„Földtől eloldja az eget
Szijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
„Földtől eloldja az eget
a hajnal s tiszta, lágy szavára
a bogarak, a gyerekek
kipörögnek a napvilágra;
a levegőben semmi pára,
a csilló könnyűség lebeg!
Az éjjel rászálltak a fákra,
mint kis lepkék, a levelek.”
Igen. Vagy majdnem. Ugyanis már nem pörögnek ki. Legalábbis a gyerekek már nem. A gyerekeink olyasféle utakon járnak, amelyektől mi iszonyodtunk egykoron. S talán egyszer majd ők is iszonyodni fognak. Ha igen, akkor tudhatjuk, megmaradt a világ...
Az pedig egészen biztos, hogy Európa addig van, ameddig vannak ilyen főterek. Európa az a lélek, amelyik megalkotta az ilyen főtereket. Európa ez a lélek. És persze a kereszténység.
Jarosławban járunk.
S ha az ember Jarosławban jár, hát mindenképpen eszébe kell jusson Bölcs Jaroszláv kijevi nagyfejedelem, a város alapítója. S az a tény, hogy Jarosław egészen 1340-ig a halicsi fejedelemséghez tartozott. A magyar szellem egyik nagyszerű alkotása, a XIX. század végén Rudolf főherceg védnöksége alatt megjelent, 21 kötetes, AZ OSZTRÁK–MAGYAR MONARCHIA ÍRÁSBAN ÉS KÉPEKBEN című monumentális mű Galíciát bemutató kötetében olvashatjuk:
„Kelet-Galíczia, vagyis a mint akkor nevezték, a czerveni vagy vörös föld, a két állam közt feküdt és sokáig bizonytalan volt, hogy a két nagy népcsoport melyikének jut, mert a 981-ki hódítás nem volt állandó. Mikor Lengyelország I. Chrobry Boleszló alatt hatalmas lendületnek indult, s a tótságot, Morvát, Luzsiczát, Meissent, Pomerániát meghódította, 1018-ban a czerveni földre került a sor, melyet Boleszló második rutén hadjáratában visszanyert Lengyelországnak. De mikor Boleszló halálával nagyszerű alkotása is összeomlott, s fia, II. Mieszkó ellen 1031-ben nagy szövetség alakult, ezt I. Jaroszláv rutén fejedelem arra használta, hogy a czerveni városokat elfoglalja.”
No, hát ez az I. Jaroszláv alapította Jaroslawot.
S hogy aztán mi lett?
Aztán cifra háborúságok következtek! Lássuk tovább a már idézett művet:
„Ez ország első uralkodó fejedelme Rostislavicz Rurik, fővárosa a Szan partján fekvő Przemysl volt. De Rurik csakhamar meghalt s testvérei megosztoztak az uralkodáson; Wolodár Przemysl-t, Wasylko Trembovlát kapta. De még erős küzdelmeket kellett az ország birtokáért folytatniok, s e harczokat sulyos bűntettek kisérték. Rurik és Wasilko orvúl megölették ellenségöket, a vladimiri Jaropelket; a megöltnek testvére, Szwatopelk nagyfejedelem Igorewicz Dáviddal kiszúratta a szemét Wasylkónak; mire a nagyfejedelem megtámadta a Rostislávok országát s Kálmán magyar királyt hívta segítségül. Először vonúlt át Magyarország királya – 1099-ben történt – a Kárpátokon, de a Rostislávok és szövetségeseik, a kunok, Przemyslnél tönkre verték. Csak e döntő diadal után maradtak a Rostislávok a czerveni föld háborítatlan birtokában s azt a senioratusi rend ellenére gyermekeikre hagyhatták örökül. (...) Jaroszláv fia, II. Vladimir könnyelmű fejedelem volt; vad házasságban élt egy pap feleségével, a mi a bojárokat új lázadásra ösztönzé, mely Vladimirt elűzte s a szomszédos Ladomér fejedelmét, Mstislavicz Románt juttatta Halics trónjára. Ekkor III. Béla magyar király, kihez Vladimir menekült, arra határozta el magát, hogy a Kárpátokon túl magyar secundogeniturát alapít. Vladimirt egyszerűen félre tolta, sőt fogságba vetette, maga Halicsba nyomúlt, elűzte Románt és ott második fiát, Endrét ültette a trónra.”
Hát, így mentek a dolgok akkoriban. Aztán Jarosław egészen 1340-ig a halicsi fejedelmség alá tartozott, amikor is Nagy Kázmér lengyel király visszaterelte a várost a lengyel korona alá. Majd rövid időre visszakerült a magyar királyság tulajdonába, Nagy Lajos királyunk kormányzója, Opolei László magdeburgi városjogot adományozott Jaroslawnak, és a város 1387-ben immáron 400 esztendőre lengyel fennhatóság alá került. Itt verte meg a svédeket Stefan Czarniecki 1656-ban. Ide tért vissza a kahlenbergi és a párkányi csatából Sobieski János. Járt erre Erős Ágost lengyel király, Nagy Péter cár, és évekig élt itt II. Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem urunk asszonya, Sarolta Amália hercegnő. 1711-től, a szabadságharc leverése után a Fejedelem és Bercsényi Miklós hosszabb időt töltött a városban, és Jarosław lett a kuruc menekülők és bujdosók központja. És most Jarosław főterén ballag tétován az ősz. Bekukkant mindenhova. Bekukkant az elmúlott évszázadok háta mögé, apró zugokba, a csöndek szemébe néz, limlomokat, kacatokat válogat, mustrál, sétál az idővel, karonfogva, két öregúr a semmiségek világából, a múltból, amelyben még érdemes volt élni...
Bekukkant az ősz a régi házakba is.
Mindenekelőtt az Orsetti-házat látogatja meg – valamiért olyan magyarféle ősz ez, vagy mi a fene... Az Orsetti-házban lakott Rákóczi, miután leverték a szabadságharcot. Itt lakott, tárgyalt Péter cárral, és egy darabig azt hitte, hazatérhet majd egyszer.
Nem térhetett haza. S e felismerés rettenetét és melankóliáját is őrzi az Orsetti-ház Jarosław főterén.
Aztán itt a Gruszewicz-ház. Rajta Tadeusz Mazurkiewicz emléktáblája. Derék lengyel hazafi volt, Isten nyugtassa. S íme egy ház, amely arról mesél, hogy Itáliából és a messzi Skóciából is vezettek utak Jarosławba. Ez a ház eredetileg az Attavanti családé volt. Gulio Attavanti építtette még a távoli 17. században. S eltűnt aztán a család, s jött helyükbe egy skót. Sokért nem adnám, ha tudhatnám, hogy kerül egy skót Jarosławba...
Kicsit odébb áll a Rohm-polgárház. Eredetileg a 16. században épült, majd a 18. században átépítették. Egy gyógyszerész családé volt, itt üzemelt a Fekete Sas patika. Most játékbolt van benne – és egy szomorú szemű boci.
Odaát, a tér másik felén áll a Burger-ház. Ez is afféle lábas-ház, mint amilyen a Rákóczié – s csak a múltkor építették, a közeli 16. században.
A tér közepén pedig büszkén áll a gyönyörű városháza. Falán a Szolidaritás, II. János Pál és Jagelló Ulászló emlékezete. Tényleg...
Milyen jó is azoknak, akiknek a közelmúltból is vannak igazi hősei!
Miután körüljárta a Ryneket, tovább ballag tétován az ősz. Régi, halott barátjával, Leon Czekhowski őrnaggyal van találkája. Czekhowski őrnagy az 1848-49-es magyar szabadságharc egyik lengyel hőse volt, az erdélyi lengyel légió gyalogságának parancsnoka. 2001-ben állított emlékére kopjafát a krakkói magyar főkonzulátus. A krakkói konzulátus azóta bezárt -örök szégyenünkre!–, de Chekhowski őrnagy kopjafája áll még a jaroslawi lengyel-magyar barátság emlékművénél. Az emlékműre Stanislaw Worcell gyönyörű sorait írták:
„Magyarország és Lengyelország két öröklétű tölgy, melyek külön törzset növesztettek, de gyökereik a föld alatt messze futnak, összekapcsolódtak és láthatatlanul egybefonódtak. Ezért egyiknek léte és erőteljessége a másik életének és egészségének feltétele.”
És még ez:
„Tisztelet a függetlenségért harcoló lengyel és magyar hősöknek.”
Igen... Tisztelet. S most esély van arra is, hogy a hősök áldozata nem volt hiábavaló. S talán az egészségesebbnek látszó lengyel tölgy ereje átragad miránk is. Megérdemeljük – mindannyian...
Itt, Jarosławban van egész Lengyelország legrégebbi jezsuita temploma.
Ide is szeret elbújni az ősz. És a csönd. Elüldögélnek a padokon, nézik a főoltár Mária képét, amely egyedül túlélte a pusztító tűzvészt, és nagyokat hallgatnak.
Az utolsó séta pedig a Benedek-rendi apátságba vezet.
Itt is egy emléktábla állítja meg az utazót, felirata szerint „II. Rákóczi Ferenc fejedelem, az 1702–1711 évi magyar szabadságharc vezére itt töltötte kíséretével együtt a küzdelem bukása után önkéntes emigrációja első hónapjait”.
Hát igen, itt...
Abban az apátságban, amelyik oly nagyon gyakran cserélt gazdát a rettenetes történelem során. Először az Osztrák–Magyar Monarchia katonái foglalták el és űzték el innen a szelíd szerzeteseket és még szelídebb nővéreket. Aztán a lengyel hadsereg visszavette. Ezután a megszálló németek hadserege telepedett be ide. S mi tagadás, apátságoknak, kolostoroknak nem szokott jót tenni, ha hadseregek telepszenek falaik közé. Ennél már csak a kommunizmus tud többet ártani a kolostoroknak és templomoknak. A kommunizmus beteg évtizedei alatt volt itt iskola, kollégium, utóbb még szálloda is – aztán 1991-ben végre visszakapták a bencések. S azóta ismét ők vigyázzák itt a csöndet, az életet, és a szelíd elmúlást.
A kápolnában gyönyörű fekete oltár fogad. És a hős pap, Popielusko atya képe a falon. Ahogy leül az ember, kicsit körülnézni, elmereng, hogy alig húsz évvel ezelőtt rom volt itt minden. S elmúlott idők iszonyatáról mesél a fekete terem. A már emlegetett megszálló német csapatok karbiddal akarták megsemmisíteni a kolostort. Ám az itt felhalmozott karbid nem robbant be, ellenben akkora hőt termelt, hogy megfeketedtek tőle a falak. S feketék azóta is -hogy legyen örök emlékezete az embertelenségnek. De legyen emlékezete az örök emberségnek is. Ez Popielusko atya, a mártír pap szobra a kertben. Vörös gyilkosai soha nem moshatják le magukról az ő vérét – de Popielusko nem vádol. Csak szelíden emlékeztet arra, hogy nem csupán egyetlen iszonyat, nem csak egy szörny – ideológia létezett a huszadik században...
Jarosławot elhagyva a lublói kísértet nyomába eredtünk.
Tudják, a huncut Kaszparek Mihály nyomába, aki meghótt – aztán valahogy hamis körmöci aranyak tűntek fel a régi Felvidéken mindenütt, de még bizony Lengyelországban is, amelyik akkoriban úgyis zálogban tartotta az egész Szepességet. Amúgy borkereskedő volt Kaszparek uram, míg meg nem hótt, Tokajból hordta a jó magyar bort egészen Lengyelországig, Krosno városáig. Mert hát Krosnón keresztül vitt a borút, bizony. S a mohos pincelejárókon hajdan gönci hordókat hordtak lefelé a sokféle borkereskedők, hogy aztán híre menjen a magyar bornak, magyar földnek, magyar életnek. Ezért járjuk be Krosnót Kaszparek urammal. Meg azért is, mert az ősz megkehesedett, folyton köhög, morog, érzi a végét. Ennél már jobb egy halottal sétálni, még akkor is, ha olyan huncut halott ez, olyan hamiskártyás, hamis pénzes magyar halott. Tetszhalott...
A krosnoi Rynek nyolcas száma alatt ma bank üzemel – egye meg a fene. Régen ennek helyén állt a városháza, amit Kaszparek uram még ismert.
A hetes szám a főtér leglátványosabb épülete. Ez a közjegyzői ház.
Az ötös szám alatti házban laktak egykor a városatyák. A mai városháza pedig az egyes szám alatt található.
Minekünk azonban mégiscsak a kilences számú ház a legérdekesebb. Ugyanis ez a ház egykoron Dobó István tulajdona volt. A főtértől nem messze áll a plébániatemplom. 38 méter magas tornya külön áll, és ez a torony rejti Lengyelország második legnagyobb, ötmázsás harangját. Ez a harangtorony a város szimbóluma. Amúgy a várost az árumegállító jog és a magyar aszú tette gazdaggá... Aki pedig eljött egészen Krosnóig Kaszparek uram nyomában, el ne mulassza megtekinteni a ferencesek templomát. Már az sem tudható pontosan, mikor épült a templom. Egyesek szerint a XIII. században, mások szerint a XV. század elején, Jagelló Ulászló idejében. De ez majdnem mindegy is. Mert a krosnói ferences templomban a szerelem a lényeg! Egészen pontosan ez:
„Perpetui, nec morta ipsa extinguilis amoris.” Vagyis: „Örökké tartó, a halált is legyőző, végtelen szerelem.”
Van ilyen szerelem, bizony.
S ilyen szerelembe esett az Oswiecim család két tagja, Stanislaw és Anna is. A baj csak az volt, hogy ők testvérek voltak. De olyannyira szerették egymást, hogy Stanislaw Rómába ment, hogy engedélyt kérjen a pápától a házasságra. Az engedélyt végül megkapta. Ám amikor húga meghallotta az örömhírt, a boldogságtól megszakadt a szíve és meghalt. Stanislaw fájdalma nem ismert határt. Még megépíttette az Oswiecim-kápolnát, aztán követte szerelmét a sírba. A kápolnában láthatók a főszereplők: Stanislaw és Anna, valamint szüleik. S ugyanezek az arcok néznek vissza ránk az oltárképről.
Odalent a kriptában pedig középen látható Stanislaw és Anna sírja. Legalább a halálban egymás közelében lehetnek. Körben pedig az Oswiecim család tagjai nyugosznak. Stanislaw és Anna Oswiecim végtelen szerelmétől meghatódva keressük fel a legnagyobb magyar hősszerelmes, Balassi Bálint emlékezetét. Ezt az emlékezetet Krosno mellett, a kamienieci várban találjuk meg. Balassi Bálint apja, János, miután felségsértési perbe fogták és halállal fenyegették, lengyel földre menekült, és 1570-ben megvásárolta Kamieniec várát. Fia, Bálint pedig, aki bizonyos nőügyekből kifolyólag állandóan menekülni kényszerült, ebben a várban lakott először, amikor Lengyelországba jött.
Egy pillanatra megszédült a tél csókjától a táj. S a várudvaron álló KościuszkoTádé is összébb húzza magán a köpönyeget. A hóval lepett piros csipkebogyók mosolyognak még, a sziklák pedig, akik még látták Balassinkat, összevonják szemöldöküket. Nem mintha rosszabbul látnának – csak a vándorokat figyelik, hogy vajon összemaszatolják-e a csöndet...
Nem maszatolják össze.
Garabonciások a vándorok, tudják, mi az illem. Az illendőség csöndjével, megilletődve mennek el a Duklai-szoroshoz.
Ahol három szörnyűséget is látott a csönd és az Isten. 1849-ben is, és 1914-ben is itt törtek be az országba az orosz csapatok, hogy leverjék a magyar szabadságot, s hogy leverjék a Monarchiát a kárpáti harcokban. Aztán 1944-ben öldöklő harc folyt itt a német és a szovjet csapatok között. A két egyforma szörnyállam között, akik véres mancsaikkal osztoztak meg Lengyelországon. Abban a csatában több mint százezer ember halt meg. Talán az ő csöndjük is hallható...
A tél meglegyintette Galíciát. Arcul ütötte, ha szigorúbban akarunk fogalmazni. Aztán megrettent tettétől, és megcsókolta a tájat. S most Galícia itt fekszik előttünk, a harag és a szerelem közt félúton, kiszolgáltatva saját érzelmeinek, emlékeinek, és a korszerűtlen utazók, az örök garabonciások kénye-kedvének.
Vadak érzékeny orra tapogatja valahol a hidegséget.
Ők tudják: nem győzhet sohasem a halál...
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Ordenáré, trágár stílusban beszél Magyar Péter az emberekkel
Magyar Péter elismerte, hogy Soros-ügynöknek hívják egymást + videó
Meghan Markle borzasztóan dühös, Victoria Beckham miatt készült ki
Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
Szalah kezdhet csomagolni, megvan a gólerős utódja
Mobil bunkerek sorozatgyártásába kezdett Oroszország
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Ezért az almáért vannak most megőrülve a magyarok, nagyon lédús, zamatos és ropogós
Mutatjuk, hogy mennyi lehet jövő évi minimálbér
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.