A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) emberi kéz által elhelyezett urániumrészecskéket talált egy iráni hatóságok által be nem jelentett helyszínen. Az erről szóló bizalmas jelentés nem jelöli meg a pontos helyet, ám izraeli biztonsági szakértők szerint egy Teherán Turkuzábád kerületében lévő raktárépületből származhatnak a minták, ahol a NAÜ ellenőrei korábban már jártak. Ez az a terület, ahol Benjámin Netanjahu, az átmeneti izraeli kormány miniszterelnöke szerint Irán titkos atomraktárat üzemeltetett – írja honlapján a BBC, miután betekintett a jelentésbe.
Netanjahu erről először tavaly értesítette az ügynökséget, de szeptember 18-án is beszélt az ENSZ-ben, s mondandóját fényképfelvételekkel is illusztrálta. Azt is állította, hogy az iráni hatóságok augusztusban 15 kilogramm radioaktív anyagot távolítottak el a raktárból, s szétosztották Teheránban más rejtekhelyekre. Teherán nem reagált a jelentésre, viszont korábban azt mondta, hogy a kérdéses épület szőnyegtisztító üzem volt, és nem szolgált meg nem engedett célokat. Az izraeli szakértők ugyanakkor meg vannak győződve, hogy uránt tartottak az épületben, de nem fegyverként használható, dúsított formában.

Fotó: Reuters
Az ENSZ-nek az atomsorompó-egyezmény betartatásán őrködő szervezete azt is közölte negyedévi jelentésében, hogy tovább nőttek a 2015. évi atomalkuban engedélyezett mérték felett az alacsony fokon dúsított iráni uránkészletek, és elérték a 372,3 kilogrammot, amely jóval meghaladja az engedélyezett 202,8 kilogrammos limitet – emlékeztet az MTI. A NAÜ megerősítette azt a múlt heti iráni bejelentést is, hogy a fordói nukleáris létesítményben megkezdődött az urándúsítás, amit tilt az atomalku. Az eddigi urándúsítás legnagyobb szintje továbbra is 4,5 százalékos, amely meghaladja a szerződésben engedélyezett 3,67 százalékot, de jóval alatta marad a korábbi húsz százaléknak és az atomfegyver gyártásához szükséges 90 százaléknak. A jelentés szerint Irán a szerződésben engedélyezett IR–1 típusú centrifugákon kívül modernebb berendezéseket is használ az urándúsításhoz, és a szerződésben nem említett centrifugákat is telepített.
BOMBA Egy éven belül?
Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő elképzelhetőnek tartja, hogy Irán egy éven belül atombombát állít elő, ha a nagyhatalmaknak nem sikerül az országgal megegyezniük a 2015-ös megállapodás betartásáról. A szakértő tegnap az M1 aktuális csatornán azt mondta: Irán csak akkor hajlandó tárgyalni az atomalkuról, ha az amerikaiak előbb visszavonják a Teheránra kiszabott szankciókat. További szankciók, szigorítás esetén ugyanis Irán még nagyobb ütemben végezné az urándúsítást, megegyezéssel azonban le lehetne állítani ezt a folyamatot. Kitért arra is: Izrael nem engedheti meg, hogy Iránnak atombombája legyen, ezért ha fennáll ennek a veszélye, légicsapást mérhetnek az azt előállító objektumra.