Fontosabb 150 ezer magyar, mint bármely geopolitikai megközelítés

A NATO-Ukrajna tanácsülések blokkolása mindaddig fennmarad, amíg nem tudnak megállapodni az elvett kisebbségi jogok visszaadásáról.

Bákonyi Ádám
Forrás: MTI2020. 03. 10. 10:12
Fotó: Illyés Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A NATO-Ukrajna tanácsülések blokkolása mindaddig fennmarad, amíg nem tudunk megállapodni az elvett kisebbségi jogok visszaadásáról – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter az Országgyűlésben. Szijjártó Péter napirend előtti felszólalásában hangsúlyozta, Magyarország természetesen Ukrajna mellett áll, amikor a területi integritásáról és szuverenitásáról van szó, de a Kárpátalja területén élő magyar nemzeti közösség jogait sok esetben megsértették ukrán törvényhozási döntésekkel, olyan törvényeket léptettek életbe, amelyek sértik a magyar nemzeti közösség jogait. – Nemcsak a magyar közösségi jogairól van szó, hanem általában a kisebbségi jogokról – tette hozzá. Felszólalásában Szijjártó kitért arra, hogy amikor erről a kérdésről beszélnek, a világpolitikában gyakran úgy állítják be Magyarországot, mintha ez egy oroszbarát politika lenne, ami nevetséges. – Érthető, hogy több ezer kilométerre innen, egy óceánnal odébb, más gondolati perspektívában, 150 ezer magyar kevésbé fontos, mint a geopolitika, de nekünk sokkal fontosabb ez a közösség, mint bármely geopolitikai megközelítés – fogalmazott.

Szijjártó Péter közölte: március 26-án Budapestre látogat az ukrán külügyminiszter, akit az ukrán elnök azzal bízott meg, hogy próbálja meg a kétoldalú kapcsolatokat helyreállítani. – Mi erre készen állunk, erre a találkozóra is ésszerű, józan észen alapuló javaslatokkal készülünk – jelentette ki. A miniszter szerint Ukrajna célja, hogy minden ukrán állampolgár jól beszélje az államnyelvet, Magyarország célja pedig az, hogy a határon túli magyar nemzeti közösségek megkapják a saját anyanyelvükhöz kapcsolódó jogokat. – E két cél nem kibékíthetetlen egymással – hangsúlyozta.

Szijjártó rámutatott: Ukrajnában a magyar oktatásban részesülők heti hét órában tanulnak ukrán nyelvet, ami – ha megfelelő színvonalon történik – elég ahhoz, hogy jól megtanulják a nyelvet, mégsem beszélik jól. Ennek oka, hogy az ukrán mint államnyelv oktatása nem megfelelő színvonalú, ezért emelni kell az ukrán nyelv oktatásának színvonalát, aminek költségeit Magyarország kész állni – közölte. Szijjártó Péter tájékoztatása szerint komplex javaslatot tettek Ukrajnának, amely kitér egy 50 millió euró kötöttsegély-hitel keretében a kárpátaljai infrastrukturális fejlesztésekre, új határátkelőhelyekre, a gyorsforgalmi kapcsolatok javítására, valamint mezőgazdasági együttműködésre is.

Barcza Attila (Fidesz) köszönetet mondott, hogy a kormány kiáll a kárpátaljai magyarok jogaiért, egyúttal aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Ukrajnában 16 ezer új behívót küldtek ki, ami sok magyart érint.

Kocsis Cake Olivió (Párbeszéd) támogatásáról biztosította a kormányt, hogy a nyelvtörvény rendezéséig blokkalja Ukrajna euroatlanti törekvéseit. Felvetette továbbá, hogy az Ukrajnával jó kapcsolatot ápoló lengyelek segítségét kellene kérni az ügyben.

Brenner Koloman (Jobbik) is támogatásáról biztosította a kormányt és felvetette, hogy az ukrán külügyminiszter látogatásán az ellenzéki pártok is részt vehessenek, amennyire azt a protokoll engedi.

Mesterházy Attila (MSZP) is támogatásáról biztosított minden konstruktív megoldást, ám szerinte érdemes lenne megfontolni, hogy van-e a NATO blokkolásnak más alternatívája.

Juhász Hajnalka (KDNP) hozzászólásában hangsúlyozta, hogy az ügy hetvenegy oktatási intézményt és tizenhat ezer diákot érint, és nem többlet, hanem szerzett jogokról van szó, amit Ukrajna alkotmánya is rögzít.

Arató Gergely (DK) szerint nem az erőpolitika, hanem a konstruktív tárgyalás vezethet eredményre, amit készek támogatni. Szerinte ugyanakkor rendezni kellene azt a problémát is, hogy sok határ mellett élő ukrán kaphat magyar nyugdíjat, akik cserébe a kormánypártokra szavaznak.

Keresztes László Lóránt (LMP) pedig kijelentette, hogy Ukrajna NATO és EU csatlakozásának blokkolása nem túlzó eszköz a kárpátaljai magyarok jogainak érvényesítése érdekében. Szerinte mivel az ukrán lobbi nagyon erős, együtt kellene működni az ügyben érintett nemzetekkel.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.