Jávor Benedekről, Karácsony Gergely nemrégiben kinevezett brüsszeli irodavezetőjéről már sokat írtunk mi is.

Trump kriptotörvénye új alapokra helyezheti az amerikai gazdaságpolitikát
A jogszabály jelentős lépés.
Jávor Benedekről, Karácsony Gergely nemrégiben kinevezett brüsszeli irodavezetőjéről már sokat írtunk mi is.
Ő a főváros irodavezetőjeként dolgozik most is Brüsszelben, s arra, ahogyan erről most a Mércének írt cikkében beszámol, a magyar embereknek szokott lenni egy sommás megállapítása. Az ilyen ember az, akinek a szavairól nem tudni, hogy most dicsekszik vagy panaszkodik.
„Befelé megyünk még a koronavírus járványba, egyelőre itt, Belgiumban, ahol át kell vészeljük” – írja a Mércének leadott cikkében Jávor Benedek, s valójában nem is tudjuk, mennyire kellene most sajnálnunk azért, hogy ő most éppen Brüsszelben kénytelen átvészelni a főváros jól fizetett irodavezetőjeként ezt a nehéz időszakot.
De nem is ez a legnagyobb baj ezzel az írásával. Hanem az a feltűnő elfogultság, amelyet a dolgaink relativizálása iránt tanúsít. Neki ugyanis onnan nézve most minden relatív. Kapaszkodjanak meg, de még ez a koronavírus-járvány is.
„Ne felejtsük, ez egy relatíve ártalmatlan járvány. Eddig nagyjából 350 000 megbetegedéssel és 15 000 halálos áldozattal járt a világban (...) de a másfél milliárdos Kínában például lényegében már véget is ért” – nyugtat meg minket a Párbeszéd levitézlett politikusa. Igen. Arról a borzalmas megpróbáltatásról könnyed szavakat szólva, amelyet mi Magyarországon most minden erőnk megfeszítésével próbálunk kezelni. Veszélyhelyzetet átélve, kijárási korlátozásokhoz alkalmazkodva, s szinte már hadigazdálkodást folytatva. Előbb az egészségünkért, aztán pedig a megélhetésünkért küzdve.
S ha már megélhetés, Jávor Benedek erről is tud könnyedén, minden felesleges idegeskedés nélkül megnyilvánulni. És persze a mi gondjainkat megint csak relativizálva.
„Ez egy relatíve ártalmatlan, +olcsó+ járvány” – írja Jávor Benedek, aki képes annyira rettenetesen zöld lenni, hogy a mostani gazdasági erőfeszítéseinket, a Frans Timmermans által szükségesnek tartott, a következő hét évre előirányzott 1000 milliárd eurós összeghez viszonyítja, hozzátéve: az ENSZ becslései szerint a koronavírus-járvány egyetlen év alatt okoz ekkora kárt a világgazdaságban.
Aha. Szóval akkor a koronavírus-járvány mégsem annyira olcsó? Csak Jávor szerint inkább most nem is ez a mi kis relatív problémánk a lényeg? Hanem Timmermans klímavédelmi kérésének teljesítése?
Írja ezt akkor Jávor Benedek, amikor mi napról napra élünk itthon, Magyarországon, s számoljuk a fertőzötteket, a karanténba zártakat – és igen, sajnos, a halottainkat. S elkülönítünk erőforrásokat arra, hogy bírjuk, napról napra bírjuk ezt az emberfeletti küzdelmet. S hogy legyen mindehhez elég védőfelszerelésünk, maszkunk, lélegeztetőgépünk.
Nyilván relatív gondok ezek a Párbeszéd politikusának és Karácsony Gergely irodavezetőjének. Hiszen ő már látja az igazi problémákat.
Nem fogják kitalálni, mik azok.
Tesz ugyan egy gúnyos megjegyzést a válság idején nagyban vásárolt vécépapírokról, de ezen hamar túllendülve meg is mutatja nekünk az igazi rémséget. Azt, hogy nem az számít, amit mi most megszenvedünk, hanem az, ami a klímaváltozás miatt szerinte mindjárt még ránk szabadulhat. Amikor „a klímaváltozás révén az olvadó permafrosztból kiszabaduló, sokkal durvább kórokozók idéznének elő ilyen elterjedésű járványt” – írja.
Mert az a nagy baj – hangsúlyozza –, hogy szerinte a globalizációval minden feltételt megteremtettünk új kórokozók világméretű elterjedéséhez, s csak egy valóságtól elrugaszkodott álomvilágban lehet arról értekezni, hogy a globalizációnak ehhez semmi köze.
Nos, végre van valami, amiben egyetérthetünk. Szerintünk is igaz, hogy csak egy valóságtól elrugaszkodott álomvilágban lehet azt hinni, hogy az itt és most történteknek nincsen közük a globalizációhoz. Ezért aztán ilyet mi magunk sem hiszünk.
Arról viszont megvan a véleményünk, ha valaki az olvadó permafrosztból – vagyis az örök fagynak kitett északi földterületből – kiszabaduló veszélyekről delirál Brüsszelben, amikor mi itt, Magyarországon nem a Spitzbergák talaja miatt aggódunk, hanem a magyar földek miatt. S a magyar földeken dolgozó munkások miatt. S az onnan a konyháinkba kerülő zöldségek, gyümölcsök miatt.
Ezek itt és most a mi relatív problémáink – amelyekhez képest számunkra most éppen Jávor Benedek gondjai tűnnek viszonylagosaknak.
A jogszabály jelentős lépés.
Politikusok, aktivisták és diplomaták azzal vádolják a pénzügyi lap szerint Ukrajna vezetőjét, hogy lojális híveinek kedvez, és háborús hatalmat használ a kritikusokkal szemben – írta elemzésében a Tűzfalcsoport.
A külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán tett közzé bejegyzést.
Több ember állapota kritikus.
A jogszabály jelentős lépés.
Politikusok, aktivisták és diplomaták azzal vádolják a pénzügyi lap szerint Ukrajna vezetőjét, hogy lojális híveinek kedvez, és háborús hatalmat használ a kritikusokkal szemben – írta elemzésében a Tűzfalcsoport.
A külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán tett közzé bejegyzést.
Több ember állapota kritikus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.