Itt nem lesz Majdan, hiába is akarja bárki
Oroszország megváltoztathatja a háború menetét
Oroszország csütörtöki lépése aggasztó irányt jelez az ukrajnai háború eszkalációjában.
Itt nem lesz Majdan, hiába is akarja bárki
– nyomatékosította Aljakszandr Lukasenka a 2014-es ukrajnai forradalom egyik fő helyszínére, a kijevi Függetlenség terére (Majdan Nezalezsnosztyi) utalva, reagálva arra, hogy tömegek vonultak utcára a vasárnapi elnökválasztási eredmények közzététele után. A jelenlegi elnök – a BelTa fehérorosz hírügynökség szerint – úgy fogalmazott:
Nem fogjuk hagyni, hogy szétszakítsák az országot. Illő választ fogunk adni.
Az elnök egyébként azt állította, hogy külföldről – Lengyelországból, Nagy-Britanniából és Csehországból – irányították a vasárnap esti erőszakos tüntetéseket.
–Cseh bábmesterek utasították az ellenzéket, hogy szólítsa utcára a népet, és követelje a hatalom átadását –
mondta.
A szavazatok 80,23 százalékával a hivatalban lévő Aljakszandr Lukasenka győzött a vasárnapi elnökválasztáson Fehéroroszországban, az ellenzéki jelölt, Szvjatlana Cihanouszkaja 9,9 százalékot szerzett a választási bizottság hétfőn ismertetett előzetes adatai szerint. Az állami exit poll eredmények közzététele után vasárnap éjjel az országban több helyen is összecsapások törtek ki a rendőrség és az ellenzék hívei között. A Vjaszna-96 (Tavasz-96) jogvédő szervezet azt állította: egy tüntető meghalt, után egy rabszállító teherautó Minszkben a tömegbe hajtott. A fehérorosz egészségügyi minisztérium és belügyminisztérium azonban egyöntetűen azt állítja: senki nem vesztette életét az esti összecsapásokban. A belügyi tárca azt ugyanakkor elismerte: az éjszaka folyamán mintegy háromezer embert vettek őrizetbe, a rendvédelmi szervek 39 munkatársa és több mint 50 civil sérült meg.
Az állítólagos halálesetet alátámasztani hivatott, a Twitter-mikroblogon terjedő felvételeken egyébként az látszik, hogy a Vjaszna-96 jogvédő szervezet állításaival ellentétben a rabszállító nem a tömegbe hajt, hanem egy teljesen üres utcán halad nagy sebességgel, baloldali visszapillantóján pedig egy tüntető lóg, aki a nagy sebesség hatására végül leesik a járműről.
A független Tut.by helyi hírportál egy olyan felvételt mutatott be oldalán, amelyen az volt látható, hogy több rendőr tiltakozók kisebb csoportját bántalmazta. A történtekre válaszul más civilek beavatkoztak és nekitámadtak a rendőröknek.
A választáson nemzetközi megfigyelők nem vesznek részt, és az államtól független felmérések homlokegyenest a most közölt hivatalos adatokkal ellentétes képet mutatnak. Ezek szerint Cihanouszkaja kapta a voksok 70 százalékát, és Lukasenka csak 10 százalék körüli eredményt ért el. Sem a hivatalos, sem az államtól független felmérés eredményét nem lehet más forrásból ellenőrizni. Fehérororszország müncheni konzulátusának az eredményei például a hivatalos exit polltól teljesen eltérő véleményre jutottak. Eszerint Lukasenka csupán a voksok 2,59 százalékát szerezte meg, míg Cihanouszkaja a szavazatok közel 92 százalékát tudhatja magáénak.
A BelTa helyi hírügynökség a belügyminisztériumra hivatkozva egyébként azt írta, a rendőrség ellenőrzése alatt tartja a helyzetet. A médiumok beszámolója szerint a rendfenntartó erők erőteljesen láttak hozzá a tiltakozások feloszlatásához. Ennek során hang- és könnygázgránátokat, valamint gumilövedékeket is bevetettek. Sokan megsérültek a helyszínekre több tucat mentőautót vezényeltek. A hatóságok a tiltakozókat kiszorították a város központi magjából és környező utcáiból.
A legerősebb ellenzékei jelölt, Szvjatlana Cihanouszkaja az állami exit poll eredményének ismertetését követően újságíróknak úgy nyilatkozott, biztos abban, hogy a többség őt támogatja, és nem hisz a hivatalos előrejelzésnek.
– Azt hiszem el, amit a saját szememmel látok, és én azt látom, hogy a többség velünk van
– jelentette ki a politikus. Később hangsúlyozta: nem ismeri el Lukasenka győzelmét, illetve az előző napi elnökválasztás hivatalos előzetes eredményeit. A politikus bizalmasai elmondták: megpróbálják elérni, hogy újraszámlálják a leadott voksokat azokban a szavazóhelyiségekben, ahol problémák merültek fel. Egyúttal szeretnének tárgyalni a hatóságokkal a hatalom békés átadásáról, de ha kell, készek hosszú távra az utcákra vonulni, hogy hangot adjanak elégedetlenségüknek.
A médiumok beszámolója szerint a rendfenntartó erők erőteljesen láttak hozzá a tiltakozások feloszlatásához. Ennek során hang- és könnygázgránátokat, valamint gumilövedékeket is bevetettek. Sokan megsérültek a helyszínekre több tucat mentőautót vezényeltek. A hatóságok a tiltakozókat kiszorították a város központi magjából és környező utcáiból.
A Twitteren közben számos forrás arról számolt be, hogy Lukasenka három elnöki gépe közül az egyik a késő esti órákban feszállt, s Törökországba repült. Azt egyelőre nem tudni, hogy a belarusz elnök a gépen tartózkodott-e.
Három nő fogott össze Lukasenka ellen Több mint negyedszázada irányítja vaskézzel a csaknem tízmilliós Belaruszt a 65 éves Aljakszandr Lukasenka, s ez aligha lesz másképp a vasárnapi elnökválasztást követően. A Bátykának is nevezett Lukasenka most hatodszor indul, a mandátumkorlátozást már régen eltörölték. Főbb ellenfelei közül kettőt megvádoltak, illetve börtönbe vetettek: Viktar Babarika bankárt pénzmosás, vesztegetés és csalás miatt akarják felelősségre vonni, Szjarhej Cihanouszki videóblogger ellen pedig lázítás miatt indult eljárás. Egy harmadik rivális, Valerij Cepkalo volt washingtoni nagykövet Oroszországba menekült, tartva az őrizetbevételétől. A három férfi felesége összefogott, és egyikük, a 37 éves Szvjatlana Cihanouszkaja lett a Lukasenka-rendszerrel elégedetlen, ellenzéki szimpatizánsok közös jelöltje. Az elnök lenézi Cihanouszkaját, aki a lánya lehetne, a nyugati sajtó viszont belorusz Jeanne d’Arc-ról cikkezik. A párizsi Le Monde egyenesen a nők forradalmáról ír az elnök botcsinálta riválisával kapcsolatban.
Oroszország csütörtöki lépése aggasztó irányt jelez az ukrajnai háború eszkalációjában.
Van mit javítani a két ország kapcsolatában, de azért biztató jelek is akadnak.
Bondi jelölése mérföldkő lehet az igazságszolgáltatás reformjában.
Jelentős késéseket és fennakadásokat okozott csütörtökön a hóvihar Párizsban.
Ötéves kislányát és nevelt lányát is szexuálisan zaklatta az apa
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
„Vízvezeték-szerelő vagyok, ezzel a 3 egyszerű lépéssel melegebbé és gyorsabban felmelegedővé teheted a radiátorokat”
Lecsapott a NAV a magyar bűnszervezetre: hihetetlen vagyont talált – fotók
Kiadták a figyelmeztetést havazás miatt: ezekben a vármegyékben 5 centinél is több hó hullhat
Vezércikk - Mintegy 5 másodperc Magyar Péter tűréshatára + videó
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
Így tisztítsd meg a műanyagokat a láthatatlan ragacsos kosztól
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Oroszország csütörtöki lépése aggasztó irányt jelez az ukrajnai háború eszkalációjában.
Van mit javítani a két ország kapcsolatában, de azért biztató jelek is akadnak.
Bondi jelölése mérföldkő lehet az igazságszolgáltatás reformjában.
Jelentős késéseket és fennakadásokat okozott csütörtökön a hóvihar Párizsban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.