– Hogyan esett a választás az ön értekezésére?
Tragédia Vilnius felett: Repülőgép zuhant le a litván főváros közelében + videó
Sokkoló események rázták meg a balti államot.
– Hogyan esett a választás az ön értekezésére?
– Tavaly októberben tette közzé felhívását a müncheni biztonságpolitikai konferencia. 2018-ban vagy 2019-ben megvédett, angol vagy német nyelvű doktori értekezésekkel lehetett pályázni a John McCain-díjra. A szakmai zsűriben olyanok ültek, mint Andrew Moravcsik, a Princetoni Egyetem világhírű tanára vagy Eugénia da Conceição-Heldt, a Müncheni Műszaki Egyetem dékánja. Február elején értesítettek, hogy én lettem az első díjazott, és szívesen látnak Münchenben a konferencián.
– Miért John McCain nevét viseli a díj?
– A transzatlanti kapcsolatokkal foglalkozó disszertációkat vártak, és a 2018-ban elhunyt egykori amerikai szenátor elkötelezett támogatója volt ezeknek a kapcsolatoknak. Munkásságát mindkét nagy amerikai pártban elismerték, az Egyesült Államok külpolitikájának egyik meghatározó alakja volt. Az ő szellemiségét szeretné életben tartani a díj.
– Értekezését a washingtoni American University diplomáciai karán védte meg Analízis paralízis: veszélyérzékelés és kohézióhiány a NATO-ban címmel. Hogyan foglalná össze a lényegét nem szakmabelieknek?
– Disszertációmban – amely 275 gépelt oldalt tesz ki és 71 saját ábra egészíti ki – több mint háromszáz észak-atlanti tanácsi döntést vizsgáltam meg, statisztikai modelleket is készítettem. Egy fenyegetettségre adott reakciót vizsgáltam. A nemzetközi kapcsolatok elmélete eddig monolitikusan fogta fel a fenyegetettséget, illetve annak érzékelését, csak a mértékét tartva szem előtt. Ezzel szemben én két típusra osztottam a fenyegetettséget, az általánosra és a specifikusra. Eddig a specifikus fenyegetettséggel foglalkoztunk, azzal, amikor a szövetség konkrétan ilyet érzékel. Amikor ez növekedett, a szövetség összezárt. Amivel én újat mondtam, az az volt, hogy amikor viszont általános szintű a fenyegetettség, akkor fellép az analízis paralízis, vagyis az egyes tagok olyan reakciókat adnak, ami bénultságot idéz elő, és megbontja a belső kohéziót.
– Példát tud említeni erre?
– 2010 és 2014 között Oroszország csak általános fenyegetettséget jelentett a NATO szempontjából: fegyverkezett, növelte a védelmi költségvetését, különböző haditechnikai fejlesztéseket hajtott végre. Mivel azonban a fenyegetettség általános szinten maradt, a NATO kohéziós erejét nem erősítette, nagyon kevés kezdeményezés járt sikerrel, a szövetségesek széthúztak. Ám 2014-ben Oroszország annektálta a Krím félszigetet, megszűnt az analízis paralízis, és rögtön azt láttuk, a szövetség a kohéziót mutató döntéseket hozott. Felállítottak például egy különleges készenléti erőt, amelyet angolul Very High Readiness Joint Task Force-nak neveznek, és megerősítették a NATO gyorsreagálású erejét is.
– Hogyan látja a NATO helyzetét? A müncheni konferencián pesszimista hangokat is hallani lehetett, a fórum hívószava is a Nyugat-nélküliséget kifejező Westlessness volt.
– Valóban vannak szemléletbeli különbségek. Münchenben sokan elképedve néztek, amikor Mike Pompeo amerikai külügyminiszter arról beszélt, hogy a Nyugat nyerésre áll. Annegret Kramp-Karrenbauer német védelmi miniszter vagy Josep Borrell, az EU nemrég kinevezett kül- és biztonságpolitikai főképviselője nem osztotta ezt a nézetet, úgy vélve: növelnünk kell európai részről a cselekvési képességünket, nem csak beszélnünk erről. A kérdés az, hogy a transzatlanti kapcsolatok kiüresedésének vagyunk-e a tanúi. Amerikai részről erős a meggyőződés – és ez nemcsak Donald Trump elnök véleménye –, hogy Európának többet kell letennie az asztalra.
– Transzatlanti körökben, így a német döntéshozók között sokan úgy vélik, Trump árt a globális biztonságnak. Osztja ezt a nézetet?
– Én Trump kiszámíthatatlanságában látom a fő nehézséget az Egyesült Államok és Európa viszonyában. A Twitter-diplomácia nem mindig teszi a legjobb szolgálatot. Céljai viszont, így az, hogy Európa költsön többet a védelmére, pozitív folyamatokat is elindíthatnak.
– Milyen tárgyakat oktat a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen?
– NATO-tanulmányokat, biztonság- és védelempolitikát.
– Több év washingtoni tartózkodás után tért haza. Sokan kint maradnak egy értékes diplomával a zsebükben.
– Ösztöndíjasként én az alapdiplomámat és a mesterfokozatomat is az Egyesült Államokban szereztem, és egy védelempolitikai NATO-gyakornokság után is hazatértem a Honvédelmi Minisztériumba. Elkötelezett vagyok Magyarország és a nemzet ügyének előmozdításában, ehhez szeretnék hozzájárulni. Az egyetemi munkámmal pedig ükapám, Siegler Konrád nyomdokaiba léptem, aki a Ludovika parancsnoka volt még az I. világháború előtt.
Névjegy
Mártonffy Balázs 1987-ben született Budapesten. A St. Louis-i Washington Egyetemen, a Denveri Egyetemen, illetve a washingtoni American Universityn tanult. Oktatott a George Washington Egyetemen, dolgozott a magyar közigazgatásban, a Honvédelmi Minisztériumban is. Nős, hobbija a síelés.
Sokkoló események rázták meg a balti államot.
Megfenyegette a zsidó államot Biden különmegbízottja.
Az orosz politikus provokatív hangnemben kritizálta a nyugati államok politikáját.
Az amerikaiak csaknem 60 százaléka fogadja el Trump elnöki kormányzást előkészítő eddigi munkáját.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó
Szoboszlai meglepő önkritikája a gólja után: Túl sokat járt a szám
Ezzel a lépéssel akár el is ronthatod a kelt tésztát
Egy közel háromszázmilliós ország mondott nemet az iPhone-ra
Feszült pillanatok, örömkönnyek és villantások a Megasztárban - Galéria
Háború Ukrajnában - Ledobták az elefánt nevű bombát az oroszok + videó
Mélyütés érkezett Magyar Péternek, Nagy Bandó gonoszsága csak olaj a tűzre
Szoboszlai nagyon szép gólt lőtt, Szalah duplázott, tovább menetel a Liverpool!
Böde elhunyt barátjára emlékezett, Bognár György röhögve szólt be a bíróknak
Valaki közel kétmilliárd forintot nyert a Hatoslottón
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Áll a bál Gulácsi Péteréknél, a sportigazgató bírálta a játékosokat
Sokkoló események rázták meg a balti államot.
Megfenyegette a zsidó államot Biden különmegbízottja.
Az orosz politikus provokatív hangnemben kritizálta a nyugati államok politikáját.
Az amerikaiak csaknem 60 százaléka fogadja el Trump elnöki kormányzást előkészítő eddigi munkáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.