A gazdaságot fertőzi a vírus

Néhány elszigetelt esetről van szó csupán, de már Európa 18 országában jelent meg a koronavírus. Jellemzően egy közös pont van a fertőzöttek között: Olaszország. Habár főleg két régiót érint a járvány, és a veszélyes területeket vesztegzár alá helyezték, a félelmek komolyan megviselik az olasz turizmust és az egész gazdaságot. Egy lapunknak nyilatkozó milánói nő szerint konganak az ürességtől az éttermek, a szállodák.

2020. 02. 28. 7:38
MN_SABLON
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a kór, inkább az információ terjed járványként – panaszolta Luigi Di Maio olasz külügyminiszter, a külföldi sajtó szemére vetve, hogy hamis híreket terjesztenek a járványról, többet ártva az országnak, mint a vírus. Olaszországban tegnapig 650 embert fertőzött meg a koronavírus, közülük ­17-en meghaltak, de a betegség alapvetően két északi régióra, Lombardiá­ra és Venetóra korlátozódik. Ennek ellenére az óvatos becslések szerint is legalább 200 millió euróval esett a szállásfoglalások értéke országszerte, ami keményen megviseli az olasz turizmust. Borús képet festett a helyzetről Antonio Misiani pénzügyminiszter-helyettes is, aki úgy vélte, az olasz gazdaság a kitűzött célt nem lesz képes teljesíteni, sőt már az is kérdéses, hogy az első negyedévekben képesek ­lesznek-e egyáltalán növekedni.

– A járvány fő gócpontja Codogno város környékén, Milánótól körülbelül 40 kilométerre délkeletre van, ahol karanténba zártak több környező kisvárost. Óvatosságból egész Lombardia régióban bezárták az iskolákat, múzeu­mokat, sportlétesítményeket, templomokat, mozikat és bárokat. Elhalasztottak két nagy nemzetközi vásárt, és tilos bármiféle tömegrendezvény – sorolta az óvintézkedéseket a Magyar Nemzetnek Favero-Fürjész Judit Éva. Az évek óta Milánóban élő nő hozzátette: a dolgozókat a legtöbb helyen arra kérik, ha csak tehetik, inkább otthonról végezzék a munkájukat, de még a kórházakban is elhalasztják a nem sürgős vizsgálatokat, műtéteket.

Tapasztalatai szerint az olaszok reak­ciója kettős, egyesek nyugodtak, egyszerű influenzaként tekintenek a járványra, mások teljesen pánikba estek. – Amióta egy hete az első esetet azonosították, éjjel-nappal ez folyik a médiából. Az elején nagyon ijesztő volt, mostanra alacsonyabb ütemben nő a fertőzések száma, a hangsúly a megelőzésen van – értékelte a reakciókat. Rámutatott, hogy a sajtóban elterjedt képek a boltok üres polcairól és a kígyózó sorokról viszont legfeljebb a kisvárosokban készülhettek, ahol valóban bezártak az üzletek.

Üdvözölte viszont, hogy az olasz politikai pártok félretették csatározásaikat, a krízis megoldására koncentrálnak, a kormány hatékonyan tudott együtt dolgozni a régiós és városi vezetőkkel, akkor is, ha nem egy politikai platformon álltak. – Nagy probléma hosszú távon, hogy milyen hatással lesz ez a többhetes kényszerszünet az olasz gazdaságra. Már a járvány olaszországi megjelenése előtt is lehetett érezni a hatását: az olasz luxusipar elsődleges beszállítója és piaca ugyanis Ázsia, az érintett cégek bevétele drasztikusan csökkent az elmúlt hetekben – visszhangozta a miniszterek szavait Judit. Ő is megerősítette, hogy a napokban jó pár étterem és bolt bezárt, egyszerűen azért, mert nem voltak vendégek. Közben a hotelek is konganak az ürességtől, sorra mondják vissza a turisták a foglalásokat. Hallott olyan esetről is, aki a karantén miatt nem mehet a tehenészetébe, napok óta nem tudja, milyen állapotban vannak a jószágok, nem tudja lefejni és eladni a tejet.

Miközben a koronavírus már 18 euró­pai államban – köztük újonnan Dániá­ban, Észtországban és Romániá­ban – megjelent, úgy tűnik, hogy a járvány európai terjedése megfékezésének kulcsa Olaszország, ugyanis a földrészen szinte minden fertőzés visszavezethető valamilyen módon Itáliáig. Ettől függetlenül Emmanuel Macron francia elnök arra figyelmeztetett, hogy mindenkinek az olaszhoz hasonló járványra kell készen állnia. Romániában is óriási az aggodalom, mivel több mint egymillió vendégmunkás dolgozik Olaszországban. Attól tartanak, csak idő kérdése, hogy a visszatérők tömegesen behurcolják a kórt az országba.

Klaus Johannis román elnök is nyugalomra intett, miután néhány üzletet megrohamoztak, és ázsiaiakat zaklattak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.