Három hónap múlva, november 3-án nemcsak elnök-, hanem kongresszusi választásokat is tartanak az Egyesült Államokban, ami részben meg is magyarázza, miért nem hajlanak még a republikánusok sem Donald Trump elnök – önmagához képest meglehetősen tétova – felvetésére, hogy a járványhelyzet miatt el lehetne halasztani a voksolást. Az utóbbi hetek felmérései alapján ugyanis az elnök pártbélieinek jó esélyük van rá, hogy jövő januártól is a kezükben tartsák a szenátust, a világ legbefolyásosabb parlamenti testületét, miközben a Fehér Házért folytatott küzdelemben Joe Biden, Trump várható demokrata párti kihívója folyamatosan több százalékponttal vezet az elnökkel szemben. Ez ugyan nem feltétlenül sorsdöntő: 2016-ban Trump – az elektori rendszer sajátosságainak köszönhetően – a választásra jogosult amerikaiak mintegy egynegyedének voksaival verte meg Hillary Clintont úgy, hogy hárommillió szavazattal kevesebbet kapott nála. De a pozitív fordulópont nincs a láthatáron.
Miközben 4,6 millióan fertőződtek meg az országban a koronavírus-járványban, 155 ezren pedig – az utóbbi napokban minden egyes percben egy-egy ember – meghaltak a kórban, történelmi rekordot döntött a gazdasági visszaesés. Trump még az év elején is a szárnyaló tőzsdében és a dübörgő gazdaságban látta újraválasztásának zálogát, ám most éves alapon csaknem az egyharmadával csökkent a bruttó hazai termék. Kaliforniát, a legnagyobb szövetségi államot – amely a világ ötödik vezető gazdasága lenne, ha ország volna – az elmúlt hetekben már másodszor kellett lezárni a Covid–19 miatt. A pandémia sok helyütt éppen azokban az államokban – így Oklahomában, Mississippiben vagy Tennessee-ben – tombol a legjobban, amelyek pedig kivehetnék a részüket Trump újraválasztásából. De olyan, csatatérnek nevezett államokban is rossz a járványhelyzet, mint Florida vagy Wisconsin – ezekben akár el is dőlhet az elnökválasztás kimenetele. Az alkotmány értelmében pedig január 20-án be kell iktatni az új elnököt.

Trump a levélszavazás általánossá tételében rejlő kockázatokkal, a pontatlansággal és a csalások lehetőségével is indokolta, hogy elhalasztaná a voksolást. Igaz, később már visszakozott, látva, hogy vezető republikánusok sem támogatják. – Úgy vélem, a választási csalás súlyos probléma. De nem, nem kell elhalasztanunk a voksolást – nyilatkozta Ted Cruz szenátor. – Nem változtatunk az időponton.