– Szlovákiában sikerült alacsonyan tartani a koronavírus-fertőzöttek számát, és alacsony a halálozási arány is. Minek köszönhető ez?

Ezek voltak Ferenc pápa utolsó magyar szavai
Senki sem gondolta, hogy ez lesz az utolsó találkozás a pápával.
– Szlovákiában sikerült alacsonyan tartani a koronavírus-fertőzöttek számát, és alacsony a halálozási arány is. Minek köszönhető ez?
– A legfőbb oka ennek az, hogy gyorsan cselekedtünk. Már a járvány elején. Másrészt a korlátozó intézkedéseknek nagy a társadalmi támogatottságuk.
– Milyen hatással vannak ezek a korlátozások az emberek életére és a gazdaságra?
– Az intézkedések hasonlóak a többi országban hozott lépésekhez: bezárták az iskolákat, a könyvtárakat, a sportcsarnokokat, a színházakat, a koncerttermeket, a templomokat, az éttermeket. Távoktatás zajlik az egész országban. Aki tud, otthon dolgozik. A nagy gyárak leállították a termelést. Nehéz megjósolni a korlátozások hosszú távú hatását. Az viszont tény, hogy a munkanélküliségi ráta folyamatosan emelkedik, meghaladta az öt százalékot.
– Az új szlovák kormány épp a járvány kezdetén, március végén lépett hivatalba. Mennyire elégedettek az emberek az eddigi tevékenységével?
– A legutóbbi felmérések szerint a választások győztese, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek, az OLaNO még mindig tartja az első helyet, 24,4 százalék a támogatottságuk, ám az előzőleg kormányon lévő szociáldemokrata Smernek 21 százalékra emelkedett a népszerűsége. Az emberek elsősorban amiatt elégedetlenek, hogy a kormányzat által javasolt intézkedések leginkább a nagy cégeket hozzák előnybe, nem a kis- és középvállalkozásokat vagy a munkavállalókat. Az elégedetlenség az olykor kaotikusnak tűnő lépésekkel is magyarázható. Húsvét előtt például utazási korlátozásokat vezettek be, a lakosoknak nem engedélyezték, hogy elhagyják a saját járásukat. Ezzel az volt a cél, hogy az ünnepek előtt ne keljenek útra. A rendőrségi ellenőrzéseknek viszont az lett az eredménye, hogy a külkerületekben élők nem tudtak bemenni a városba dolgozni. A kormányzaton belül eközben vita alakult ki a korlátozások feloldásának menetrendjéről is.
– Miért Igor Matovič pártja nyerte meg a februári választásokat?
– Először is azért, mert a szociáldemokratákat kifárasztotta a – kétéves megszakítással – 2006 óta tartó kormányzás. Népszerűségük csökkenéséhez nagy mértékben hozzájárult Ján Kuciak újságíró és menyasszonyának meggyilkolása 2018-ban. A gyilkosságot hatalmas korrupcióellenes tüntetések követték. A Smert azzal vádolták meg a tüntetők, hogy a bűncselekményért őket terheli a politikai felelősség. Az újságok rengeteg információt közöltek a politikusok, az oligarchák és a szervezett bűnözés kapcsolatáról. Igor Matovičnak sikerült elcsábítania a Smer szavazóbázisának egy részét, majd az ellenzék liberális oldalát is támadta szociális témákban. Sikeréhez hozzájárult személyisége is: ő egy politikai bohóc, aki rendkívül ügyesen adja elő elképzeléseit.
– Igor Matovič szociális kérdésekben valóban konzervatívnak tűnik: ellenzi az azonos nemű párok házasságát, az abortuszt, az illegális bevándorlást. Gazdasági értelemben viszont liberálisnak nevezik. Ön hogyan jellemezné?
– Leginkább politikai bohócként. Nehéz ideológiai szempontból meghatározni a pártját. Az OLaNO egy több csoportból álló tömb: gazdasági liberálisok, helyi aktivisták, liberális környezetvédők, egykori kereszténydemokraták alkotják, illetve keresztény konzervatívok, akik az abortuszellenességet képviselik a párton belül. Igor Matovič elsősorban a protestszavazókat képviselte. Az utóbbi időben valóban a gazdasági liberalizmus és a szociális konzervativizmus irányába mozdult el. Ugyanakkor a közvéleményre is nagyon odafigyel, ezért nem hinném, hogy hamar határozott ideológiája lesz.
– Az új kormány négy pártból áll: konzervatív és liberális erőkből egyaránt. Van elég közös nevező ahhoz, hogy ne vesszenek össze, és kitöltsék négy éves mandátumukat?
– Az volt a közös bennük, hogy közös volt az ellenség: a Smer. Már most érzékelhető némi feszültség a koalíción belül, elsősorban gazdasági és kulturális kérdésekben. A válsághelyzetben a kormány teszi a dolgát, de a nézeteltérések hosszú távon megingathatják a koalíciót. Az új kormányra azonban leginkább az OLaNO belső instabilitása lehet veszélyes, hiszen Igor Matovič ellenzékben sem tudta fenntartani frakciója egységét.
– Milyen viszonya lesz az új kormánynak Magyarországgal, illetve a visegrádi négyekkel?
– A szomszédos országokkal való együttműködés mindig is fontos részét képezte Szlovákia külpolitikájának, különösen a Csehországgal ápolt különleges kapcsolat. Az előző és a mostani kormány között nem látok különbséget abból a szempontból sem, hogy a visegrádi együttműködést egyikük sem tekinti az Európai Unió alternatívájának. A szlovák hozzáállás szerint a visegrádi négyeknek abban kell közreműködniük, hogy az EU-n belül, ne annak keretein kívül találjanak megoldást a problémákra.
– A V4-ek nélkül viszont nem lenne például erős bevándorlásellenes blokk az EU-n belül vagy közös harc a kettős élelmiszer-minőség ellen. Értékeli ezeket a közös erőfeszítéseket Szlovákia?
– Természetesen igen. Az új kormány a programjában is hangsúlyozza, hogy aktív tagja kíván lenni a V4-eknek. A kettős élelmiszer-minőség elutasítása és a menekültkvóták ellenzése továbbra is közös V4-érdek lesz. A jelenlegi kormánykoalíció négy pártja közül legalább három ellenezte annak idején a menekültek kötelező elosztását az EU-tagállamok között.
– Kormányprogramjában az új kabinet a kettős állampolgárság kérdésének rendezését ígéri, hiszen a Smer-kormány idején elfogadott törvény szerint elveszíti a szlovák útlevelét az, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát. Ez a jogszabály a felvidéki magyarokat is sújtotta. Mire számíthatnak a magyarok az új kormánytól?
– Valóban létezik a jogszabály módosítására vonatkozó rész a kormányprogramban, de elsősorban azoknak a szlovák állampolgároknak engedélyezné a kettős állampolgárságot, akik régóta külföldön élnek. Erre a módosításra az előző kormány is ígéretet tett, de végül nem hajtotta végre. A magyar kisebbséggel kapcsolatban emlékeztetnék arra, hogy Igor Matovič korábban blokkolta a parlamentben a szóban forgó törvény felülvizsgálatát. Emiatt kiebrudalták annak idején a Szabadság és Szolidaritás nevű párt frakciójából.
Senki sem gondolta, hogy ez lesz az utolsó találkozás a pápával.
Videón a borzalmak.
Donald Trump és Volodimir Zelenszkij a Vatikánban találkoztak. Az ukrán elnök megint nem tudott uralkodni a természetén. Vajon áll az alku?
A Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik örök nyugalomra.
Menczer Tamás keményen beleállt Brüsszel Péterbe
Egy német bíboros szerint az új pápának újra kell gondolnia az iszlámmal folytatott párbeszédet
Ki ez a rejtélyes apáca, akit beengedtek Ferenc pápa mellé, megszegve a protokollt?
Váratlan jelölt lépett elő, mint a pápai szék lehetséges várományosa
Hat titok, amire csak Ferenc pápa temetése közben derült fény
Ez lehet Erdő Péter neve, ha pápává választják – az olaszok már tudják
De ki az a Szofi? Csak egy játékos népszerűbb a korábbi FTC- és győri kedvenc kézilabdázónál
Szombati sportműsor: NB I, Barcelona–Real Madrid a Király-kupában, negyeddöntő a női kézi BL-ben
Irány a Final Four! A Fradi átkot törne, papírformára gyúr a Győr
A világ legidősebb élőlénye botrányos körülmények között vesztette életét
Történelmi bravúr: Románia a magyar futballcsapatnak tiszteleg
Szoboszlai Zsolt Dominikről: Ha meglát engem, szerintem megőrül
Senki sem gondolta, hogy ez lesz az utolsó találkozás a pápával.
Videón a borzalmak.
Donald Trump és Volodimir Zelenszkij a Vatikánban találkoztak. Az ukrán elnök megint nem tudott uralkodni a természetén. Vajon áll az alku?
A Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik örök nyugalomra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.