Bernie Sanders nyerte meg a nevadai választást

A vermonti szenátor egy újabb lépéssel került közelebb ahhoz, hogy a Demokrata Párt elnökjelöltje legyen az idei novemberi amerikai elnökválasztáson.

2020. 02. 24. 10:19
U.S. Democratic presidential candidate Senator Bernie Sanders addresses supporters after being declared the winner of the Nevada Caucus as he holds a campaign rally in San Antonio, Texas, U.S.
USA-ELECTION/SANDERS Fotó: Mike Segar Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bernie Sanders vermonti szenátor egy újabb lépéssel került közelebb ahhoz, hogy a Demokrata Párt elnökjelöltje legyen az idei novemberi amerikai elnökválasztáson. Az eddig közölt részeredmények alapján a 78 éves politikus meggyőző fölénnyel nyerte meg szombaton a Nevada államban tartott jelölőgyűlést. E szerint Sanders a szavazatok 47 százalékát szerezte meg, a második helyen – messze lemaradva – Joe Biden, Barack Obama egykori alelnöke végzett 19 százalékos eredménnyel. Őket Pete Buttigieg, egy indianai város volt polgármestere (15 százalék) és Elizabeth Warren massachusettsi szenátornő (10 százalék) követik a sorrendben. – Az embereknek elegük van abból az elnökből, aki csak hazudni tud – jelentette ki győzelmi beszédében Sanders, aki a Demokrata Párt baloldali szárnyát képviseli. Az első elemzések azt emelték ki, hogy Sanders győzelmével tovább nő az aggodalom a Demokrata Párt vezető köreiben.

A pártelit ugyanis úgy véli, hogy a magát demokratikus szocialistának valló Sanders a demokraták elnökjelöltjeként túlságosan gyenge lenne Donald Trump elnök legyőzéséhez a novemberi választáson.

A négy évvel ezelőtti demokrata párti versengéshez képest Sandersnek most nagy fegyvertényt jelent, hogy Nevadában elnyerte a spanyol ajkú szavazatok több mint felét. 2016-ban ez a választóréteg vele szemben Hillary Clintont részesítette előnyben. A szenátor emellett népszerű a fiatalok és a nők körében is. A nevadai eredmény lendületet adott a 77 éves Joe Biden kampányának is. A volt alelnök ugyanis Iowa és New ­Hampshire államban csak a negyedik, illetve ötödik helyen végzett.

Fotó: Reuters

Az elnökjelölt személyét meghatározó előválasztások februárban kezdődtek, és Nevada még csak a harmadik állam volt, amelyben a demokrata párti riválisok összemérték erejüket. Legközelebb öt nap múlva, Dél-Karolinában csapnak össze, március 3-án pedig sorsdöntő lehet az elnökjelöltség szempontjából az úgynevezett szuperkedd, amely során 15 államban – közöttük a két legnépesebben, Kaliforniá­ban és Texasban – járulnak a választópolgárok az urnák elé. Az Iowá­ban, New Hampshire-ben és Nevadában megtartott előválasztásokon a becslések alapján Bernie Sanders eddig 34 küldött támogatását szerezte meg, Pete Buttigieg ­22-t, Joe Biden nyolcat, Elizabeth Warren ugyancsak nyolcat. Ezek a küldöttek képviselik majd az általuk kedvelt elnökjelölt-aspiránst a Demokrata Párt nyári elnökjelölt-állító konvencióján.

Egy adott jelöltnek összesen 1990 ilyen küldött támogatását kell elnyernie ahhoz, hogy pártja hivatalos jelöltje legyen a novemberi elnökválasztáson, amelyen Donald Trump hivatalban lévő republikánus párti elnök lesz az ellenfele.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.