Az Európai Unióban hamarosan újra fellángolhat a menekültügyi vita, mégpedig annak margóján, hogy az Európai Bizottság a jövő héten előáll az új migrációs javaslatcsomagjával. A brüsszeli testület eredetileg csak a hónap legvégén rántotta volna le a leplet az úgynevezett dublini rendszert teljes mértékben felülíró mechanizmusról, ám a hivatalos indoklás szerint a görögországi Moria táborban keletkezett tűzvész, illetve az annak következtében előállt patthelyzet indokolja a tárgyalások felgyorsítását. Miközben Görögország és Olaszország továbbra is a migránsválsággal összefüggésben leggyakrabban emlegetett EU-országok, a földközi-tengeri szigetek is megszenvedik a súlyos helyzetet.
Ciprusra szintén nap mint nap érkeznek a bevándorlókkal teli csónakok, ám a legfrissebb sajtóértesülések szerint
a kettéosztott ország északi, törökök lakta és déli, görög részén is kíméletlenül visszafordítják a tengeren át érkezőket.
A Deutsche Welle német hírportál friss cikke szerint már uniós berkekben is téma, hogy az alig több mint egymilliós lakosú ország kemény intézkedése nemzetközi és EU-jogot sérthet. Mint írják, amikor a ciprusi partiőrség visszafordítja a csónakokat Törökország és Libanon felé, sérül a menedéket keresők védelmének egyik sarokköve, a visszatérés tilalmának elve. Ennek égisze alatt ugyanis nem lehet olyan országokba irányítani a menedékkérőt, ahol annak élete vagy szabadsága veszélyeztetett. Az EU Törökországot biztonságos származási országként tartja számon, de a menekültek millióinak otthont adó állam küldött már vissza embereket a polgárháborús Szíriába – írja a Deutsche Welle.
Libanon nem szerepel a biztonságos országok uniós listáján, de Ciprussal különmegállapodása van a menekülthullámok feltartóztatásáról. A helyszíni beszámolók szerint az augusztus eleji, bejrúti robbanás óta viszont súlyosbodott a helyzet, és a libanoniak már aligha tudják tartani magukat az egyezséghez.
Ciprus a koronavírussal érvel, miközben a jogvédők hőzöngenek
A szigetországban nagy számban vannak jelen nemzetközi jogvédő szervezetek, a Deutsche Welle szintén az ő beszámolóikra alapozta értesülését. Az ENSZ Menekültügyi Biztosságának (UNHCR) ciprusi képviselete szerint gyakorlatilag idén március óta bevett a már-már az ausztrál modellre emlékeztető, hajókat visszafordító gyakorlat, egy alkalommal egy közel kétszáz migránst szállító hajót irányítottak a sziget északi, török részére, majd onnan vissza Törökországba.
A jogvédők viszont nem fogadják el a hatóságok érvét, miszerint a koronavírus miatt bevezetett, szigorú közegészségügyi intézkedések miatt fordítják vissza a hajókat. Szerintük könnyűszerrel vizsgálni lehetne a határokon, hogy az érkező fertőzött-e.
A teljes képhez tartozik, hogy a ciprusi belügyminiszter alig egy hete világossá tette:
nem menekültek, hanem gazdasági bevándorlók előtt zárják a kapukat.