
Monfalconéban hadat üzentek a muzulmánok, nem zárják be az illegális mecseteket
A muzulmánok nyíltan megtagadják a bíróság döntését, továbbra is látogatják a kulturális központként bejegyezett imahelyeket.
Több mint kétszáz ember részvételével – a visszafogottságot elsősorban a járványügyi korlátozások és emberi félelmek magyarázzák –, ökumenikus istentisztelettel emlékeztek szerdán az úzvölgyi katonai temetőben a második világháborúban a hágóban elesett hősökre. A nap folyamán intézmények, civil szervezetek, politikai pártok vezetői és magánszemélyek helyeztek virágot a hősök sírhantjaira.
Mint ismeretes, augusztus utolsó hete két történelmi pillanatban is súlyos nyomot hagyott a Keleti-Kárpátok eme kevésbé ismert hágójának katonai históriájában. Először 1916. augusztus 27-én, amikor a Bruszilov-offenzíva sikereinek hatására „a román sasok átrepültek a Kárpátokon” – vagyis elfoglalták a hágókat –, majd 21 órakor Bécsben átnyújtották a hadüzenetet. Aztán a második világháborúban, amikor szovjet csapatok 1944. augusztus 26-án törtek be Úzvölgyébe, csapást mérve a védelmi rendszer első vonalában harcoló, 17-18 éves fiúkból álló 11. székely határőr zászlóaljra. A két világégésben odalett katonáknak nyújtott 2019 májusáig öröknek hitt nyugodalmat az ott létesített hősi temető,
amelyben egy 1924-es összeírás szerint 1350 magyar, osztrák, német, olasz, szerb, orosz és román katona nyugszik – közülük legalább ezer magyar.
A már a kommunista időkben egyfajta búcsújáró hellyé vált völgyben tavalyig minden évben méltóságteljes megemlékezés zajlott, 2019-ben azonban nem kívánt módon került a figyelem középpontjába Úzvölgye. A Bákó megyei Dărmănești (Dormánfalva) önkormányzata áprilisban önkényesen román parcellát alakított ki a Hargita és Bákó megye határán fekvő katonatemetőben, amelyet addig kizárólag Csíkszentmárton község gondozott. Június 6-án a fokozott hatósági jelenlét ellenére román tömegek kitörték a temető kapuját, beözönlöttek a sírkertbe, kitépték a mogyorófa kereszteket és elfoglalták a temetőt.
Az eset – amely kizárólag a magyar temetővédők fegyelmezettségének köszönhetően nem torkollott vérontásba – és a temető adminisztratív hovatartozásáról szóló jogvita azóta is több per tárgyát képezi. Csíkszentmárton község azt kéri a bíróságtól, hogy az 1968. évi 2. számú, az ország közigazgatási felosztásáról szóló törvény alapján jelölje ki a két megye közötti határt, amelynek értelmében Úzvölgye Csíkszentmárton része. A község ugyanakkor a vitatott területekről 1906-ban készült telekkönyvekkel is igazolni tudja azok hovatartozását. A két fél és megye azóta sem tudott megállapodni a határról. A legutóbbi fejlemények értelmében a pert a Bákó Megyei Törvényszéken folytatják.
Az idei, két veterán honvéd, Boér Imre és Bartha Mihály jelenlétében is zajló megemlékezésen természetesen nemcsak a világháborús hősiesség felidézése volt a méltató beszédek témája,
hanem a tavaly óta több fronton is fellángoló romániai magyarellenesség is.
Több felszólaló is a hősök emlékezete előtti kötelességnek nevezte a temetőkert eredeti formájának és nyugalmának visszaállítását, amit a közelgő önkormányzati választások egyik központi témájává kell emelni.
A muzulmánok nyíltan megtagadják a bíróság döntését, továbbra is látogatják a kulturális központként bejegyezett imahelyeket.
A legtöbb ukrán menekült Németországban él.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölt részleteket a találkozóról.
Az Európai Unió és Ukrajna megerősítette elkötelezettségét Ukrajna uniós jövője mellett.
Elítélték Gyárfás Tamást
Óriási pofont kapott Shane Tusup és Jackl Vivien az első közös döntőjükben
„Pihenek majd a túlvilágon” - felismerni sem lehet már Kulcsár Edinát, így néz ki a teste
Borult a bili: már Brüsszel sem tagadja, hogy Ukrajna egyetlen egy uniós felvételi feltételt sem tud teljesíteni
Szoboszlaiék váratlan lehetősége, Gülerék „segíthetnek”
Óriási repülőtéri beruházás indul a vidéki Magyarországon: aláírták a szerződést, ez mérföldkő
Cseh Katalin ismét szénné égette magát, csúnya öngólján nevet az internet
Óriási a botrány, pedofíliával vádolják a világbajnokot
Fenyő-gyilkosság: jogerősen hét év börtönt kapott Gyárfás Tamás
Megremegett a pókerarc: így fogadta Gyárfás Tamás az ítéletet
Milák Kristóf tudott valamit? A NOB hozzádobhat egy olimpiai aranyat
A muzulmánok nyíltan megtagadják a bíróság döntését, továbbra is látogatják a kulturális központként bejegyezett imahelyeket.
A legtöbb ukrán menekült Németországban él.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölt részleteket a találkozóról.
Az Európai Unió és Ukrajna megerősítette elkötelezettségét Ukrajna uniós jövője mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.