Nem lesznek házas papok Amazóniában

Ferenc pápa szerdán elutasította azt a javaslatot, amelynek értelmében a rendkívüli paphiánnyal küzdő Amazónia egyes vidékein kivételesen – bizonyos feltételeknek megfelelő – nős férfiak is szolgálhattak volna papként.

2020. 02. 12. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szentelnek pappá házas férfiakat az Amazonas-medencében, hozták nyilvánosságra a Vatikánban a katolikus egyházfő döntését. Az aprónak tűnő helyi változtatás hatalmas vihart kavart az egyházi berkekben és a nemzetközi sajtóban egyaránt. A vitát a konzervatív papság és az újító hírében álló Ferenc pápa közötti viszályként festette le a sajtó, a nyilatkozat ennek az ügynek tett pontot a végére. Az eredeti probléma abból adódott, hogy a ritkán lakott, nehezen megközelíthető területen rendkívül kevés pap teljesít szolgálatot, így vannak olyan régiók, ahol a hívek évente csak egyszer tudnak misét hallgatni. Ennek a helyzetnek az orvoslására vetették fel egyházi berkekben, hogy olyan, feddhetetlen életű hívő férfiakat, akik vállalják a megbízatást, pappá szentelhetnének, így levennék a terhek egy részét a helyi papok válláról.

Ferenc pápa előzetesen nem tartotta lehetetlennek az elképzelést, ám összehívott egy püspöki szinódust, amelyen 181 egyházi vezető vitatta meg a kérdést. A püspökök megállapításait tanulmányozva végül úgy döntött a pápa, hogy nem engedélyezi a pappá szentelést, így a cölibátus kötelezően fenn fog maradni mindenhol világszerte, Rómától az Amazonasig. Ezzel együtt arról is határozott, hogy a nőket továbbra se szentelhetik diakónussá. A diakónus nem pap, nem változtatja át a kenyeret Krisztus testévé, de istentiszteletet tarthat, felolvashat és taníthat, emellett engedélyezett számára a házasság. A protestáns egyházaknál általános, hogy nőket is felvesznek a lelkészek körébe, a katolikus egyház viszont nem követi ezt.

Az amazóniai püspökök nem kizárólag ezekről az ügyekről tárgyaltak, összesen 120 különböző kérdésben nyilvánítottak véleményt. A nős férfiak pappá szentelését többségük ugyanúgy támogatta, mint a női diakónusok felszentelését. Utóbbi kérdésben a The Wall Street Journal amerikai napilap szerint 137 támogató és 30 ellenző szavazat született. A nős emberek pappá szentelését a testületből 128-an támogatták és negyvenen ellenezték. Ennek dacára a pápa úgy döntött, hogy nem változtat a több mint ezeréves szokáson. Korábban kijelentette, a cölibátus nem korlát, hanem ajándék, és ő személyesen ajándéknak tartja azt. Reakciók szerint az egyházi reformokat szorgalmazók csalódottak voltak a pápa bejelentésének hallatán.

A pápa az amazóniai ügyek kapcsán bocsánatot kért az onnan érkezett püspököktől és a helyi törzsi vezetőktől, mert egy katolikus templomból kihajítottak több törzsi szimbolikájú szobrot, és a folyóba dobták azokat. A konzervatívabb gondolkodású vezetők ugyanis azt mondták, a meztelen, várandós nő alakjában megjelenített Pachamama bálvány, amely nem való a templomba. Ferenc pápa szerint a faszobrok az élet, a termékenység és az anyaföld szimbólumai.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.