Koronavírus: már a jövő héten beoltathatják magukat a britek

Az Egyesült Királyság a világ első országa, amely hatósági jóváhagyást adott egy vakcina alkalmazására.

Magyar Nemzet
2020. 12. 02. 9:23
A Biontech német biotechnológiai gyógyszercég által közreadott, dátum nélküli kép egy ampulla BNT162b2 elnevezésû, az új típusú koronavírus ellen védelmet nyújtó vakcináról a németországi Mainzban. Fotó: - Forrás: MTI/Biontech SE/EPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit gyógyszereket és gyógyászati eszközöket felügyelő hivatal szerdán bejelentette, hogy a koronavírus ellen 95 százalékos védettséget garantáló, a Pfizer és a Biontech által kifejlesztett vakcina biztonságos, és

engedélyezte a használatát.

Az Egyesült Királyság ezzel a világ első olyan országa, amely hatósági jóváhagyást adott egy koronavírus elleni vakcina alkalmazására.

A lakosság beoltása napokon belül megkezdődhet,

első körben a nagy kockázatnak kitett csoportok kapják meg az injekciót. A szakemberek azt javasolják, hogy az első adag oltóanyaggal az idősotthonok lakóit és személyzetét, a nyolcvan éven felüli lakosságot és az egészségügyi dolgozókat kell immunizálni. A tömeges oltások csak 2021 elején kezdődnek meg, ekkor elsőbbséget élveznek majd az ötven éven felüliek és a krónikus betegségben szenvedők.

Boris Johnson brit miniszterelnök minapi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a kormány már negyvenmillió adagot rendelt meg a vakcinából. Ez húszmillió ember oltására elegendő, mivel

mindenki két dózist kap, három hét eltéréssel.

A hatóságok ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy az oltások megkezdése után is be kell tartani azokat az óvintézkedéseket, amelyekkel a vírus terjedését eddig is lassították, amíg az ország immunitása kialakul.

A Pfizer nemrégiben jelezte, hogy jóváhagyás esetén néhány napon, akár órákon belül el tudja kezdeni vakcinájának nagy-britanniai forgalmazását. Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozva néhány napja kijelentette: a cég készen áll az első húszmillió, már elkészült adag azonnali kiszállítására azokba az országokba, amelyeknek a hatóságai megadják ehhez a hozzájárulást. Hozzátette: a vállalat ez év végéig ötvenmillió,

2021-ben 1,3 milliárd adag koronavírus elleni vakcinát tud gyártani.

Az amerikai Pfizer és a német Biontech vakcinája az úgynevezett mRNA-technológiával működő oltóanyag, amely a vírus örökítőanyagának egy apró részét használja fel, és megtanítja a szervezetet arra, hogyan lépjen fel a koronavírussal szemben, így alakítva ki az immunitást. A vakcinát mínusz 70 Celsius fokon kell szállítani, de az oltás helyszínén hagyományos hűtőben öt napig is tárolható.

A koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagokról itt olvasható az összeállításunk.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.