Először vitáztak tegnap a 2020-as amerikai elnökválasztásra készülő demokrata jelöltaspiránsok azóta, hogy a demokrata többségű képviselőházban alkotmányos vádemelést (impeachment) készítenek elő Donald Trump elnök ellen azzal összefüggésben: nyomást gyakorolt-e ukrán kollégájára, Volodimir Zelenszkijre egy júliusi telefonbeszélgetésük során. A vád szerint Trump az amerikai segély visszatartásával zsarolta Zelenszkijt, hogy derítsen ki minél többet fő demokrata riválisa, Joe Biden volt alelnök fiának, Hunternek az ukrajnai érdekeltségeiről. E beszélgetés következményei mozgatják hetek óta a washingtoni politikát, és a demokrata pártszimpatizánsok körében erős többséget élvez, hogy induljon impeachment Trump ellen. Ennek megfelelően tizenkét fős ohiói vitájukon az immár negyedszer összesereglett elnökjelölt-aspiránsok nem fukarkodtak az erős kijelentésekkel.
– A legkorruptabb elnök az amerikai történelemben – mondta Trumpról Bernie Sanders szenátor, aki jelenleg 15 százalék feletti támogatottsággal a harmadik helyen áll a demokrata versengésben. Bident az utóbbi hetekben mintegy 29, Elizabeth Warren szenátort (képünkön) pedig 23 százalék támogatja, de utóbbit az első helyen is hozták már ki egyes felmérések.

– Bűncselekményt követett el, kiárusítja demokráciánkat – fogalmazott az elnökre utalva Kamala Harris szenátornő. De Joe Biden is kapott kérdést az üggyel kapcsolatban. – A fiam nem tett semmi rosszat. Én sem – magyarázkodott Barack Obama alelnöke (2009–2017), miközben Hunter Biden éppen aznap reggel ismerte el egy tévéinterjúban, hogy nem nevezték volna ki egy külföldi cég élére, ha nem az alelnök fia lett volna. Hétfőn pedig lemondott az egyik igazgatótanácsi tisztségéről is.
Mégis, a korábbiakhoz képest Bident ezúttal inkább kímélték, míg az egyik legbaloldalibb indulónak számító Warrent „európai típusú” egészségbiztosítási elképzelései miatt támadták. Tervét finanszírozhatatlannak tartják az üzleti alapra épülő amerikai egészségügyben; az egyik vitapartner vágyálomnak nevezte az általános egészségbiztosítást. Firtatták a kérdések között Sanders (78 éves), Biden (76) és Warren (70) korát; a politikai korrektség jegyében élő és az életkor miatti hátrányos megkülönböztetésre (ageism) is kényes Egyesült Államokban már ez is nagy szó.