Nyugat-Irakban folytatják a szolgálatot a Szíriából kivont amerikai katonák

A katonák az Iszlám Állam dzsihadistái ellen harcolnak majd, és segítenek megvédeni Irakot.

Forrás: MTI2019. 10. 20. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irak nyugati részén folytatja a szolgálatot az a csaknem ezer amerikai katona, akiknek észak-szíriai kivonásáról a török offenzíva kezdete előtt döntött Donald Trump amerikai elnök – mondta el Mark Esper amerikai védelmi miniszter szombaton.

A katonák az Iszlám Állam dzsihadistái ellen harcolnak majd, és segítenek megvédeni Irakot.

Trump az október 9-én indított török offenzívát megelőzően bejelentette, hogy kivonja az Észak-Szíriában tartózkodó mintegy ezer katonát. A lépést Washington szíriai szövetségesei árulásnak bélyegezték. Esper elmondta, hogy a csapatkivonás hetekig eltarthat, de ütem szerint halad. Egy magas rangú amerikai védelmi tisztségviselő szerint a helyzet képlékeny, és a tervek változhatnak.

Irakban jelenleg ötezer amerikai katona állomásozik, akik a helyi haderő kiképzésében segítenek, illetve biztosítják, hogy az Iszlám Állam dzsihadistái ne kapjanak új erőre.

Törökország csütörtökön megállapodott az Egyesült Államokkal, hogy 120 órára felhagy az észak-szíriai harci cselekményekkel. Ezalatt a kurdok harcosoknak ki kell vonulniuk arról a 440 kilométer széles, Manbidzstól az iraki határig tartó, 32 kilométer mély sávból, ahol Ankara biztonsági övezetet akar létrehozni.

Szombaton mindkét fél azzal vádolta egymást, hogy megsértették a tűzszünetet. A török védelmi minisztérium szerint a „terroristák” 14 támadást követtek el Tal Ábjad és Rász al-Ain térségében.

Esper hangsúlyozta: úgy látja, hogy a kisebb-nagyobb összecsapások ellenére a tűzszünetet általában véve betartják.

A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellenzéki fegyveres csoport a Béke Forrása fedőnéven október 9-én indított hadműveletet Északkelet-Szíriában a Törökország által terrorszervezetként és nemzetbiztonsági fenyegetésként kezelt, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia, valamint az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet tagjai ellen. Az YPG, amelyet Ankara a törökországi kurd szakadár fegyveresek szövetségesének tart, az elmúlt években az Iszlám Állam elleni harcra hivatkozva kapott kiképzést és modern fegyvereket pártfogójától, az Egyesült Államoktól.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.