Magyarázkodik az Európai Unió egészségügyi biztosa

Stella Kyriakides az Euronewsnak adott interjújában kijelentette, hogy már január elején intézkedtek a koronavírus megjelenése miatt, ugyanakkor az nem derül ki, hogy konkrétan milyen intézkedésekre gondol. Ez némileg ellent mond korábbi nyilatkozatainak. Kyriakides január legvégén még arról beszélt, hogy Kína megfékezte a koronavírus terjedését, így Európában nincs szükség intézkedésekre. Az EU teljes felkészületlenségét a váratlan helyzettel magyarázza, ami szintén ellentmond korábbi nyilatkozatainak.

Forrás: origo.hu2020. 04. 09. 9:30
LENARCIC, Janez; Kyriakides, Stella;
Brüsszel, 2020. február 24. Stella Kyriakides, az Európai Unió egészségügyért felelõs ciprusi biztosa (b) és Janez Lenarcic, az Európai Bizottság válságkezelésért felelõs szlovén tagja sajtóértekezletet tartanak a tüdõgyulladást okozó új koronavírus olaszországi megjelenésével kapcsolatban Brüsszelben 2020. február 24-én. Több olasz városban is az utazást korlátozó intézkedéseket vezettek be. Olaszországban 160-ra emelkedett a tüdõgyulladást okozó új koronavírussal fertõzöttek száma, és eddig összesen négy ember halt bele a betegségbe. MTI/AP/Francisco Seco Fotó: Francisco Seco
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedd este videointerjút készített a Euronews Global Conversation című műsorának a vezetője Stella Kyriakidesszel, az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős ciprusi biztosával.

Az EU-s egészségügyi biztost számtalan alkalommal kritizálták azért, mert képtelen volt időben reagálni a koronavírus okozta járványra.

Azzal kapcsolatosan, miért nem látta előre, hogy mivel fog járni a világjárvány európai szakasza, a következőket mondta: „Tudatában voltunk, hogy a vírus elterjedt Kínában, emiatt már nagyon korán elkezdtünk készülni érkezésére. A figyelmeztető rendszert már január 9-én mozgósítottuk. Ez a rendszer az elejétől kezdve jelezte, hogy lehetséges: a vírus messzebbre fog terjedni. Szóval már az év elejétől, januártól kezdve kapcsolatban álltunk a tagállamokkal, amelyeknek információt adtunk arról, hogyan készüljenek, és arról, hogy valószínűleg ez a helyzet vár Európára is”.

Kyriakides mostani nyilatkozata ellentmond a korábbi álláspontjának. Ahogy arról az Origo beszámolt, 2020. január 24-én ugyancsak a Euronewsnak azt állította, hogy a kínai intézkedések megfékezték a koronavírus-járvány terjedését, ezért Európában egyelőre nincs szükség semmilyen különleges intézkedés meghozatalára.

Ekkor még egyetlen EU-s tagállamból sem jelentettek koronavírusos esetet (egészen pontosan ennek a napnak az estéjén jelentették Franciaországban az első behurcolt esetet), de már március eleje óta tudjuk, hogy a vírus január közepe óta Észak-Olaszországban és Bajorországban lappanghatott (az is döbbenetes állítás volt, hogy a kínai hatóságok megfékezték a járványt: a járvány ugyanis csak három héttel később tetőzött Kínában is).

Kyriakides éppen egy hónap múlva, február 24-én is interjút adott a Euronewsnak. Akkor azt mondta, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslatát figyelembe véve egyelőre nincs szükség korlátozások bevezetésére, sem az utazásra, sem a kereskedelemre vonatkozóan.

A WHO szerint ekkor a koronavírussal való fertőzöttek száma a Föld 30 államában 80 ezer körül volt, Olaszországban 50 ezer embert pedig előtte egy nappal vesztegzár alá helyeztek. Az Itáliai-félszigeten nagyjából 350 fertőzöttet és 10 halottat tartottak számon a vírus okozta megbetegedés következtében.

A ciprusi egészségügyi biztos első alkalommal február 26-án látogatott Rómába, ahol meglehetősen későn, a koronavírus elleni összehangolt európai fellépést sürgetett.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy Európa miért nem volt felkészülve, és fontos védőfelszerelésekből miért nincs még mindig elég készlete a tagállamoknak, azt közölte a biztos asszony: „Soha korábban nem tapasztalt helyzettel állunk szemben. Felhívnám a figyelmet, hogy nem minden tagállamot érintett a válság egyszerre. Az egészségügy a tagállamok kompetenciája, így a bizottság feladata az volt, hogy tájékoztassa őket a tudományos tényekről, koordináljon, és problémákat oldjon meg”.

A bizottság, és személyesen Stella Kyriakides, mivel ő felel az egészségügyi portfólióért, azonban elmulasztották időben tájékoztatni a tagállamokat, sőt ahogy fentebb szerepel, a biztos szerint Kína megfékezte a járvány terjedését, és nincs szükség utazási korlátozások bevezetésére. Miután a tagállamok léptek, a bizottság is reagált, sajnos azonban megkésve.

Stella Kyriakides pedig eltűnt a nyilvánosság elől, és az utóbbi hetekben nem igazán hallatott magáról, csupán Twiterren hívta fel a szolidaritás fontosságára a figyelmet, ami meglehetősen ironikusan hangzik annak tükrében, ahogy Brüsszel cserbenhagyta a tagállamokat, különös tekintettel Olaszországra és Spanyolországra.

Az interjúban a saját szerepéről a válságkezelésben nem nagyon beszélt, inkább általánosságokról szónokolt, mint például: „Az Európai Bizottság tervét sikeresen alkalmazzák már jó ideje”, videokonferencia keretén belül beszél a tagállamok egészségügyi minisztereivel, és egyéb pótcselekvésekről számol be, amik elhanyagolhatóak a válságkezelés szempontjából.

Arra a kérdésre, hogy Brüsszel mit tesz az éjjel-nappal dolgozó orvosokért és ápolókért semmilyen konkrét választ nem tudott adni, helyette megint a szolidaritásról és az irányelvekről értekezett.

Egyetlen konkrét intézkedésként azt tudta felhozni, hogy „az Európai Bizottság több mint 140 millió eurót adott a vakcinával kapcsolatos európai kutatások támogatására”, persze hitel formájában.

Stella Kyriakidesnak a legújabb interjújából csak az derül ki egyértelműen, hogy folyamatosan ellentmond saját korábbi véleményének, hárítja a felelősséget a tagállamokra, és állandóan magyarázkodik.

A ciprusi biztos felettesével, Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel ellentétben még csak önkritikát sem gyakorolt, tehát nem ismerte el nyíltan és egyértelműen, hogy neki is van felelőssége abban, hogy a helyzet idáig fajult.

Az interjúban az szóba sem került, hogy éppen aznap mondott le az Európai Kutatási Tanács (EKT) elnöke, Mauro Ferrari a posztjáról. Mauro Ferrari ezekkel a szavakkal indokolta lemondását: Rendkívül csalódott vagyok a koronavírus-járványra adott európai válasz miatt. (...) Elvesztettem a hitem a rendszer iránt. Eleget láttam az Európai Unió tudományos irányításából és politikai működéséből.

Ez minden eddiginél egyértelműbb bizonyíték, hogy Brüsszel képtelen megbirkózni a koronavírus-járvánnyal és annak következményeivel.

Az EU egészségügyi hivatala egyébként közel másfél hónapon át bagatellizálta a járványt, hibás jelentéseket küldve a tagállamoknak.

A teljes cikket IDE kattintva tekinthetik meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.