Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában éves összevetésben 2,1 százalékkal, az előző hónaphoz képest pedig 0,3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom.
Elemzők éves összevetésben 1,9 százalékos emelkedésre számítottak a júliusi 2,2 százalékos növekedés után, havi szinten pedig 0,3 százalékos bővülést vártak a júliusi 0,5 százalékos visszaesés után.
Különösen jelentősen nőttek az elektronikai cikkek és a számítógépek eladásai, ami arra utal, hogy bár a globális kockázatok kikezdték a fogyasztók bizalmát, a tartós javak továbbra is jól fogytak.
Az Európai Unióban havi szinten 0,2 százalékkal, éves összevetésben pedig 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom augusztusban. Júliusban az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkent, míg az egy évvel korábbihoz képest 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Az uniós tagállamok közül éves összevetésben a legnagyobb mértékben, 7,4 százalékkal Romániában emelkedett a kiskereskedelmi forgalom augusztusban, megelőzve Máltát (+6,2 százalék) és Magyarországot (+5,9 százalék).
Havi szinten a legnagyobb mértékben Portugáliában (+1,1 százalék) nőtt a teljes forgalom, megelőzve Észtországot (+1,0 százalék) és Finnországot (+0,8 százalék).
Csökkentek az ipari termelői árak az euróövezetben
A vártnál nagyobb mértékben csökkentek az ipari termelői árak augusztusban az euróövezetben, jelezve, hogy a gazdasági növekedés lassulásával párhuzamosan gyengül az inflációs nyomás.
Az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) csütörtökön közölte, hogy az euróövezetben éves összehasonlításban 0,8 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak augusztusban. Elemzők 0,5 százalékos csökkenésre számítottak az előző hónapban mért 0,1 százalékos emelkedés után.
Az augusztusi tényadat a tavaly novemberben elindult, egyértelműen lassulást mutató trendbe illeszkedik. Tavaly októberben 4,9 százalékon tetőzött az emelkedési ütem, azóta minden hónapban lefelé ment vagy stagnált az értéke.