– Most fejeződtek be a tárgyalásai magyar hivatali kollégájával, Szijjártó Péterrel. Miről volt szó és miben állapodtak meg?
Zelenszkijék lassan mindenkit a frontra küldenek
Már a magasan képzett szakemberek sem kerülhetik el a mozgósítást.
– Most fejeződtek be a tárgyalásai magyar hivatali kollégájával, Szijjártó Péterrel. Miről volt szó és miben állapodtak meg?
– Számos kérdést érintettünk. Először is köszönetet mondtam Magyarországnak, amiért bátor, kiváló katonákat küldött a NATO – Észtország mellett Lettországot és Litvániát érintő – balti légtérvédelmi missziójába, és 2022-től ismét e misszió egyik erejét adja majd. Magyarország támogatta azokat az erőfeszítéseinket is, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagjai lehessünk; ezt a szerepet a jövő évtől kezdve be is töltjük. Szó esett a NATO soron következő, decemberi, londoni csúcstalálkozójáról, valamint többek között a kétoldalú üzleti és kulturális kapcsolatok fejlesztéséről is. Megerősítettük: Észtország és Magyarország hasonló, következetesen konzervatív állásponton van a migráció kérdésében.
– Egész Kelet-Közép-Európában mostanában ünnepeljük a rendszerváltozások 30. évfordulóját. Mi ma a jelentősége a nyugati értékközösséghez való tartozásunknak, a transzatlanti köteléknek?
– Nemzeteink bátorsága – Magyarországé, a balti népeké, Németországé és másoké – tette lehetővé, hogy a falak leomoljanak. A transzatlanti közösség elkötelezettségének voltak köszönhetők annak a keretei, hogy a legtöbb esetben ez békésen történhetett meg. Ha a mai globális bizonytalanságokat, biztonsági kihívásokat szemügyre vesszük, akkor azt látjuk: egy demográfiailag és gazdaságilag is egyre inkább összeszűkülő világban élünk. Ez azzal jár: csak közösen tudunk megfelelni a kihívásoknak. Ha meg akarjuk tartani az életmódunkat, az értékeinket, békében folytatott életünket a jövő nemzedékek számára is, akkor ennek nincs alternatívája.
– Mindez azt is jelenti-e egyben ön szerint, hogy magának a NATO-nak sincs alternatívája? A francia elnök, Emmanuel Macron ugyanis egy minapi, nagy vihart keltett nyilatkozatában agyhalottnak nevezte az atlanti szövetséget Törökország meglehetősen öntörvényű szíriai beavatkozása nyomán.
– Nincs alternatívája a NATO-nak. Ha megnézzük a katonai képességeket, akkor azt látjuk, nincs olyan nagy európai ország, amely az elkövetkező időben a szövetség keretein kívül függetlenedhetne. Ez magától értetődő – az volt a hidegháború időszakában is, de mára sem veszített a jelentőségéből. Nem praktikus és nem is reális a katonai képességeknek az Európai Unión belüli megduplázása. Tehetünk többet Európán belül is a képességek növeléséért, így értékeljük Magyarország elkötelezettségét, miszerint 2024-re a NATO-vállalásunk szerint a bruttó hazai termék (GDP) két százalékára növeli a védelmi kiadásait. De mindezzel együtt a szövetség egyedi mind az értékközösségét, mind pedig a katonai képességeit tekintve.
– Észtország azon kevés tagállam közé tartozik, amely teljesíti a kétszázalékos vállalást. Nem véletlenül: a szomszédjukban lévő Oroszország – a világ második katonai hatalma – meglehetősen robusztus külpolitikát folytat. Közvetlen fenyegetésnek tekintik-e ezt?
– Ha az a kérdése, hogy Oroszország fenyegetést jelent-e a békére és a biztonságra, akkor a válasz az, hogy igen. Feltétlenül. Egy olyan atomhatalomról beszélünk, amely egy évtized leforgása alatt két szomszédjára (Grúziára és Ukrajnára – a szerk.) is fegyverrel támadt. Oroszország megsértette az ENSZ Alapokmányát, és a kiszámíthatatlanság óriási tárházát látjuk a Kreml politikájában.
– Még a hidegháború idején sem fordult elő soha, hogy Moszkva egy NATO-tagállamra támadt volna. Elképzelhetőnek tartja-e mégis ezt, mondjuk, a balti államok vagy Lengyelország rovására?
– Ez nem elképzelés kérdése, hanem nagyon is gyakorlati katonai tervezésről van szó. Ennek lehetőségét látjuk a nagyszabású hadgyakorlataikban, amelyek során vannak annyira politikailag inkorrektek, hogy nem szégyenlősek a célnak kiszemelt országok megnevezésében vagy a hibrid hadviselésükben.
– Észtország lakosságának egynegyede orosz nemzetiségű. Milyen szerepet tölt be ez a népcsoport ebben a stratégiai játszmában?
– Nemcsak nálunk, de más országokban is azt látjuk, Moszkva próbálja magához kötni az orosz ajkú kisebbséget a Russzkij mir (Orosz világ) koncepciója mentén, az orosz nyelvű média befolyásával. Tisztában vagyunk ezekkel az erőfeszítésekkel, a múltban voltak provokációs kísérletek is, de mi az Észt Köztársaság lojális polgárainak tekintjük az orosz ajkúakat. Azt is figyelembe kell venni, hogy ha az észtországi orosz ajkúak a határon túlra tekintenek, akkor azt látják, az emberek ott nem élnek olyan életszínvonalon, mint nálunk.
Szijjártó: Nő a migrációs nyomás
– Magyarország és Észtország közösen lép fel, hogy a migrációs folyamatokat a nemzetközi közösség nem ösztönözni, hanem megállítani akarja – mondta tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután észt kollégájával, Urmas Reinsaluval egyeztetett. Mint a magyar tárcavezető kifejtette, egyetértenek, hogy az ENSZ globális migrációs csomagja veszélyes dokumentum, és azt nem tekintik kötelezőnek, mert a migráció kérdése a nemzeti szuverenitás kategóriájába esik. Ugyancsak egybeesnek az álláspontok a határok megvédésének jelentőségéről. – Mi akarjuk eldönteni, kit engedünk be és kikkel akarunk együtt élni – tette hozzá Szijjártó, aki szerint a migrációs nyomás nő a Nyugat-Balkánon, és télen a migrációs útvonalak áttevődnek a szárazföldre. (MTI)
Már a magasan képzett szakemberek sem kerülhetik el a mozgósítást.
José Raúl Mulino: A világon nincs olyan ország, amely beleavatkozna a csatorna irányításába.
Izrael továbbra is fenntartja a Hamász katonai és politikai erejének megtörésére vonatkozó célját.
Lezárult a soros magyar elnökségről szóló konferencia Budapesten.
Így fog kinézni a felújított Citadella - fotók
Hatalmas téli vihar tombol
Szegedi Erika elárulta: ez a három csillagjegy lesz a leghosszabb életű
Trump véget vetett az őrületnek: mostantól csak két nem létezik az Egyesült Államokban (VIDEÓ)
20 éven keresztül napi 30 doboz Pepsivel oltotta szomját: ez lett a vége
EU: Nagy Márton kimondta – 700-800 milliárd euró hiányzik
A Pressman-árvák megkapták az utolsó kifizetésüket
13 megfizethető ebédötlet hó végére, ha minden fillér számít
Majka durván nekiment Trumpnak, visszaböfögte a baloldali mainstream véleményét
Slot Szoboszlaival is példálózott a Liverpool BL-meccse előtt
Trump beiktatási beszéde után reagált a panamai elnök
Schäfer András is üzent, ugyanazt az utat választotta, mint Kerkez Milos
Már a magasan képzett szakemberek sem kerülhetik el a mozgósítást.
José Raúl Mulino: A világon nincs olyan ország, amely beleavatkozna a csatorna irányításába.
Izrael továbbra is fenntartja a Hamász katonai és politikai erejének megtörésére vonatkozó célját.
Lezárult a soros magyar elnökségről szóló konferencia Budapesten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.