Ellenzéki képviselőket és aktivistákat vettek őrizetbe Hongkongban

Őrizetbe vettek két ellenzéki képviselőt és 14 aktivistát Hongkongban a demokráciapárti tüntetésekben játszott szerepük miatt – számolt be a hongkongi Demokrata Párt szerdán.

Forrás: MTI2020. 08. 26. 14:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lam Cheuk-tinget és Ted Huit otthonában fogta el a rendőrség kora reggel. Az ellenzék politikai boszorkányüldözésnek nevezte a történteket. A rendőrség két, tavaly júliusi incidens miatt vette őrizetbe a politikusokat. Zendüléssel, illegális tüntetéseken való részvétellel és az igazságszolgáltatás akadályozásával vádolják őket. A szóban forgó képviselők a hongkongi és a pekingi vezetés éles hangú bírálói.

Lam Cheuk-ting a Facebookon azt írta: azért vették őrizetbe, mert részt vett egy megmozduláson 2019. július 21-én. Aznap a kormány több száz híve rátámadt tucatnyi demokráciapárti tiltakozóra, köztük az ellenzéki politikusra. A rendőrség késve érkezett a helyszínre, és videófelvételek tanúsága szerint több egyenruhás hagyta szabadon távozni a felfegyverzett támadókat. Eddig nyolc ember ellen emeltek vádat az incidens miatt, közülük többen bűnszövetkezetekkel hozhatók kapcsolatba. A rendőrség két tábor összecsapásaként tekint a történtekre. Chan Tin-chu, egy magas rangú rendőrségi tisztségviselő elmondta, hogy a szerdai elfogásokkal megkezdődött a másik tábor tagjainak felelősségre vonása.

Hongkongban tavaly júniustól decemberig hatalmas tömegek vonultak utcára a kínai befolyás ellen tiltakozva. A csaknem napi rendszerességű megmozdulások gyakran erőszakba torkollottak. 2019 júniusa óta több mint kilencezer embert vettek őrizetbe Hongkongban.

Peking a június 30-án elfogadott, majd azonnal hatályba is lépő nemzetbiztonsági törvénnyel próbálja elejét venni a további elégedetlenkedésnek. A jogszabály tiltja a szakadár tevékenységet, a felforgatást, a terrorizmust, valamint a nemzetbiztonság veszélyeztetésére idegen országokkal, vagy külső elemekkel való összejátszást, és egyes esetekben lehetővé teszi a gyanúsítottak kiadását Kínának. A törvény megsértését háromtól tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik, de a legsúlyosabb bűncselekményekért akár életfogytiglani börtönbüntetés is járhat.

Bírálói szerint a jogszabály súlyosan csorbítja a szabadságjogokat és Hongkong autonómiáját. Kína az „egy ország, két rendszer” elve alapján nagy fokú autonómiát ígért Hongkongnak azt követően, hogy a korábban brit gyarmati uralom alatt álló város 1997-ben újra kínai irányítás alá került.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.