A megméretésen csak azok a tömörülések indulhattak, amelyeknek a damaszkuszi kormány engedélyt adott, így borítékolható a Bassár al-Aszad elnökhöz hű Baász-párt és szövetségeseinek többsége – értékelte Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője lapunknak a helyzetet. A kutató szerint a kormány valódi ellenzéke most sem állhat a rajtkőhöz, ráadásul az előbbi választásoktól eltérően most a vezetéshez hű ellenzéket sem engedték indulni. – Ennek oka, hogy a kormány a következő parlamenti ciklusban igyekszik majd – legalábbis látszólagosan – politikailag lezárni a polgárháborút, amelyben a törvényhozásnak komoly szerepe lehet, például egy új alkotmány elfogadásában – magyarázta a Közel-Kelet-szakértő.
Szalai elmondása szerint mivel a választások az elit hatalmának megerősítéséről, nem pedig a demokratikus versengésről szólnak, ezért érdemi jelentősége nem lesz a voksolásnak. – Az elemzőknek a jelenlegi választás inkább egy új elit felemelkedése miatt érdekes: a háború káoszában számos hadúr vagy milíciavezető tett szert gazdasági befolyásra vagy katonai hatalomra, ugyanakkor mivel nem választott tisztviselőkről van szó, politikai hatalommal nem rendelkeznek – magyarázta a kutató. Az önkormányzati választásokhoz hasonlóan a parlamenti választások is részben azt a szerepet töltik be, hogy ezek a hadurak jelöltként gyakorlatilag „tisztára mossák” a hatalmukat, és parlamenti képviselőkként politikaivá változtatják a megszerzett befolyásukat. Ilyen jelölt például a Kudsz Brigádoktól Abdul Illah Abdo vagy a Bakir Brigádok egyik vezetője, Omar Haszan, fűzte hozzá Szalai.
Jelenleg a damaszkuszi kormány Szíria területének mintegy kétharmadát ellenőrzi. – Az ellenzéki és külföldi haderők által uralt területeken nem tartanak választásokat, ugyanakkor hivatalosan ezen területek lakosai is fognak tudni képviselőket küldeni a törvényhozásba. Erre a kormányzati ellenőrzés alatt álló területeken felállított speciális szavazókörzetekben lesz lehetőség – magyarázta Szalai. A legnagyobb ellenzéki terület, Idlíb lakosai Hama városában fognak tudni választani. Ez gyakorlatilag azt is jelenti, hogy ezen városok lakosai közül csak azok tudnak véleményt nyilvánítani, akik a kormányzat által ellenőrzött területekre menekültek, tehát valószínűleg a rendszer szimpatizánsai.