Három sorosista csoportot nyilváníthatnak antiszemitává Amerikában

Az Oxfamot, a Human Rights Watchot és az Amnesty Internationalt vádolják Izrael-ellenességgel.

Magyar Nemzet
Forrás: origo.hu2020. 10. 27. 12:25
A spekuláns előszeretettel támogatja a magyar kormánnyal ellenséges civil szervezeteket Fotó: Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a november 3-i elnökválasztás előtt három olyan, Soros György által támogatott álcivil szervezetet nyilváníthat antiszemitának a Trump-kormányzat, melyek erősen Izrael-ellenesek – írja az Origo.hu hírportál. A weboldal a Politico baloldali hírlap értesüléseire hivatkozik, miszerint a döntés az Oxfam, a Human Rights Watch és az Amnesty International szervezeteket érintené, melyektől a jövőbeni kormányok pénzügyi támogatását is megvonnák.

A Politico amerikai kiadása két különböző forrásból értesült a tervezetről: állításuk szerint az egyik forrás az amerikai kongresszus munkatársa, aki a külügyminisztériummal is kapcsolatban áll, másik forrásukról azonban nem osztottak meg információkat. Sajtóhírek szerint a külügyön belül elsősorban Mike Pompeo külügyminiszter szorgalmazza a sorosista álcivil szervezetek antiszemitává nyilvánítását.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter
Fotó: Hannah McKay / REUTERS

– Az Oxfam, a Human Rights Watch és az Amnesty International Izrael-ellenes csoportosulásokat antiszemita szervezetté kell nyilvánítani – áll Elen Carr külügyi különmegbízott jelentésében.

A dokumentum szerint az amerikai kormányzat valamennyi képviselőjének meg kell szakítania a szervezetekkel a kapcsolatot, nem szabad őket az adófizetők pénzéből finanszírozni, továbbá Washingtonnak feladata, hogy ösztönözze a külföldi partnereket arra, hogy a jövőben semmilyen módon ne támogassák a három antiszemita csoportosulást.

Jelenleg sem a Human Rights Watch, sem az Amnesty International nem kap a Trump-kormányzattól támogatást külföldi vagy belföldi tevékenységükhöz. Az Oxfam amerikai részlegét pedig nem finanszírozza a washingtoni szövetségi kormányzat, azonban egyes külföldi társszervezeteik karitatívnak nevezett tevékenységét igen, melynek a külügyminisztérium javaslata véget vethet.

– A brit alapítású Oxfam támogatását a londoni kormány még 2018-ban megvonta, miután kiderült, hogy a sorosista szervezet 120 munkatársát szexuális jellegű bűncselekménnyel vádolták meg – írja a magyar hírportál, hozzátéve, hogy mindez a 200 ezer halálos áldozatot követelő 2010-es haiti földrengés után történt, ahová a szervezet munkatársai eredetileg segíteni mentek.

A Politico mindhárom szervezetet felkereste, melyek – saját bevallásuk szerint – a hírlaptól tudták meg, hogy antiszemitává nyilváníthatják őket, a vádakat mindegyik csoport igyekezett elutasítani. Bob Goodfellow, az Amnesty International amerikai részlegének vezetője kijelentette, hogy Pompeo, a Trump kormányzat más tagjai, valamint az izraeli vezetés sértik meg az emberi jogokat. Az aktivista továbbá elismerte, hogy a sorosista szervezet ellenzi Izrael zsidó telepek létrehozására irányuló politikáját, amely véleménye alapján palesztin földön történik. Goodfellow részéről azonban nem esett szó arról, hogy a palesztin autonóm tartományt két terrorszervezet vezeti, melyeket az Amnesty International támogat.

Az Oxfam és a Human Rights Watch amerikai vezetői, Noah Gottschalk, illetve Eric Goldstein szerint ők a Trump-adminisztrációt és Benjamin Netanjahu izraeli kormányát kritizálják, ami sem nem Amerika-ellenesség, sem nem antiszemitizmus. Az általuk vezetett szervezetek rendszeres palesztin- és bojkott-párti, Izrael-, illetve Amerika-ellenes nyilatkozataikra egyikük sem reagált.

Mi a BDS-mozgalom?

A különmegbízott jelentése részletesen leírja, hogy habár a szervezetek nem foglaltak hivatalosan állást, nyilvánvaló, hogy a gyakorlatban támogatják az Izrael-ellenes, antiszemita BDS-mozgalmat (Boycott, Divestment and Sanctions). A BDS-mozgalom célja, hogy világszinten bojkottálják a zsidó államban előállított árukat. A megmozdulás résztvevői továbbá megkérdőjelezik Izrael létjogosultságát és sérelmezik, hogy Izrael zsidó államként határozza meg magát. A mozgalom hivatalosan nem tartja magát antiszemitának, csupán anticionistának. Ideológiájukban elvitatják a zsidók önrendelkezéshez való jogát, és a cionizmust gyarmatosító mozgalomnak tartják, mely erőszakkal elfoglalja a palesztinok földjét és megfosztja őket megélhetésüktől, továbbá Izraelt etnikai tisztogatással vádolják.

A BDS-mozgalom kapcsolódási ponttá vált a palesztin-, illetve iszlámbarát álcivilek és a nyugati radikális baloldali, Amerika- és Izrael-ellenes szervezetek között – írja az Origo.hu.

Ez ellen az Egyesült Államok igyekszik szövetségi szinten is fellépni, ezért fogadták el 2017-ben, republikánus nyomásra az Israel Anti-Boycott Act and Combating BDS Act nevű BDS-ellenes törvényt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.