Keretek közé kell szorítani Irán gaztetteit, ugyanakkor a feszültség csökkentésére és a helyzet stabilizálására van szükség – jelentette ki Dominic Raab brit külügyminiszter vasárnap a Sky News hírtelevízió műsorában.
Raab annak kapcsán nyilatkozott, hogy Washington pénteken célzott támadással Bagdadban likvidálta Kászim Szulejmáni tábornokot, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű különleges egységének parancsnokát.
Raab jelezte, hogy még a nap folyamán iráni hivatali partnerével, Mohamad Dzsavád Zaríffal tervez tárgyalni, miután telefonon már egyeztetett Ádil Abdel Mahdi ügyvezető iraki miniszterelnökkel és Barham Száleh iraki elnökkel.
„Csökkenteni akarjuk a feszültséget, kiutat keresünk ebből a válságból. Nem szeretnénk nagy háborút a Közel-Keleten. Ebből ugyanis csak a terroristák, illetve az Iszlám Állam (dzsihadista szervezet) húzna hasznot” – hangoztatta Raab.
A brit külügyminiszter kijelentette, Szulejmáni tábornok „egy regionális fenyegetés” volt, és megérti az Egyesült Államok helyzetét.
Arra a kérdésre, hogy jogszerű volt-e Szulejmáni likvidálása, Raab így felelt: „Szulejmáni tábornok munkaköri leírásához tartozott, hogy fenntartsa a kapcsolatot (az Iránhoz kötődő) szervezetekkel és a milíciákkal ... és támadásokat hajtson végre az (Irakban) törvényesen jelen lévő nyugati országokkal szemben, és ilyen körülmények között világosan alkalmazható az önvédelemhez való jog”.
Raab közölte azt is, hogy Nagy-Britannia minden szükséges intézkedést megtesz, hogy csökkentse a brit állampolgárokra, diplomáciai képviseletekre és katonai személyzetre leselkedő veszélyeket, miután szombaton figyelmeztették a brit állampolgárokat, ne utazzanak Irakba, illetve Iránba.
Hangsúlyozta: a teheráni vezetésnek tisztában kell lennie azzal, hogy van lehetőség a diplomáciai rendezésre.
A brit tárcavezető csütörtökön készül találkozni Mike Pompeo amerikai külügyminiszterrel Washingtonban.
Raab vasárnap német hivatali partnerével, Heiko Maasszal is egyeztetett. A német külügyminisztérium szerint Maas is a feszültség enyhítésére helyezte a hangsúlyt. „Irakban nem léphet fel hatalmi vákuum, amely csak az Iszlám Államnak válna előnyére” – vélekedett a német tárcavezető.