap csípős hangvételű nyílt levélben közölte a belügyminiszterrel, hogy Franciaország, Németország, Románia, Portugália, Spanyolország és Luxemburg vállalta az Open Arms spanyol mentőhajó fedélzetén tartózkodók átvételét. Hozzátette azt is, hogy az olasz kikötőket lezáró Salvini „a bevándorlás megakadályozásának megszállottja”. – Ahelyett, hogy azt mondaná, köszönöm, Matteo, az eredményeket, és hogy visszaállítottad országunk méltóságát – kontrázott a belügyminiszter.

Várakozás az Open Arms fedélzetén. Hat ország vállalta a menedékkérők átvételét
Fotó: MTI/EPA/Francisco Gentico

A spanyol civil szervezet, a Proactiva Open Arms hajója két hete vesztegel az olasz partok közelében, fedélzetén 147 bevándorlóval. Matteo Salvini belügyminiszter korábban megtiltotta azt, hogy a hajó az olasz felségvizekre lépjen, ám a civil szervezet az olasz partokat nevezte meg a legközelebbi, biztonságos kikötési lehetőségként. Ricardo Gatti, az Open Arms szervezet vezetője jelezte, hogy a „migránsok kétségbeesettek, és sürgős orvosi ellátásra van szükségük”. A hajó humanitárius okokra hivatkozva kérelmezte a kikötést, amit a római közigazgatási bíróság szerdán elfogadott. A törvényszék ezzel érvénytelenítette Matteo Salvini behajózási tilalmát, és engedélyezte, hogy a hajó olasz felségvizekre lépjen. A tilalom megújítását Elisabetta Trenta védelmi miniszter megvétózta, és most Salvini fellebbezni akar a döntés ellen – a belügyminiszternek ezekben a döntésekben a védelmi és közlekedési miniszter beleegyezésére is szüksége van, emlékeztetett az MTI. Tegnap sorra jelentették be az európai országok, hogy hajlandók átvenni bevándorlókat a fedélzeten lévők közül. Korábban egyébként egy négyfős család partra szállhatott, egészségügyi okok miatt.

A hajó körüli vitával fokozódott a feszültség a bevándorlásellenes Liga és a nagyobbik kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom között. A kormányválság múlt héten kezdődött, amikor Matteo Salvini felmondta az együttműködést. A hajó egyébként még nem kötött ki, mert arra vár, hogy valamelyik olasz kikötőtől engedélyt kapjon.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.