Gulyás Gergely megerősítette, hogy a kormány június 20-ig meghozza a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló döntést.
Eredményes intézkedésekkel ellenőrzés alatt maradt a járvány
Magyarország más országoknál rövidebb szükségállapottal és eredményes intézkedésekkel ellenőrzés alatt tudta tartani a koronavírus-járványt, elkerülte a tömeges megbetegedéseket – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a német Die Welt online felületén csütörtökön megjelent interjúban.

Kiemelte: a magyarok azonban éppoly kevéssé tudják, miként alakul a járványhelyzet a továbbiakban, mint a németek, de az szerinte nem vitás, hogy egészségügyi készültség szükséges, mert Európában ma mindenütt azt találgatják, lesz-e a járványnak második vagy akár harmadik hulláma. – Ez azonban olyan messze van a veszélyhelyzettől, amennyire a szúnyogcsípés a kutyaharapástól – mondta.
A tárcavezető kijelentette, nem hiszi, hogy hiba volt a különleges jogrend határidő nélküli kihirdetése. A rendkívüli állapot idején tovább működött az Országgyűlés és az Alkotmánybíróság, ráadásul a kormány az Országgyűlés hatáskörébe utalta a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló döntést – mondta Gulyás Gergely, hozzátéve, ennél demokratikusabban aligha lehetséges eljárni, így a bírálatok megalapozatlanok voltak.
Hangsúlyozta, hogy a kormány a rendkívüli jogrend megszüntetése után nem hozhat rendeleti úton törvényeket, és az alapvető jogok sem korlátozhatók, mint ahogyan arra például a kijárási tilalom esetén sor került. – Azoknak a kritikusainknak, akik az elmúlt hónapokban valótlan állítások sorát fogalmazták meg Magyarországról, egyszerűbb eddigi tevékenységüket folytatni, mint bocsánatot kérni – mondta.
Szólt arról is, hogy a rendkívüli állapot megszüntetésével valamennyi rendeleti úton hozott intézkedés hatályát veszti, néhány szükséges intézkedés hatályban maradásáról pedig rendes jogalkotási eljárásban döntenek.
Példaként említette a lejáró személyi igazolványok érvényességi idejének év végéig történő meghosszabbítását, hogy elkerülhető legyen a tömeges ügyintézés, továbbá az operatív törzs és a folyamatos egészségügyi készültség fenntartását egy esetleges második hullámra való felkészülésként.
Gulyás Gergely emlékeztetett: a rémhírterjesztés büntetőjogi tényállása csak rendkívüli jogrend idején alkalmazható.
Az Európai Unió Bírósága tranzitzónákat érintő döntéséről szóló kérdésre válaszolva elmondta, hogy a testület fogva tartásnak minősítette az elhelyezést a tranzitzónákban, amit tudomásul kellett venniük, noha úgy gondolják, hogy az ítélet káros mind Magyarországra, mind Európára, és emiatt ismét fellángol majd a vita a hotspotokról, vagyis az Európai Unión kívüli menekültközpontokról.
Kifejtette, amennyiben a menedékjog iránti kérelmekről nem az EU területén kívül vagy legalábbis a schengeni külső határokon döntenek, az tömeges bevándorláshoz vezet.
Gulyás Gergely érdekes ellentmondásként jellemezte azt, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága 2019-ben azt a döntést hozta, hogy a magyar gyakorlat nem sérti az Emberi jogok európai egyezményét, az Európai Unió Bírósága azonban ennek az ellenkezőjét állítja.
Kitért arra is, hogy a magyar Alkotmánybíróság ugyanúgy eljárhat, mint ahogy azt a német Alkotmánybíróság is tette egy hónappal ezelőtt. Világos, hogy a közösen gyakorolt hatáskörben az uniós jog elsőbbséget élvez a tagállamok jogával szemben, azonban éppen ezért minden esetben meg kell vizsgálni a kompetenciát és tiszteletben kell tartani minden tagállam alkotmányos identitását – mondta.
Hozzátette: amennyiben az unió bírósága világos döntést hozna arra vonatkozóan, hogy a genfi egyezmény egyes részei jogellenesek, a magyar Alkotmánybíróságnak is meg kell vizsgálnia a tényállást, mert kollízió alakulhat ki az Európai Bíróság ítélete és a magyar alkotmány között.
Gulyás Gergely úgy fogalmazott, jó is lehet Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök újjáépítésre vonatkozó terve, amely szinte azonnal 500 milliárd eurót szán a válság leküzdésére.
Ezzel összefüggésben megjegyezte: Angela Merkel azt ígérte a visegrádi országoknak, hogy a válság leküzdésében nem válnak nettó befizetőkké. A miniszter szerint ezt a kohéziós alapokról folyó vitával összefüggésben kell vizsgálni, a Juncker-bizottság költségvetési javaslatában szereplő 20 százalékos forráscsökkentést ugyanis nem tudják elfogadni, de most egyszerre van szó az újjáépítési tervről és a kohéziós pénzekről, így a megegyezés könnyebbé válik. A magyar kabinet mindig az Európai Unió költségvetésének növelése mellett foglalt állást, és ebben az esetben hajlandók többet befizetni – tette hozzá.
A tárcavezető szólt arról is, nem gondolja, hogy az unió jogállami normák betartásához kötné az újjáépítésre fordítandó támogatásokat és a kohéziós pénzek kifizetését. – A jogállamiságról folytatott viták megfelelően bebizonyították, hogy azok során nem jog-, hanem politikai véleményekről van szó, és hogy ez az Európai Uniónak árt, bennünket viszont megerősít, nem pedig fordítva – mondta.
Közölte, csak Németországon múlik, mikor utazhatnak ismét német turisták Magyarországra, Magyarország ugyanis – a viszonosság elve alapján – bármikor készen áll a nyitásra, mert a fertőzések száma mindkét országban alacsony szintre csökkent.
Arra a kérdésre, hogy Magyarországnak Merkellel vagy nélküle lenne-e jobb a jövőben, azt válaszolta: az elmúlt években sok tapasztalatot gyűjtöttek, így a további együttműködés feltételei adottak lennének Merkel kancellárral, akinek politikai teljesítménye vitathatatlan.
Gulyás Gergely az interjú végén kérdésesnek nevezte, hogy az Európai Néppárt liberális pártjai képesek-e elfogadni a konzervatív tagpártokat. – Ha erre nem képesek, akkor az Európai Néppárt nem marad a legnagyobb és egyáltalán nem marad keresztény-konzervatív pártcsalád – mondta.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Szánthó Miklós: A 21. század politikája a globalisták és szuverenisták küzdelméről szól
„A helyzet a maga nemében nem is olyan bonyolult: a 21. század politikája a globalisták és szuverenisták küzdelméről szól. Előbbi nem ismeri még a nemzeti minimumot sem, a másikat a nemzeti maximum vezérli” – írta közösségi oldalán Szánthó Miklós.

Hatalmas lefoglalt orosz vagyont őriznek Brüsszelben, a belga miniszterelnök elmondta, miért nem jó ötlet elkölteni
Az Euroclear a nemzetközi figyelem fókuszába került.

Magát az Európai Uniót ásná alá Ukrajna gyorsított csatlakozása
Ukrajna számára is veszélyes a túl gyors csatlakozás.

Globál Nógrádi Györggyel – Sokkal mélyebb a kémjátszma háttere, mint gondolnánk
Nógrádi György szerint az ukrán titkosszolgálatok Magyarország ellen indított támadása jól mutatja a feszültséget a két ország között.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor

Történelmi siker Szaúd-Arábiában, Cristiano Ronaldo kikerült a csapatból

Végre megtette Szabó Zsófi, amire mindenki várt: ledobta a textilt

Lerántották a leplet a Turul-hadműveletről, amellyel Magyarország visszaszerezné Kárpátalját

Forrnak az indulatok a Fradi-Paks előtt, csalásról beszélnek a csapatok

Ütött az óra: elítélték Ursula von der Leyent, világraszóló botrányról rántják le a leplet

Ha ezt a vitamint szedi, inkább ne vegye be

Détári Lajos a kupadöntő előtt elmondta, mit gondol Bognár Györgyről

Hatalmas robaj törte meg Eger és környékének nyugalmát, válaszolt a katasztrófavédelem

Egy sziklamászó bejárta a poklot és túlélte

Újabb fordulat a benzinkutakon, jól fontolja meg, mikor megy tankolni

Mögötte dühöng a karaván, mégsem enged a harmincnyolcból
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Szánthó Miklós: A 21. század politikája a globalisták és szuverenisták küzdelméről szól
„A helyzet a maga nemében nem is olyan bonyolult: a 21. század politikája a globalisták és szuverenisták küzdelméről szól. Előbbi nem ismeri még a nemzeti minimumot sem, a másikat a nemzeti maximum vezérli” – írta közösségi oldalán Szánthó Miklós.

Hatalmas lefoglalt orosz vagyont őriznek Brüsszelben, a belga miniszterelnök elmondta, miért nem jó ötlet elkölteni
Az Euroclear a nemzetközi figyelem fókuszába került.

Magát az Európai Uniót ásná alá Ukrajna gyorsított csatlakozása
Ukrajna számára is veszélyes a túl gyors csatlakozás.

Globál Nógrádi Györggyel – Sokkal mélyebb a kémjátszma háttere, mint gondolnánk
Nógrádi György szerint az ukrán titkosszolgálatok Magyarország ellen indított támadása jól mutatja a feszültséget a két ország között.