Sikeres a szerb lobbi Koszovó ellen

Miközben a világ bizonyos hatalmi központjaiból nyíltan vagy burkoltan azt üzenik Belgrádnak, hogy el kell ismernie Koszovót független államként, ha valaha is szeretne az EU tagállamává válni, a szerb külügyminisztérium sikeres kampányt folytat annak érdekében, hogy minél több ország vonja vissza a szakadár déli tartomány elismerését.

Tóth Péter (Vajdaság)
2019. 11. 08. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz évvel függetlensége egyoldalú ki­kiáltását követően, 2018-ban már 115 ország ismerte el Koszovót. Azóta tizenöten visszavonták ezt a gesztust. Ivica Dacsics, Szerbia külügyminisztere pedig a napokban azt mondta, az év végéig várhatóan még négy-öt ország jelenti be, hogy Koszovót nem tekinti önálló államnak. Arról nem beszélt – és a szerbiai lapokban sem jelent meg arról szóló találgatás –, hogy melyek ezek az országok. Eddig Sao Tomé és Príncipe, Suriname, Bissau-Guinea, Burundi, Libéria, Pápua Új-Guinea, Lesotho, a Dominikai Köztársaság, Grenada, a Comore-szigetek, a Salamon-szigetek, Madagaszkár, illetve Palau, a Közép-afrikai Köztársaság és a Togói Köztársaság vonta vissza az elismerést.

A szerb diplomácia vezetője mindig sikerként tálalja ezeket a fejleményeket. A Szabad Európa Rádió korábbi műsoraiban kitért rá, hogy Szerbia mindig viszonozta a gesztust, például azzal, hogy az illető országgal szemben megszüntette a vízumkényszert. Szintén a Szabad Európa Rádió foglalkozott azzal is, hogy Oroszország állhat a háttérben, hiszen az érintett országok közül többel kötött az elismerés visszavonását követően szabadkereskedelmi egyezményt. Dacsics viszont tagadta, hogy Moszkvának bármi köze lenne a fejleményekhez.

Az ENSZ egyébként Moszkva vétója miatt nem ismerte el Koszovót. Az Euró­pai Unió 28 tagországából 23 ismeri el függetlenségét, Románia, Spanyolország, Ciprus, Szlovákia és Görögország viszont nem. Matthew Palmer, az amerikai külügyminisztérium nemrég kinevezett nyugat-balkáni különleges megbízottja viszont a napokban azt mondta Pristinában, hogy Szerbia nem lehet az EU tagja, míg el nem ismeri Koszovó függetlenségét. Szerinte Alekszandar Vucsics szerb elnök is tisztában van azzal, hogy a koszovói probléma hatékony megoldása nélkül az országa nem lehet az EU tagja. Palmer szerint Koszovó megérdemli a NATO-, az EU- és az ENSZ-tagságot is, Szerbiának pedig fel kell hagynia a gyakorlattal, hogy Koszovó nemzetközi szervezetekben való felvétele ellen kampányol. Ivica Dacsics viszont azt is mondta, hogy a Szerbiába látogató Szubrahmanjam Jaisankar indiai külügyminiszter elkérte azon országok listáját, melyek elismerték Koszovó függetlenségét, és azt ígérte, segíteni fog a lobbizásban.

A szerb sajtó kiemelt helyen foglalkozik azzal is, amit Orbán Viktor mondott a V4-országok prágai csúcstalálkozóján. A miniszterelnök szerint ha már az EU úgy döntött, nem kezdik meg a tárgyalásokat Észak-Macedóniával és Albániával, helyette legalább fel kell gyorsítani a tárgyalásokat azokkal az országokkal, amelyekkel már megkezdték az egyeztetéseket, azaz Szerbiával és Montenegróval.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.