– Hétfőn a lengyel–magyar humanitárius együttműködésről szóló egyetértési megállapodást írt alá Azbej Tristannal, a Miniszterelnökség üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkárával. Ön azt mondta, százmilliókat üldöznek a vallásuk miatt, ez a megállapodás pedig bizonyítéka annak, hogy nem feledkeztek meg róluk. Ön szerint az üldözött keresztényekről megfeledkezett volna a világ?
– Úgy látom, nagyon sok nemzetközi szervezet, alapjában véve a nemzetközi közösség nem fogja fel teljes mértékben, mennyire komoly dologról van szó. Azt ugyan nem állíthatjuk, hogy teljesen megfeledkeztek volna a keresztényekről. A világ minden sarkában üldözik az embereket a vallásuk miatt, kénytelenek elmenekülni otthonukból, meggyilkolják, megkínozzák őket. Egyesek azt hiszik, bizonyos vallási csoportok üldöztetése már a múlté, holott nagyon is a jelenben történik. Nigériában valóságos népirtást hajt végre a keresztények ellen a Boko Haram vagy az al-Kaida terrorcsoport. A Közel-Keleten ott van az Iszlám Állam és más radikális csoportok. Máshol az állam korlátozza a vallásgyakorlást, így a kommunista Kínában, de problémákkal szembesülnek a keresztények Pakisztánban is.
Minden üldözöttnek segítenek
– Nyugati véleményvezérek sokszor azt vetik az olyan országok, mint Magyarország és Lengyelország szemére, hogy nem elég a keresztényekkel törődni, minden üldözött embert meg kell segíteni, például a szíriai menekülteket. Mit gondol erről?
– Ez így van. Az általunk aláírt megállapodás is éppen arról szól, hogy a keresztények mellett más vallású embereket is meg kell védeni, a jazidikat Irakban, a muszlimokat Mianmarban. A vallási radikalizmus a világ minden részén problémát jelent. Mi azért beszélünk a keresztényekről, mert gyakran úgy érezzük, nem tud róluk a világ. Mindenki hallott a szíriai menekültválságról, de a nigériai helyzet szinte ismeretlen a legtöbb ember előtt. Mi minden olyan üldözöttcsoportnak segítséget akarunk nyújtani, amely nem tudja szabadon gyakorolni a vallását.
– A jelenlegi lengyel kormány szoros szövetségre törekszik az Egyesült Államokkal. Washington nemsokára kivonja 12 ezer katonáját Németországból, Lengyelország ezer katonát fogad be. Ez inkább megnyugtató vagy nyugtalanító Lengyelország szempontjából?