Az Emberi Jogok Európai Bírósága a múlt év novemberében 20 000 euró fájdalomdíjat ítélt meg egy Finnországban élő iraki származású nőnek, mivel a finn állam nem vizsgálta ki kellő körültekintéssel, hogy az ország által három éve kiutasított iraki férfi, a nő apja élete biztonságban lesz-e hazatérte után. Az EJEB szerint ezzel a finn állam megszegte az általa kiutasított férfi emberi jogait. A nő panasza szerint édesapját nem sokkal kiutasítása után hazájában, Irakban megölték, s ez lelki fájdalmat okozott neki. A finn bűnüldöző szervek által április 20-án beszerzett iratok szerint viszont a panaszt benyújtó nő édesapja életben van. Ezt követően Länsi-Uudenmaa Törvényszéke a nőt most pénteken előzetes letartóztatásba helyezte.
Az ügyben vizsgálatot folytató nyomozó, Jan Aarnisalo az YLE-nek adott nyilatkozatában elmondta, hogy az EJEB arab nyelvű döntésének finnre fordítása és annak alapos áttanulmányozása után feléledt a gyanúja, hogy az ügy további kivizsgálást igényel. A műsorban megszólaltatott Päivi Happonen, az YLE (finn televízió) jogi ügyek szerkesztője szerint, „ … ha kiderül, hogy az EJEB hamis iratok (…) alapján hozta meg döntését, akkor az rendkívül komoly dolog. A legrosszabb esetben ez meggyengíti a Bíróság hitelét.”
A finn külügyminisztérium az EBEJ által megállapított kártérítés májusra esedékes kifizetését a héten felfüggesztette. Az ügyben a finn bűnüldöző szervek indítanak vizsgálatot, melynek eredményétől illetve az azt követő esetleges bírósági végzéstől függően lehet, hogy a finn állam az EBEJ-től a végzés megsemmisítését fogja majd kérni. A 20 000 euró kifizetése is ezen jogi procedúra legvégső eredményétől fog függeni.
Riikka Purra, finn párti parlamenti képviselőnek a Suomen Uutisetben megjelent írása szerint az iraki nőt a Pakolaisneuvonta (Menekülttanácsadás) nevű szervezet segítette a panasz benyújtásában: „Elképesztő. Egészen biztos, hogy mindenki, aki bevándorlásügyekkel foglalkozik, tudja, hogy rengeteg hamis papír forog közkézen. Nyilvánvaló, hogy a (szóbanforgó) szervezet meg csak meg sem próbálta leellenőrizni a (benyújtott) dokumentumok hitelességét, mielőtt azokat az EJEB-nek továbbvította volna. A történet mindenestre jól illeszkedik e szervezetek céljaihoz. Itt nem valami neutrális szervezetről, hanem a menedékügyi színjáték egy fontos játékosáról van szó. Ennél is különösebb azonban, hogy egy emberjogi bíróság nem ellenőrzi a papírok hitelességét. Reméljük, hogy Finnországban ilyen nem történhet meg.”
Maria Ohisalo, (zöldpárti) belügyminiszter nem kérdőjelezi meg az EJEB döntését.