Az iszlám öt pillére közül a harmadik a zakat, az alamizsna. A rászorulók megsegítése a hívek egész éves vallási kötelessége, azonban az iszlám legszentebb havában, a hét végén véget érő ramadánkor, amikor a jótettek többszörösen számítanak, jellemzően még tágabbra nyílik a hívők pénztárcája. Gyakori, hogy ilyenkor tehetős polgárok fizetik a szegényebbeknek az iftárt, a böjttörő vacsorát, és anyagi helyzetéhez mérten mindenki a zsebébe nyúl. Ilyenkor kapják a mecsetek is a legtöbb adományt.
Kiürültek a mecsetperselyek
A mecsetek kiürülésével együtt az adománygyűjtő dobozok is üresen konganak.

De nem az idén. A koronavírus-járvány miatt világszerte lakat került a mecsetekre, az imák az otthon falai közé vagy a virtuális térbe költöztek. A mecsetek kiürülésével együtt az adománygyűjtő dobozok is üresen konganak. Bár a vallási vezetők mindenkit arra buzdítottak, hogy adakozzanak elektronikusan, ám ha ezt be is tartották, nem feltétlenül a kedvenc imahelyüknek juttatták a pénzt, ha egyáltalán volt ezeknek a helyeknek bankszámlaszámuk.
A probléma nem feltétlenül a muszlim többségű országokat érinti leginkább. – A ramadán a legbőkezűbb hónap, amikor mindenki csak ad – nyilatkozta például a Toronto Starnak Alaa Elsayed, a Kanadai Iszlám Központ imámja. Elmondása szerint szervezetük ezalatt a harminc nap alatt gyűjti össze bevételeinek 75 százalékát, idén azonban a járvány miatt sokkal kevesebbre számítanak. Hasonló adatokról számoltak be az Egyesült Államok muszlim közösségei is. – Éves adományaink mintegy felét ilyenkor kapjuk – panaszolta a The Los Angeles Timesnak az egyik imám, hozzátéve, máris alkalmazottaik fizetésének megfelezésére kényszerültek. Az amerikai muszlim közösség egy része az interneten indított közösségi gyűjtést a hiány pótlására. Ötletüket siker koronázta, rövid idő alatt több mint kétszázezer dollárt kalapoztak össze a mecsetek fenntartására és jótékonyságra.

Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki
A jelenség a magyarországi muszlim közösségben is nagy fejtörést okoz. – Összességében igen jelentős adományok maradtak el, amelyek – szezonális jellegük miatt – az év más részében sem pótlódnak – közölte a Magyar Nemzettel a Magyarországi Muszlimok Egyháza. Az okok között említették, hogy a közösségi programok elmaradása miatt a hívők nem szembesülnek a szükségletekkel és mások problémáival, továbbá hogy a tehetősebb hívőknek maguknak is veszteségeket kellett elkönyvelniük. – A magánadományok jelentik a legnagyobb finanszírozási forrást. Így azok csökkenése, illetve elmaradása jelentősen nehezíti a fenntartást. A mecseteknek és más létesítményeknek a tevékenységtől és a programoktól független fenntartási és rezsiköltsége van, amit mindenképpen ki kell fizetni – sorolták a kihívásokat.
Elmondásuk szerint online eddig is lehetett adakozni, az azonban nem tudja pótolni azokat az adományokat, amelyeket önkéntes munkával vagy közvetlen finanszírozással nyújtottak, mint amilyen egy vizesblokk teljes felújítása vagy egy hittanterem bútorzatának cseréje volt. A nehézségek között említették a böjttörő vacsorák elmaradását is; ezt ugyancsak teljes egészében a közösség fedezte. A bevezetett újítások között inkább a saját jótékonysági akcióikat említették, például az élelmiszerkuponok bevezetését, amit a rászorulók meghatározott üzletekben tudnak beváltani.
A Magyarországi Muszlimok Egyháza nem számít arra, hogy egyik napról a másikra vissza tudnak térni a szokásos működési rendre. Tájékoztatásuk szerint már a járvány kezdetén szigorú óvintézkedéseket vezettek be, és bár az imákat megtartották az imámok, ám a közösség jelenléte nélkül. A mecsetek azzal a lehetőséggel sem éltek, hogy a vallási rendezvényeket százfősre korlátozzák.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Vége lehet az orosz gázimportnak Európában
Május 6-án jelentik be a szigorú korlátozásról szóló javaslatot.

Itt van Moszkva válasza a Putyin–Trump-találkozóra
Feszült figyelem övezi a két elnök lehetséges találkozóját, ott eldőlhet Ukrajna sorsa is.

Az AfD visszavág, kemény csata várható Németországban
A per kimenetele precedensértékű lehet.

Keir Starmer Brüsszellel tárgyal a brexitről
A tervek szerint új megállapodás születik.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Kegyetlen gyilkosságot tervelt ki két rab a szegedi börtönben

Cirkusz a Ferrarinál: Hamilton a csapatot kritizálta és nem kér elnézést

Kőkemény kvíz: a többségnek fogalma sincs, mit jelentenek ezek a régi szavak

Új pláza nyílik, már nagyon várják Magyarországon: itt tart most a bevásárlóközpont építése - videó

Rettenetes balesetről jött hír, rengeteg a sérült

„Nem biztos, hogy ez az új fiú jót tesz ennek az országnak” – egykori ombudsman szúrt oda Magyar Péternek (VIDEÓ)

Ukrajna és a háborúpárti Európa retteghet a román választások után

Damir Krznar az Újpest új vezetőedzője – hivatalos

Trump bejelentést tett a Putyinnal való találkozójáról

Slot nem fogta vissza magát a hibázó Szoboszlaival kapcsolatban

Ezek a feladatok a magyar érettségin

Hamiltont is bűnösnek találták, de a Red Bull veszített a legtöbbet
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Vége lehet az orosz gázimportnak Európában
Május 6-án jelentik be a szigorú korlátozásról szóló javaslatot.

Itt van Moszkva válasza a Putyin–Trump-találkozóra
Feszült figyelem övezi a két elnök lehetséges találkozóját, ott eldőlhet Ukrajna sorsa is.

Az AfD visszavág, kemény csata várható Németországban
A per kimenetele precedensértékű lehet.

Keir Starmer Brüsszellel tárgyal a brexitről
A tervek szerint új megállapodás születik.