Kínai beavatkozás miatt vizsgálódik az amerikai hírszerzés

Peking számos kísérletet tett az amerikai elnökválasztás és a közvélemény befolyásolására – állítják hírszerzési források.

2020. 12. 18. 19:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmaradt az amerikai hírszerző közösségnek (IC) a november 3-ai elnökválasztásra gyakorolt külföldi befolyással foglalkozó értékelésének közzététele, mivel a hírszerzési szervek vezető tisztviselői között komoly nézeteltérés alakult ki Kína szerepéről. John Ratcliffe (képünkön), az amerikai hírszerzést összefogó Nemzeti Hírszerzési Igazgatóság (ODNI) májusban Donald Trump által kinevezett vezetője a minap egyértelművé tette:

szeretné elérni, hogy a végső elemzésbe több szempont is épüljön bele, érvelése szerint ugyanis amikor a külföldi nagyhatalmak beavatkozásáról van szó, akkor a távol-keleti óriást a jelenleginél sokkal nagyobb hangsúllyal kellene kezelni az amerikai választók befolyásolására tett kísérletei miatt.

– Ratcliffe véleménye nagyon egyértelmű, szerinte Kína jelenti a legnagyobb nemzetbiztonsági fenyegetést az Egyesült Államokra. De most elsősorban azt próbálja biztosítani, hogy ne a politika befolyásolja azt, hogy mi kerül a jelentésbe, hanem ha a vezető elemzők között ellentmondásos vélemények vannak a kínai választási befolyásról, akkor mindkét nézet világosan tükröződjön a jelentésben – fogalmazott a Washington Examiner portálnak egy neve elhallgatását kérő bennfentes.

A a jelentés benyújtására a kongresszus által kitűzött határidő tegnap járt le, a ODNI azonban haladékot kért a vitás kérdések rendezéséhez. Az értékelésnek egyébként a belföldi csalásokra vonatkozó kérdésekre nem célja kitérni, tehát a Donald Trump hivatalban lévő elnök által megkezdett, a szavazatszámlálás hitelességét megkérdőjelező jogi procedúrákra nem gyakorolna semmilyen hatást.

Egyes hírszerzési szakemberek ugyanakkor kitartanak amellett, hogy Peking számos kísérletet tett az amerikai elnökválasztás és a közvélemény befolyásolására, ezt pedig mindenképp tisztázni kell a végleges értékelésben.

A választásokba való beavatkozás régi eszköze a nagyhatalmi játszmáknak; emlékezetes, hogy a 2016-os amerikai elnökválasztásokba történt – vagy nem történt – orosz beavatkozás körüli társadalmi és jogi vita szinte Donald Trump egész elnökségét végig kísérte, idén pedig a hírszerzés azt jelezte előre, hogy három ország, Kína, Oroszország és Irán is megpróbálkozhat beavatkozni az elnökválasztásba.

A korábban republikánus képviselőként is dolgozó, Trumphoz közel álló Ratcliffe a South China Morning Post hongkongi székhelyű portál értesülései szerint egy új hírszerzési információra hivatkozva akasztotta meg a szóban forgó értékelés véglegesítésének menetét. A frissen szerzett – részben mandarin nyelven íródott – információkat a választások előtti és utáni hetekben gyűjtötték össze egy a portálnak nyilatkozó forrás szerint, aki azt is elmondta: a dokumentumok mások mellett közösségimédia-kampányokat tartalmaznak, amelyek például olyan üzenetek felerősítésére tettek kísérletet, miszerint Trump a fehér felsőbbrendűséget hirdető mozgalmakat támogat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.