Januárban több mint hatvanmillió dollárt gyűjtöttek az amerikai elnök kampányára a Donald Trump újraválasztását támogató csoportok, amelyek összesen több mint egymilliárd dollárt akarnak kalapozni. A Trump-kampánynak már több mint kétszázmillió dollár áll a rendelkezésére. Ronna McDaniel, a Republikánus Országos Bizottság – a párt vezető szerve – elnöke azt is elmondta a távirati iroda jelentése szerint, hogy a kampányban félmillió önkéntes dolgozik. Szavai szerint széles népmozgalom van kibontakozóban, s arra számítanak, még több aktivista csatlakozik.
A Trump 2020 kampány vezetője, Brad Parscale kifejtette: a kampány megállíthatatlan az elnök eredményeivel, hatalmas adatbázisukkal, kiterjedt terepmunkájukkal és az erős adományozói hátterükkel. A kampánymenedzser hozzáfűzte: a demokraták „szégyenletes impeachment-kacsája és szemete” csak tovább növelte Trump támogatóinak táborát.
A Monmouth Egyetem a héten közölt közvélemény-kutatása szerint egyébként miközben az amerikaiak csak 42 százaléka látná szívesen Trump novemberi újraválasztását, kétharmaduk úgy véli, ez fog majd történni. Trump demokrata riválisainál pedig Bernie Sanders szenátor országosan már két felmérés szerint is megelőzte népszerűségben Joe Bident. Barack Obama egykori alelnöke az iowai jelölőgyűlésen és a New Hampshire-i előválasztáson is gyengén szerepelt, így csak az ötödik helyen áll az elnökjelöltségért folyó demokrata versengésben.
William Barr igazságügy-miniszter (képünkön) ugyanakkor tegnap épp a Trump-kampány egyik leghatásosabb fegyverének visszafogását sürgette, amikor egy interjúban azt javasolta az elnöknek, álljon le a Twitter-mikroblogon tett bejegyzéseivel. Hozzáfűzte: őt senki sem tudja megfélemlíteni vagy befolyásolni, legyen szó akár az elnökről.
– Azt fogom tenni, amit helyesnek tartok – mondta. A kérdés annak kapcsán merült fel, hogy a demokraták azzal vádolják Trumpot, beavatkozott egykori tanácsadója, Roger Stone perébe, akit a többi között az igazságszolgáltatás megtévesztésével vádolnak. Barr ugyanakkor cáfolta ezt.
Pénz a határfalra
Az amerikai védelmi minisztérium 3,8 milliárd dollárt (1178 milliárd forint) csoportosít át a mexikói határon épülő fal költségvetésébe, közölte a Pentagon. Az összeg 285 kilométernyi fal felhúzására elég. A pénzt vadászrepülőgépek és helikopterek beszerzési programjaiból, valamint a hajóépítéstől vonják el, írta a The Washington Post a tárcára hivatkozva. A döntést mindkét politikai oldal bírálta. Mac Thornberry republikánus törvényhozó hangsúlyozta, hogy a költségvetési döntések a kongresszus hatáskörébe tartoznak. A demokrata oldalon Nancy Pelosi házelnök és Chuck Schumer szenátor szerint a Pentagon ellopta az összeget, amelyet más célokra bocsátottak a rendelkezésére. (MTI)