Szebbik arcát mutatja a Sinn Féin

A baloldali-nacionalista Sinn Féin párt vezetője, Mary Lou McDonald szerint a két hagyományos nagy párttal való mély elégedetlenségnek a kifejezése volt a pártjának győzelme Írországban.

2020. 02. 11. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az írek egy másik pártot akarnak kormányon látni. Ez nem protestszavazat, hanem a két hagyományos nagy párttal való mély elégedetlenségnek a kifejezése – mondta néhány nappal ezelőtt Mary Lou McDonald. A baloldali-nacionalista Sinn Féin párt vezetője ezzel arra utalt, hogy a múlt szombati ír parlamenti választások eredménye teljesen felbolygatta az Ír Köztársaságot uraló kétpártrendszert. A mostani választások nyomán ugyanis a két jobbközép párt, a Fine Gael és a Fianna Fáil váltógazdaságára épülő eddigi rendszerben megkerülhetetlen politikai erővé vált a Sinn Féin is.

Az Ír Köztársaság és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország egyesüléséért a legharciasabban küzdő párt a ma közölt végleges eredmények szerint a második legtöbb mandátumot, 37 képviselői helyet szerzett a dublini parlament alsóházában, a 160 fős dáilban. Nem szerepelt sokkal jobban az eddig ellenzékben lévő Fianna Fáil sem, amely 38 mandátumhoz jutott, míg a kilenc éve hatalmon lévő Fine Gael 35 képviselőt küldhet a parlamentbe.

A kormányalakítási tárgyalások hónapokig tarthatnak. A két nagy hagyományos párt, a Fianna Fáil és a Fine Gael egymás ősi riválisa, a legutóbbi, 2016-os választások után kialakult patthelyzet mégis azt eredményezte, hogy a Fine Gael az ellenzékben lévő Fianna Fáil külső támogatására szorulva tudott csak kisebbségi kormányt alakítani. A Sinn Féin előretörése tovább bonyolítja a képletet, hiszen a párttal a két jobbközép alakulat egyike sem hajlandó együtt működni. A Sinn Féint ugyanis egykoron annak az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) félkatonai szervezetnek a politikai szárnyaként tartották számon, amely az észak-írországi zavargások idején fegyverekkel harcolt a brit uralom ellen, Nagy-Britanniában pedig terrorcselekményeket hajtott végre.

A Sinn Féin mindig is tagadta ezt a kapcsolatot, az utóbbi években pedig arra is ügyelt, hogy kevésbé harcias retorikát folytasson. A nemzedékváltás jegyében Mary Lou McDonaldot választották pártvezérnek, aki főleg a fiatal szavazókat tudta megszólítani. Miközben ezek a fiatalok a katolikus egyházban elkövetett szexuális bűncselekményeket mélységesen elítélik, közönyösen viszonyulnak a Sinn Féin és „magánhadserege” által elkövetett atrocitásokhoz – dohogott véleménycikkében a The Irish Independent napilap, utalva arra, hogy a 18–34 év közötti fiataloknak – akiknek 32 százaléka szavazott a Sinn Féinre – nem lehet sok emlékük a zavargásokról.

Elemzők ugyanakkor megjegyzik, hogy az elmúlt években tapasztalt ír gazdasági szárnyalásnak – a nyolcszázalékos növekedésnek vagy az öt százalékra csökkent munkanélküliségnek – nem az átlagpolgárok a nyertesei. Az eurózóna városai közül ugyanis Dublinban a legmagasabbak a lakhatási költségek, több mint tízezer hajléktalan van Írországban, a kórházak túlzsúfoltak. A baloldali Sinn Féin márpedig ezekre a problémákra adott megoldási javaslatokat választási kampánya során, amelyek elnyerték a választók szimpátiáját.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.