A német Die Zeit lap konkrét vádakat is megfogalmaz Alekszej Navalnij orosz politikus lehetséges merénylőivel szemben: szerintük olyan új idegméregről beszélhetünk, amely nyilván nem kapható a feketepiacon és nem reprodukálható egy magánlaborban – tehát kizárólag az orosz nemzetbiztonsági szerveknek volt hozzáférésük. Tekintve, hogy az ellenzéki vezető gyakorlatilag éjjel-nappal az orosz biztonsági szolgálatok megfigyelése alatt állt, a külföldi szervek akciói is kizárhatók.
A lap értesülései szerint az idegméreg nyomait a német orvosok megtalálták Navalnij kezén és azon a palackon, amelyből az utazása során ivott. A mérget a szakértők szerint a repülés előtt elfogyasztott tea bögréjének a felületére, vagy Navalnij teájába juttathatták. A lap az értesüléseiben a Bundeswehr Farmakológiai és Toxikológiai Intézetére hivatkozik, amely a laboreredményeket készítette. A kutatók szerint a még a Szovjetunióban kifejlesztett Novicsok idegméreg ezen új változata lassabban hat, és sokkal halálosabb, mint a korábban ismert változatok.
A merénylők terve alapján a politikusnak már a repülőn meg kellett volna halnia, életét szerencsés véletleneknek köszönheti: a Moszkvába tartó járat pilótájának, aki azonnal azt a döntést hozta, hogy rendhagyó leszállást hajt végre Omszk városában, majd a kiérkező mentőknek, akik – felismerve a mérgezés jeleit – rögtön atropint adtak be neki.
Alekszej Navalnij (j) tavalyi letartóztatásakor az egyik ellenzéki tüntetés után.
Csütörtökön az amerikai külügyminiszter, Mike Pompeo is az orosz vezetést vádolta meg Navalnij megmérgezésével.
– Elég nagy a valószínűsége annak, hogy ebben (a mérgezésben) magas rangú orosz tisztviselők az érintettek. Azt gondolom, hogy ez nem jó az orosz népnek és Oroszországnak – mondta Pompeo.
Az Európai Unió vezetői transzparens és alapos vizsgálat lefolytatását követelték Moszkvától Navalnij ügyében, de az orosz álláspont szerint, mivel az omszki orvosok nem találtak mérgezésre utaló nyomokat a politikus szervezetében, a büntetőeljárásnak nincs semmi alapja. Oroszország a német laborvizsgálatok kiadását kérte, amit Berlin nemzetbiztonsági okokra hivatkozva megtagadott. Németország viszont átadta a mintákat a Hágában működő Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnek, amely a vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzéséért és felszámolásáért felel.
A Navalnij-ügy miatt egy újabb nemzetközi diplomáciai botrány kezd kibontakozni: Oroszország szerdán bekérette a német nagykövetet, és erőteljes tiltakozásnak adott hangot. Moszkva úgy véli, hogy Berlin az orosz ellenzéki politikus körüli ügyet arra használja fel, hogy „diszkreditálja az országot a nemzetközi arénán”, írja a RIA Novosztyi orosz hírügynökség.
– A német kormány Navalnijjal kapcsolatos korábbi és további intézkedéseit Oroszország elleni durva ellenséges provokációnak tekintjük, amelynek következményei lesznek az orosz–német kapcsolatokra, és amelyek súlyos bonyodalmakat okoznak a nemzetközi helyzetben is – írja közleményében az orosz külügyminisztérium.