Hajszálon múlt Giuseppe Conte kormányfő túlélése, a kedd késő esti bizalmi szavazáson a római felsőházban. A stabil kormányzáshoz szükséges abszolút többséget ugyanakkor nem sikerült megszereznie: nem tudott 161 szenátort maga mellé állítani, csupán 156 szenátor szavazott bizalmat a kormányfőnek, 16-an pedig tartózkodtak, miközben 140-en a politikus azonnali távozását követelték. A Silvio Berlusconi-féle Hajrá Olaszország nevű jobbközép párt soraiból két szenátor is igennel szavazott, döntésükért a pátból való azonnali kizárással fizettek. Conte megmentésére sietett három örökös szenátor is, akik az ország ügyinek megvitatásában rendszerint nem vesznek részt. A baloldali szenátorok felszólalásukban hangsúlyozták, hogy az elmúlt évtizedekben tíz olyan kormányalakításra is volt példa, amikor a kormányfő nem birtokolta a szavazatok abszolút többségét, mégis vállalta a kormányalakítást.
Giuseppe Conte kormányfő szerdán újra tárgyal Sergio Mattarella államfővel és egyeztet jövőbeli szándékáról.
Az Il Messagiero napilap szerint a Demokrata Párt (PD) és az Ötcsillag Mozgalom (M5S) Conte lemondását és egy harmadik kormányalakítást támogatna.
A kormányfő azonban további átpártolók jelentkezésében reménykedik, akiknek segítségével tovább haladhatna anélkül, hogy lemondását benyújtaná. Ha két héten belül nem sikerül újabb szövetségeseket találnia, akkor viszont nincs más megoldás, mint a visszavonulás.
A jobbközép koalíciós partnerek továbbra is egyhangúan előrehozott választásokat sürgetnek. – Sergio Mattarella köztársasági elnökhöz fordulunk – jelentette ki Matteo Salvini, a jobbközép koalíció elnöke. – Az államfő nem nézheti tétlenül egy gyenge kormány megalakulását, amely köpönyegforgatókra támaszkodik – fűzte hozzá a korábbi belügyminiszter. A bevándorlásellenes Liga elnöke felháborodását fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy Giuseppe Conte minisztériumi és államtitkári székeket ígért a mentőövet dobó szavazatokért cserébe.
A szenátus bizalmi szavazását követően Teresa Bellanova, az Élő Itália szenátora a kormányválságot lemondásával előidéző volt agrárminiszter a Magyar Nemzetnek nyilatkozott. Lapunknak beszámolt döntésének okairól, amelyek a kabinetből való kiválásához vezetettek.
– Nemcsak a vészhelyzet kezelésére van szükség, hanem az ország újraindítására, új munkahelyek megteremtésére. Biztonságba kell helyezni azt a másfél millió munkavállalót, akiket az elbocsátás veszélye fenyeget, azonnali elhelyezkedést kell biztosítani számukra. A kormány együttműködése ellehetetlenedett, július óta kérjük, hogy beleszólásunk lehessen a legfontosabb kérdésekbe