Nem kellenek a briteknek a külföldi bárpultosok

A változások nem érintik a jelenleg Nagy-Britanniában élő és dolgozó, illetve idén decemberig munkavállalás céljából oda utazó EU-állampolgárokat.

2020. 02. 20. 11:51
UK Border Force staff escort the first group of unaccompanied minors from the Jungle migrant camp in Calais to be brought to Britain as they arrive at an immigration centre in Croydon, south London
Rendőri kíséret. Véget vetnének az alacsony képzettségű munkaerő szabad áramlásának Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi brit belügyminiszter bevándorló szüleit nem fogadta volna be Nagy-Britannia, ha akkoriban érvényben lettek volna a most bevezetésre kerülő új jogszabályok – ezt maga Priti Patel ismerte el egy tegnapi rádióinterjúban, amelyben a konzervatív kormány terveit vázolta fel. A belügyminiszter indiai származású szülei az 1960-as években hagyták el Ugandát, majd nyitottak újságárusító helyet Észak-Londonban. Ugyanerre 2021 januárjától nem lenne lehetőségük, hiszen az Európai Uniót elhagyó Nagy-Britannia egyrészt lezárja határait az EU-munkavállalók szabad mozgása előtt, másrészt véget vet az alacsony képzettségű munkaerő szabad beáramlásának.

A Boris Johnson miniszterelnök vezette Konzervatív Párt ezzel teljesíti azon ígéretét, hogy EU-tagsága megszűnésével Nagy-Britannia visszaveszi az ellenőrzést a saját határai felett. A szigetország hivatalosan január 31-én lépett ki az unióból, de december végéig tartja magát az EU szabályaihoz. Jövő januártól pedig életbe lépteti új bevándorlási rendszerét, amelynek elsődleges célja az, hogy ezentúl magasan képzett, hiányszakmákba jelentkező, angolul jól beszélő munkavállalók érkezzenek Nagy-Britanniába, másrészt pedig az, hogy a kétkezi munkát igénylő, bárpultosoknak vagy árufeltöltőknek meghirdetett állásokat ne külföldiek, hanem munka nélküli britek töltsék be. A belügyminiszter szerint a 66 milliós országban nyolcmillió­ra tehető a „gazdaságilag inaktív”, 16 és 64 év közötti emberek száma, a vállalkozásoknak elsősorban őket kellene munkára bírniuk.

Rendőri kíséret. Véget vetnének az alacsony képzettségű munkaerő szabad áramlásának
Fotó: Reuters

A londoni kormány pontozásos rendszer alapján fogja szabályozni a bevándorlást. A maximálisan megszerezhető 130 pontból 70-et kell elérnie annak az EU-ból vagy EU-n kívülről érkező munkavállalónak, aki Nagy-Britanniában szeretne dolgozni. A letelepedéshez kötelező az angol nyelvtudás (10 pont), egy brit vállalkozás konkrét állásajánlata (20 pont), illetve az, hogy az illető megfelelő képességekkel rendelkezzen (20 pont). A maradék 20 pontot különböző formákban szerezheti meg valaki, például úgy, hogy hiányszakmába jelentkezik vagy a bérajánlata eléri a kormány által megszabott évi minimum 25 600 fontot (10,3 millió forint). A hiányszakmákban – például ápolók, mérnökök esetében – ez az összeg 20 480 font (8,3 millió forint). A Royal College of Nursing szakszervezet elégedetlen a kormány terveivel, mondván, a jelenleg alkalmazásban álló 840 ezer ápoló hatoda külföldi. Tiltakozott a külföldieket tömegével foglalkoztató mezőgazdasági ágazat is, az ellenzéki Munkáspárt pedig a gazdaságot sújtó lépésekről beszélt.

A változások nem érintik a jelenleg Nagy-Britanniában élő és dolgozó, illetve idén decemberig munkavállalás céljából oda utazó EU-állampolgárokat. 2021 januárjától viszont hat hónapra szóló turistavízumot kell majd igényelniük a turistáknak, akik kizárólag útlevéllel utazhatnak be, a személyi igazolványokat többé nem fogadják el a brit hatóságok.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.