Világszerte nyolcvanmillió migránst tart számon az ENSZ

A meglévő konfliktusok mellett újabbak is kialakultak, ami növelte a lakhelyüket elhagyók számát.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2020. 12. 09. 11:54
Csittagong, 2020. december 4. Mianmari rohingja nemzetiségû muzulmán menekülteket Csittagongból hajóval a Bengáli-öbölben fekvõ Bazan Csár szigetére szállítanak 2020. december 4-én. A bangladesi hatóságok megkezdték több ezer rohingja menekült áttelepítését az árvízveszélyes szigetre, bár segélyszervezetek a folyamat leállítására szólítottak fel. MTI/AP Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A migránsok és a lakhelyüket elhagyni kényszerülők száma 2020 közepére világszerte meghaladta a nyolcvanmilliót – derül ki az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szerdai bejelentéséből. Filippo Grandi főbiztos a közleményben sötét fordulatnak nevezi a számok emelkedését, és arra figyelmeztet, hogy a helyzet tovább romlik, ha a háborúknak nem vetnek véget. A közlemény szerint a nemzetközi közösség kudarcot vallott a béke fenntartásában, s az elmúlt évtizedben megduplázódott a lakhelyüket elhagyni kényszerülők száma. Ez év elejére mintegy 79,5 millió embernek kellett otthonából elmenekülnie üldöztetés, harcok vagy jogsértések miatt, az év közepére pedig a számuk nyolcvanmillióra nőtt.

Az UNHCR hangsúlyozza, hogy a már meglévő konfliktusok mellett idén újabbak is kialakultak, és ezek, valamint a koronavírus-járvány drámai következményekkel jártak a migráció szempontjából. Nőtt a lakhelyüket elhagyni kényszerülők száma Szíriában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Mozambikban, Szomáliában és Jemenben, illetve a Szahara déli részénél található Száhel-övezetben is.

A közleményben rámutatnak arra, hogy néhány, a járvány lassítását célzó intézkedés a menedékkérők esélyeit is csökkentette: áprilisban, a járvány első hullámának idején 168 ország vezetett be részleges vagy teljes határzárat, köztük kilencven a menedékkérőkkel sem tett kivételt. Azóta – az UNHCR együttműködésével – 111 országban sikerült összehangolni a menekültügyi intézkedéseket a járvány lassítására hozott rendelkezésekkel, mindazonáltal az újonnan beadott menedékkérelmek száma mintegy harmadával csökkent a múlt év ugyanezen időszakához képest.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.