Kifulladóban van a járványügyi számháború

A számháború középpontjában Kína áll. A vírus megjelenése óta az adatok kozmetikázásával vádolják.

Buzna Viktor
2020. 04. 27. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre nagyobb szerepe van a fertőzésekkel, halálozásokkal kapcsolatos adatoknak a koronavírus-járvány körüli politikai konfliktusban, az éleződő számháború azonban egy fontos ellentmondásra is felhívja a figyelmet. Miközben ugyanis a legtöbb országban csak korlátozottan lehetséges a lakosság szűrése, a keletkezett statisztikák sem lehetnek kellőképpen helytállóak. Ilyen alapon pedig hitelesen sem támadni, sem megvédeni nem lehet egy adott ország hivatalos statisztikáit.

A számháború középpontjában Kína áll, az ázsiai országot a koronavírus megjelenése óta az adatok kozmetikázásával vádolják. Ezt próbálja hangsúlyozni kommunikációjában az Egyesült Államok is, Donald Trump elnök szinte heti rendszerességgel vádolja azzal a rivális Kínát, hogy tisztességtelen adatszolgáltatásával a vírus globális szétterjedéséért felelős. Peking hivatalos statisztikáinak megkérdőjelezésével Washington nemcsak Kína felelősségének hangsúlyozását éri el, de saját hibáit is kedvezőbb színben tüntetheti fel. Ha ugyanis hihetünk a számoknak, a járványügyi hidegháborúban az Egyesült Államok vesztésre áll. A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem által közzétett adatok szerint eddig több mint 869 ezer amerikai fertőződött meg, s közel 55 ezren haltak meg a betegségben. Ezzel szemben Kínában alig 84 ezer a fertőzöttek száma, a halálozások pedig nem éri el a 4700 főt.

Az adatok hitelességével kapcsolatban érdekes jelenség az Egyesült Államok halálozási aránya körül zajló vita. Eltérően regisztrálják ugyanis az állami szintű egészségügyi hatóságok a halálozás okát, és áprilisban nagy botrányt kavart, amikor kiderült: New Yorkban négyezer esetben a koronavírust nevezték meg haláloknak annak ellenére, hogy ezt semmilyen bizonyíték, hiteles teszteredmény nem támasztotta alá. Korábban azonban az ABC hírcsatornának amerikai egészségügyi szakemberek azt nyilatkozták, akár tízezer fővel is magasabb lehet az országban elhunytak száma.

Fájdalmas lehet Washington számára, hogy miközben a nyugati demokráciákban zajlik a statisztikai vita, Kína magabiztosan jelenti be a kedvező híreket. Vasárnap már az utolsó koronavírussal fertőzött beteg is gyógyultan távozhatott a közép-kínai Vuhan kórházából. Hupej tartomány székhelyén, ahol a vírus tavaly év végén elsőként felbukkant, hozzávetőlegesen ötvenezren kapták el a kórt, közülük összesen 3869-en haltak meg. Szintén kedvező fejleményekről számoltak be Hongkongban.

A Kínai Népköztársasághoz tartozó, de széles körű autonómiával rendelkező városban közölték, hogy második napja nem diagnosztizáltak új megbetegedést, ezzel a fertőzések száma 1037 fő maradt. Azt ugyanakkor a helyi kormányzat is megjegyzi, hogy továbbra is nagyon keveset tudni a vírus terjedéséről és a kimutatásához szükséges módszerekről. Ezeknek a területeknek a kutatásához 14,3 millió amerikai dollárnak megfelelő összeget különítettek el a költségvetésben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.