Az Amerikában kialakult helyzet azt mutatja, hogy az Egyesült Államokban is párhuzamos társadalmak alakultak ki, és súlyos, mélyben megbúvó problémák törtek felszínre a rendőri intézkedés után életét vesztett George Floyd halálával. Törcsi Péter szerint kevésbé fekete-fehér, mintsem társadalmi osztályharc, ami az Egyesült Államokban kialakult. Azok az emberek, akik a társadalom perifériáján élnek és semmilyen bizalmuk nincs a rendszer iránt, most az amerikai rendőrséget teszik felelőssé kilátástalan helyzetükért.
Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója úgy fogalmazott: az Egyesült Államokban gyakorlatilag megszűnt a magántulajdon szentsége, a dühös tömeg boltokat rabol ki és fosztogat, mindez önmagában nem magyarázható Floyd halálával. Panyi Miklós szerint az amerikai álom nagyon komoly válságát éli, mivel megszűnt az a korábbi állapot, hogy egy átlag tengeren túli kemény és szívós munkával biztosan a gyarapodás útjára léphet.
Vége van továbbá annak a két nagy politikai párt közti konszenzusnak is, hogy a ciklus alatt nem törekednek egymás megbuktatására és a kormányzás teljes ellehetetlenítésére. A demokraták által erőltetett identitásalapú politika pedig újabb törésvonalakat hozott létre és a társadalom atomizálásához vezetett. A kialakult kritikus állapotokat tovább fokozza, hogy a média nem ad hiteles képet a tüntetésekről és a demonstrációkról. Továbbá az is, hogy a koronavírus-járvány súlyos munkanélküliséget hozott az Egyesült Államokban.
Horváth József, az Alapjogokért biztonságpolitikai szakértője szerint a helyzetet elsősorban a demokraták próbálják kihasználni, ugyanakkor az amerikai konszenzus alapjait rendítik meg a tekintetben, hogy felrúgják azt az egyetértést, hogy a rendvédelmi szervek a társadalom kiemelten megbecsült tagjai. Teszik ezt annak ellenére, hogy például az amerikai hadsereg volt az a szervezet, mely a legjobban képes volt integrálni a sokszínű amerikai társadalmat.
Most pedig azt láthatjuk, hogy több polgármester is a rendőrségtől von el forrásokat és a fekete közösségeknek adja azokat, ezáltal meggyengítve és elbizonytalanítva a fegyveres testületeket. Mindez rendkívül rossz üzenet egy világhatalom részéről, ugyanis az Egyesült Államok ellenfelei egyre törékenyebbnek láthatják a szuperhatalmat.