Az amerikai álom vége

„A rasszizmus kérdése csak az egyik oka az amerikai zavargásoknak, az elmúlt években az Egyesült Államok számos fontos tartóoszlopa rendült meg, amelyek együttesen eredményezik a példátlan erőszakhullámot” – fogalmazott Panyi Miklós Az igazság órájában, az Alapjogokért Központ és a Karc FM közös műsorában. A tüntetésekkel kapcsolatban a résztvevők a világhatalom válságát, az egyre jobban felerősödő társadalmi osztályharcot és identitás alapú politikát, illetve a republikánusok és a demokraták hideg polgárháborúját elemezték. Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója, Panyi Miklós, a központ nemzetközi ügyekért felelős igazgatóhelyettese, Horváth József, az Alapjogokért biztonságpolitikai szakértője és Czirják Imre szerkesztő-műsorvezető a legutóbbi adásban a kormány által indított nemzetközi konzultációról is beszélgettek.

Forrás: KARC FM2020. 06. 11. 15:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Amerikában kialakult helyzet azt mutatja, hogy az Egyesült Államokban is párhuzamos társadalmak alakultak ki, és súlyos, mélyben megbúvó problémák törtek felszínre a rendőri intézkedés után életét vesztett George Floyd halálával. Törcsi Péter szerint kevésbé fekete-fehér, mintsem társadalmi osztályharc, ami az Egyesült Államokban kialakult. Azok az emberek, akik a társadalom perifériáján élnek és semmilyen bizalmuk nincs a rendszer iránt, most az amerikai rendőrséget teszik felelőssé kilátástalan helyzetükért.

Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója úgy fogalmazott: az Egyesült Államokban gyakorlatilag megszűnt a magántulajdon szentsége, a dühös tömeg boltokat rabol ki és fosztogat, mindez önmagában nem magyarázható Floyd halálával. Panyi Miklós szerint az amerikai álom nagyon komoly válságát éli, mivel megszűnt az a korábbi állapot, hogy egy átlag tengeren túli kemény és szívós munkával biztosan a gyarapodás útjára léphet.

Vége van továbbá annak a két nagy politikai párt közti konszenzusnak is, hogy a ciklus alatt nem törekednek egymás megbuktatására és a kormányzás teljes ellehetetlenítésére. A demokraták által erőltetett identitásalapú politika pedig újabb törésvonalakat hozott létre és a társadalom atomizálásához vezetett. A kialakult kritikus állapotokat tovább fokozza, hogy a média nem ad hiteles képet a tüntetésekről és a demonstrációkról. Továbbá az is, hogy a koronavírus-járvány súlyos munkanélküliséget hozott az Egyesült Államokban.

Horváth József, az Alapjogokért biztonságpolitikai szakértője szerint a helyzetet elsősorban a demokraták próbálják kihasználni, ugyanakkor az amerikai konszenzus alapjait rendítik meg a tekintetben, hogy felrúgják azt az egyetértést, hogy a rendvédelmi szervek a társadalom kiemelten megbecsült tagjai. Teszik ezt annak ellenére, hogy például az amerikai hadsereg volt az a szervezet, mely a legjobban képes volt integrálni a sokszínű amerikai társadalmat.

Most pedig azt láthatjuk, hogy több polgármester is a rendőrségtől von el forrásokat és a fekete közösségeknek adja azokat, ezáltal meggyengítve és elbizonytalanítva a fegyveres testületeket. Mindez rendkívül rossz üzenet egy világhatalom részéről, ugyanis az Egyesült Államok ellenfelei egyre törékenyebbnek láthatják a szuperhatalmat.

Törcsi Péter szerint az amerikai társadalom soha nem volt ilyen megosztott. Ennek előállításában pedig oroszlánrészt vállalt a média, mely azt közvetíti folyamatosan a fekete és latino kisebbség felé, hogy a fehérek tudatosan nyomják el őket. A demokraták tudatosan kreálnak kisebbségeket a társadalmon belül, ezáltal ezek a kisebbségek már van, hogy nem is akarnak az amerikai társadalom szerves részévé válni. Panyi Miklós szerint megjósolhatatlan, hogy mindez milyen hatással lesz az amerikai elnökválasztásra, s bár ilyenkor a polgárok többségében előretör a rend iránti igény, ami a republikánusok névjegye, sok jobboldali politikus is bizonytalanul lépett fel a rendbontókkal szemben.

A műsor Bolond lyukból című rovatában az elemzők arról beszélgettek, hogy a tüntetések résztvevői közül sztárjogászokat és a New York-i polgármester lányát is letartóztatták. Törcsi Péter szerint egészen elképesztő, hogy jogvégzett emberek Molotov-koktélokkal dobáljanak rendőrautókat, ahogy az is, hogy egy polgármester lánya gyakorlatilag a saját apja ellen tüntessen. Panyi Miklós azt mondta, hogy megdöbbentő, hogy a New York-iak elfelejtették, hogy micsoda heroikus munkát végeztek a rendvédelmi szervek 2001. szeptember 11-én s közülük többen életüket áldozták a város polgárainak mentésekor.

Az Ellenkérelem szekcióban a kormány által indított újabb nemzeti konzultációról volt szó. Törcsi Péter elmondta: a demokrácia pontosan arról szól, hogy a kormányzás során folyamatosan be kell csatornázni az emberek véleményét. Panyi Miklós úgy fogalmazott, hogy az elkövetkező kiemelt jelentőségű európai társadalmi és gazdasági viták során nagyon fontos, hogy a kormány erős legitimációval és mandátummal rendelkezzen. Az ellenzék által kritizált kérdések témái pedig mind ott hevernek az asztalon: így az európai gazdaság újraindítása, a tervezett európai gigahitel, a bevándorlás és az NGO-k szerepe is.

Az igazság órája minden héten kedden délután három és négy között a Karc FM-en.

Ismétlés szerdánként hajnalban három és négy között.

A legutóbbi adás ide kattintva hallgatható meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.